Reklama

Niedziela Przemyska

Oddali Mu pokłon

Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby złożyć dary, którymi są nasza modlitwa, Komunia św. i łączność z Chrystusem – powiedział abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Niedziela przemyska 3/2024, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Ewa Brzozowska

W Pakoszówce z roku na rok jest nas coraz więcej

W Pakoszówce z roku na rok jest nas coraz więcej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Objawienia Pańskiego od kilku lat stała się okazją, aby wyjść na ulicę i w Orszakach Trzech Króli zamanifestować swoją wiarę i pragnienie, aby jak Mędrcy ze Wschodu iść za gwiazdą, by spotkać Nowonarodzonego Zbawiciela. Orszaki odbyły się w wielu miejscowościach. Były połączone z inscenizacją jasełek i wspólnym kolędowaniem.

Trzej Królowie w Przemyślu

W Przemyślu wierni udali się z archikatedry na miejski rynek. Pierwszym punktem wydarzenia była Eucharystia sprawowana przez abp. Józefa Michalika. Podczas homilii senior archidiecezji przemyskiej przypomniał wiernym, że święto Trzech Króli, którym motywowane jest organizowanie orszaku, jest przede wszystkim dniem uroczystości Objawienia Pańskiego. – Widzimy, że aby rozpoznać Pana Boga, Jego obecność, Jego działanie, nawet by poznać i uznać Jego miłość i gotowość pomocy, której nieustannie udziela ludziom, trzeba się niekiedy potrudzić, tak jak się trudzili ci Mędrcy – mówił abp Michalik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha zauważył, że wędrówka Trzech Króli musiała być bardzo trudna. Podobnie jest z naszą duchową wędrówką. – Żeby dotrzeć do Jezusa, do prawdy o Bogu, trzeba mieć odwagę poszukiwania. Trzeba mieć wrażliwość rozeznania tych znaków, które po drodze mogą nam być ofiarowywane. Potrzeba tego dodatkowego słuchu, odwagi i wytrwałości, żeby dotrzeć do prawdy, która się kryje za tymi znakami.

Reklama

Arcybiskup Józef Michalik zaprosił wiernych w przemyskiej katedrze do ponownego zastanowienia się nad tajemnicą Bożego Narodzenia. Podkreślił, że wydarzenie to jest związane z narodzinami nowego człowieczeństwa: – To czas przywrócenia ludziom godności dziecięctwa Bożego. Dokonało się to przez nasz chrzest. Kaznodzieja wskazał również, aby w tym niezwykłym dniu, razem z pasterzami i Mędrcami starać się rozpoznać w Jezusie Zbawiciela, który przyszedł, aby wyzwolić nas z więzów szatana i pokazać nam ścieżkę do Boga.

Po zakończeniu modlitwy zgromadzeni w świątyni uformowali piękny, barwny orszak, by następnie ze śpiewem kolęd na ustach wyruszyć ulicami Franciszkańską i Kazimierzowską i dotrzeć na rynek Przemyśla, gdzie znajduje się betlejemska szopka. Po przybyciu do celu nadal trwało kolędowanie, w które włączyła się młodzież z ks. Marcinem Wilkiem, archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży, a także zespół działający przy kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu. Całości towarzyszyła także Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.

Na zakończenie spotkania dzieci zgromadzone na miejskim rynku zostały obdarowane cukierkami. Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Przemyślu byli: prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Centrum Kultury i Nauki Zamek oraz Radio FARA – rozgłośnia archidiecezji przemyskiej.

Orszak w Krośnie

Z kolei w Krośnie, w sanktuarium św. Jana Pawła II, Mszy św. rozpoczynającej Orszak Trzech Króli przewodniczył abp Adam Szal. Podczas homilii hierarcha mówił, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt związanych z Bożym Narodzeniem. – Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby złożyć dary. Dary najcenniejsze ze swojego serca, którymi są nasza modlitwa, Komunia św. i łączność z Chrystusem – zaznaczył metropolita przemyski.

Reklama

Jak mówił hierarcha, ważnym symbolem Objawienia Pańskiego jest światło, które pod postacią gwiazdy prowadziło Mędrców w kierunku Betlejem. – Prowadziła ich do miejsca, gdzie urodził się Król. Konsekwencją wędrówki była ich wiara. Znaleźli Jezusa w stajence, oddali pokłon kierowani wiarą, że to Dziecko, które przyszło na świat w tak nieoczekiwanym miejscu i momencie, jest Zbawicielem świata – podkreślił abp Szal.

Metropolita przemyski zaznaczył, że chcemy dołączyć do tego orszaku Mędrów, aby zastanowić się, czym to wydarzenie jest dla nas. Tym bardziej więc symbol gwiazdy jest aktualny także dla nas, 2000 lat po Bożym Narodzeniu. – Ta gwiazda ma być dla nas symbolem czegoś, co ma nas doprowadzić do Pana Boga, ma nas doprowadzić do szczęścia, do spotkania z Chrystusem – powiedział abp Szal. Następnie pasterz archidiecezji przemyskiej zaprosił wiernych, by światło gwiazdy przepełniało naszą wiarę, którą będziemy dzielić się z innymi.

Po zakończonej Mszy św. przed sanktuarium św. Jana Pawła II uformowano Orszak Trzech Króli, który następnie przemaszerował na miejski rynek. Tam nie zabrakło wspólnego kolędowania, a ważnym punktem stało się ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy strój kolędniczy.

Warto zaznaczyć, że głównym organizatorem orszaku w Krośnie były Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa Księży Michalitów w Krośnie. Ponadto w animację liturgii w kościele włączyli się członkowie zespołu wokalnego „Wesołe Nutki”, który działa przy sanktuarium św. Jana Pawła II oraz scholi z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krośnie-Polance.

Objawienie Pańskie w Pakoszówce

Zorganizowany w Pakoszówce już po raz siódmy Orszak Trzech Króli, pod honorowym patronatem abp. Adama Szala, był okazją do nawiązania do wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. odprawianą przez ks. Bolesława Koniecznego – proboszcza parafii i ks. Macieja Dżugana, który wygłosił piękną homilię. Po Mszy św. kolorowy pochód ruszył za gwiazdą betlejemską, Maryją, Józefem oraz Królami. Następnie przed Domem Kultury odbyły się jasełka, w których udział wzięli mieszkańcy Pakoszówki, młodzież i dzieci ze Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Przedszkola w Pakoszówce. Występ uświetnił śpiewem zespół „Pakoszowianie”. Aktorzy wykazali się niezwykłym talentem i odwagą. W tym roku pojawiły się postaci: św. Łukasza, św. Jana Pawła II, św. Elżbiety, Zachariasza, Teofila, Archanioła Gabriela, bł. kard. Wyszyńskiego, bł. rodziny Ulmów, aniołów, górali i pastuszków. Za piękne występy wszystkim uczestnikom podziękowała pani Halina Kaczmarska, prezes stowarzyszenia. Inicjatywa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pakoszówka na stałe wpisała się do kalendarza parafialnego, stając się okazją do integracji społeczności, poczucia wspólnoty i radosnego przeżywania Dnia Objawienia Pańskiego.

Wspólne kolędowanie w Medyce

Także w Medyce zorganizowano Orszak Trzech Króli, który rozpoczął się Eucharystią sprawowaną w kościele parafialnym przez ks. Dariusza Pruchnickiego, proboszcza parafii. Następnie orszak przeszedł do budynku szkoły podstawowej, gdzie odbyły się jasełka przedstawiane przez uczniów pod kierownictwem ks. Roberta Rakoczego. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i profesjonalnie odegrali swoje role. Był również gościnny występ przedszkolaków, wspólne kolędowanie oraz agapa przygotowana przez Medyckie Koło Gospodyń i Akcję Katolicką. Nad całością przedstawienia oraz organizacją orszaku czuwali: Ewa Szołek, Sylwia Chomik, Elżbieta Broda, Małgorzata Kania, Bernadeta Golik, Ilona Łupieniak, a także nieocenioną pomocą wsparli nas: A. Jakubiak, M. Kościelny, A. Gawron, P. Drozdowicz. Jak widać, praca zespołowa przynosi świetne efekty. Serdecznie wszystkim dziękujemy, a wspaniałym uczniom i przedszkolakom gratulujemy niesamowitego występu. Orszak odbył się dzięki współpracy wójta gminy Medyka, parafii w Medyce, GCK, szkoły podstawowej, przedszkola oraz Koła Gospodyń.

2024-01-16 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: około 200 osób na wigilii dla potrzebujących

Około 200 osób wzięło udział w wigilii dla potrzebujących, którą zorganizowało w Przemyślu Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta i siostry felicjanki. W spotkaniu wziął udział przemyski biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek. – Bóg chce dzielić losy człowieka. On znał codzienną biedę – powiedział.

W kazaniu hierarcha nawiązał do określenia Jezusa imieniem Emmanuel, czyli „Bóg z nami”. - Bóg chce dzielić i dzielił losy człowieka. Znał codzienną biedę i chce powiedzieć, że nie zostawi nas samych. Pan, od momentu, kiedy przyszedł na świat, ciągle jest przy nas, towarzyszy nam swoją łaską, błogosławi nam, abyśmy nie upadali na duchu – mówił bp Jamrozek. - Bywa, że będziemy przeżywać trudności. Bywa, że wszyscy nas opuścili, a Bóg mówi: nigdy cię nie opuszczę, po to posłałem swojego Syna, aby On był z tobą – kontynuował kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/ Zderzenie pociągów w Białośliwiu; ruch kolejowy wstrzymany

2026-06-25 20:41

[ TEMATY ]

Wielkopolska

zderzenie pociągów

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Po godz. 18 w pobliżu stacji Białośliwie doszło do zderzenia dwóch pociągów – poinformował PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz. Według najnowszych informacji ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka jedna osoba została ranna. Ruch kolejowy jest wstrzymany.

Jak przekazał PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz, zgłoszenie o zdarzeniu służby odebrały o godz. 18.04. Rzecznik ponformował, że „kilka osób zostało poszkodowanych, trwa triaż”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję