Reklama

Niedziela Legnicka

Z Królami za gwiazdą

Uroczystość Objawienia Pańskiego od 2009 r. stała się dniem Orszaków Trzech Króli, wędrujących ulicami polskich miejscowości. Z roku na rok ich przybywa. Nie zabrakło ich także w naszej diecezji.

Niedziela legnicka 3/2024, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

Orszak Trzech Króli

Bartosz Bigaj

Orszak w Legnicy odbywa się z udziałem czwartego króla

Orszak w Legnicy odbywa się z udziałem czwartego króla

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Legnicy orszak rozpoczęto Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem ks. prof. Bogusława Drożdża w katedrze. Ponieważ był on zarazem wraz z Diecezjalnym Centrum Edukacyjnym organizatorem tego wydarzenia, na zakończenie Eucharystii zaprosił wszystkich obecnych i przybyłych gości do wspólnego świętowania. Rozpoczęto je już pod katedrą śpiewem kolęd z udziałem orkiestry dętej i śpiew kontynuowano podczas dalszego przemarszu.

Specyfiką legnickiego orszaku jest to, że oprócz tradycyjnie identyfikowanych Trzech Króli: Kacpra Melchiora i Baltazara, w których role w tym roku wcielili się reprezentanci legnickiej wspólnoty Wojowników Maryi – towarzyszy czwarty król. Jest nim postać księcia Henryka II Pobożnego, który zginął w Bitwie pod Legnicą w 1241 r. W tę rolę od 2010 r. wciela się Marek Mojecki, który w ruchu rycerskim jest od 2009 r. jako członek Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Ziemi Legnickiej. Orszak poprowadziła gwiazda niesiona przez harcerzy, a za nią wędrowali królowie i kolejni uczestnicy, wśród których znaleźli się m.in. uczniowie klas mundurowych z VII LO w Legnicy. Przemarszowi towarzyszyły inscenizacje biblijne, prezentowane przez dzieci i młodzież. Orszak Trzech Króli zakończono wspólną modlitwą i śpiewem kolęd w kościele św. Jana Chrzciciela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W XI Orszaku Trzech Króli w Prochowicach wzięli udział legioniści towarzyszący królowi europejskiemu, smok – królowi azjatyckiemu i tańczące wielbłądy towarzyszące królowi afrykańskiemu. Oczywiście, nie zabrakło aniołków i aniołów, czasem przemknął gdzieś jakiś diabełek... albo dwa, pastuszków, dworzan i głównych bohaterów, czyli Świętej Rodziny. Aby ulżyć w wędrówce „Matce Bożej”, przygotowano dla niej konia, na którym odbyła podróż.

W drogę do „Betlejem” orszak wyruszył z kościoła parafialnego po Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem proboszcza ks. Ireneusza Wójsa. W tym miejscu odegrana też została pierwsza scenka (z Królami i gwiazdą), a następne (spotkanie u Heroda, wizyta w gospodzie i pokłon przy żłóbku) miały miejsce w rynku miasta. Brali w nich udział dorośli, jak również dzieci i młodzież ze szkół podstawowych nr 1 i 2 z Prochowic oraz SP z Dąbia. Orszak z kolędami na ustach przewędrował ulicami miasta. Przy żłóbku był czas na prezentację poszczególnych mniejszych orszaków, śpiew kolęd i świętowanie. Podziękowanie za przygotowanie orszaku, inscenizacji i uczestnictwo w wydarzeniu złożyła burmistrz miasta i gminy Alicja Sielicka, która kolejny raz objęła nad nim patronat. Wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez miejscowy POKiS. Były gorące napoje i dla dzieci, i dla dorosłych, czy też ciasta.

Zapraszamy na fotorelacje na profilu Facebookowym i stronach Niedzieli legnickiej: www.legnica.niedziela.pl.

2024-01-16 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszak Trzech Króli w Czarnożyłach

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Józef Parzybut

Zainicjowany w ubiegłym roku przez proboszcza parafii Czarnożyły ks. Marka Jelonka Orszak Trzech Króli zapewne wpisał się już na stałe do tutejszych obchodów tego święta. To za przykładem Mędrców ze Wschodu, którzy przebyli wiele kilometrów szukając małego Jezusa, idziemy w Orszaku w pokorze szukać miłości, prawdy i nadziei, by znaleźć ją w betlejemskim żłóbku. Tegoroczny, drugi z kolei, zgromadził znacznie więcej uczestników niż ubiegłoroczny. Nim jednak na ulice wyszli wierni, aby wspólnie przejść ulicami Czarnożył w świątecznym kolorowym Orszaku i zamanifestować swoją wiarę, została odprawiona Msza św., którą sprawował ks. Proboszcz oraz zainscenizowane jasełka. To uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarnożyłach oraz ich rodzice i nauczyciele zaprezentowali kilka scen biblijnych związanych z okresem Bożego Narodzenia oraz przybyciem Mędrców z darami do narodzonego Dzieciątka. W treść przedstawienia wpleciono kilka kolęd i pastorałek, które to razem z wykonawcami śpiewali zgromadzeni w świątyni wierni. Zapewne całe przedstawienie spodobało się zgromadzonej publiczności , gdyż wykonawców nagrodzili gromkimi brawami. W Godzinie Miłosierdzia sprzed kościoła parafialnego wyruszył Orszak, który stanowiły całe rodziny z dziećmi, młodzież, starsi a także przyjezdni. Otwierała go gwiazda a za nią konno podążali królowie. Tuż za nimi poruszał się wóz ciągnięty przez osiołki a potem przyodziana w kolorowe stroje rzesza wiernych z koronami na głowach. Trasa tegorocznego Orszaku prowadziła ul. Wieluńską, Łazową, Cmentarną i Ogrodową. Podczas przemarszu była wspólna modlitwa i śpiewanie kolęd. Po przebyciu kilku kilometrowej trasy wszyscy przybyli przed stajenkę, by podziękować za wspólną modlitwę i razem z królami złożyć Dzieciątku należny Mu hołd. Za udział w uroczystości Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim bardzo serdecznie i zaprosił wszystkich na następny rok. Po zakończonym przemarszu wielu parafian udało się do Gminnego Ośrodka Kultury na noworoczny koncert kolęd i pastorałek. Na scenie sali widowiskowej zaprezentowała się Czarnożylska Orkiestra Dęta oraz zespół „Opojowianie”, prezentując znane i mniej znane utwory.

CZYTAJ DALEJ

"Tam giną ludzie". Mocne zarzuty lekarza ze Szpitala Południowego

2026-06-24 09:02

Kanał Zero

Dr Emil Jędrzejewski

Dr Emil Jędrzejewski

Szokujące relacje lekarza ze Szpitala Południowego w Kanale Zero. – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – tak opowiadał w programie Krzysztofa Stanowskiego dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii.

Przypomnijmy: Portal Zero.pl w ujawnił dwie afery związane ze Szpitalem Południowym w Warszawie. Chodzi o sprawę lekarza-milionera Dawida Kacprzyka z Koalicji Obywatelskiej oraz saloniku VIP na SOR, w której przyjmowano polityków tej formacji bez kolejki - informują dziennikarze. Jak się okazuje, to jednak nie są najpoważniejsze zarzuty wobec polityka KO i zarządzających szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję