Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Czerpać z piękna

Muzeum jest swego rodzaju dokumentacją i ilustracją zróżnicowanej duchowości na terenie Małopolski – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. dr Piotr Pasek.

Niedziela Plus 47/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum muzeum

Ks. dr Piotr Pasek

Ks. dr Piotr Pasek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Po co Kościołowi muzeum?

Ks. Piotr Pasek: Zgromadzone eksponaty są materialnymi świadkami historii i wiary naszych przodków. Zauważyłem, że do muzeum przychodzi wiele osób, które nie uczęszczają na lekcje religii, a historia sztuki, zwłaszcza sakralnej, poznawanie konkretnych obiektów i ich dziejów, stają się cenną katechezą. Przewodnicy, pokazując muzealne obiekty, opowiadają także o losach świętych, tłumaczą znaczenie atrybutów, a to motywuje do refleksji nad życiem. Ponadto muzeum to miejsce, gdzie dokumentowana jest wielowiekowa tradycja, tożsamość danej społeczności. Jan Paweł II powiedział: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Tak samo Kościół, jeżeli zapomni o sztuce, z pomocą której przez wieki kolejne pokolenia wyrażały swą wiarę, utraci swą tożsamość.

Reklama

Czym charakteryzują się zbiory pierwszego muzeum diecezjalnego na ziemiach polskich?

W naszym muzeum, które właśnie świętuje 135-lecie działalności, znajdują się obiekty ściśle związane z historią Kościoła archidiecezji krakowskiej oraz utworzonej z niej diecezji tarnowskiej. Muzeum jest swego rodzaju dokumentacją i ilustracją zróżnicowanej duchowości na terenie Małopolski. Posiadamy m.in. unikalne dzieła ukazujące przejawy religijności sakralnej, jedne z najcenniejszych zabytków sztuki gotyckiej; szkoły krakowsko-spiskiej i krakowsko-sądeckiej, a także cenne zbiory sztuki ludowej. Na uwagę zasługuje też miejsce eksponowania zabytków. To zabytkowe kamienice, które również mają swą wielowiekową historię i współtworzą charakter muzeum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Które eksponaty są szczególnie cenne, unikatowe?

W tej grupie znajduje się XIII-wieczna rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie. To także obraz Opłakiwanie z Chomranic – przykład malarstwa tablicowego z doby późnego gotyku. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja Olgi Majewskiej. Pragnę też zaznaczyć, że w bieżącym roku muzeum otrzymało niepowtarzalny zbiór sztuki współczesnej – ponad 250 obrazów prof. Macieja Bieniasza, uznanego malarza, grafika, pedagoga.

Kim są zwiedzający muzeum, ile osób w ciągu roku odwiedza placówkę?

Muszę zaznaczyć, że do Tarnowa przyjeżdżają naprawdę wysmakowani turyści. W ciągu roku nasze muzeum odwiedza ok. 10 tys. osób! I są to ludzie naprawdę z całego świata. W czasie wakacji było m.in. wielu Amerykanów ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady. Lubią do nas przyjeżdżać Włosi, a w ostatnim czasie coraz częściej gościmy przedstawicieli krajów azjatyckich. Oni szczególnie chętnie zwiedzają Zalipie, ale przyjeżdżają także do nas, aby zobaczyć nasze zbiory sztuki sakralnej. Ponadto odwiedzają nas studenci, przede wszystkim kierunków o profilu artystycznym czy historii sztuki, ale nie tylko. A w ostatnich latach przybywa studentów – seniorów z uniwersytetów trzeciego wieku. Oczywiście, są uczniowie szkół tarnowskich i tych z bliższej i dalszej okolicy. Dla nich zwiedzanie muzeum to swoiste lekcje, w ramach których poznają sztukę gotycką, uzupełniając zdobytą w szkole wiedzę na temat średniowiecza.

Jubileusz to okazja do składania życzeń. Czego się życzy muzeum?

Przede wszystkim wspaniałych, otwartych na sztukę zwiedzających, żeby przychodzili i czerpali z tego piękna, odkrywali przekazy zawarte w unikatowych eksponatach, które mają wielowiekową historię. No i oczywiście, artystów, którzy rozwijają swe talenty i są – na wzór Pana Boga – współtwórcami, żeby z pasją tworzyli swe dzieła na chwałę Bożą. Tak jak to czynili ich poprzednicy.

2023-11-14 13:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjdź na koncert!

Pod Sztandarem Jezusa! - to zawołanie zgromadzi mieszkańców Nowego Sącza na V Koncercie Ewangelizacyjnym, który odbędzie się w niedzielę 22 czerwca br. na sądeckim rynku. Początek o godz. 18.00. Organizatorami są parafie jezuickie przy wsparciu Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Gdy wielbimy Boga, otwieramy zamknięte drzwi naszej duszy na działanie łaski, na miłosierdzie. Podczas koncertu organizatorzy pragną również przybliżyć zebranym sytuację wojenną w Syrii i cierpienia tamtejszych chrześcijan, w myśl najważniejszego przykazania o Bogu, miłości, bo Jezus nikogo nie odrzuca - On Miłuje. Ta prawda zostanie wyśpiewana na scenie przez grupę Maleo Reggae Rockers - polski zespół grający reagge. Jego liderem i założycielem jest Dariusz "Maleo" Malejonek. który jako wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego przebywał na terenie pogrążonej wojną Syrii.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Wielka radość

2026-06-27 06:26

Paweł Wysoki

W parafii św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej już po raz 5. odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Łączy nas miłość i rodzina”.

Rodzinna niedziela, z Mszą św., parkiem rozrywki dla najmłodszych, strefami kulinarną i wystawienniczą, ale też sceną wypełnioną artystami, rokrocznie wyczekiwana jest przez mieszkańców parafii i gminy z taką samą niecierpliwością. W jej przygotowanie włącza się nie tylko parafia, ale też Urząd Gminy z podległymi instytucjami, Ośrodek Pomocy Rodzinie, lokalne stowarzyszenia i przedsiębiorcy. – To nasze wspólne dzieło – mówią zgodnie proboszcz ks. Edward Kuś i sekretarz gminy Magdalena Niewiarowska. – We współczesnych czasach, naznaczonych kryzysem rodziny, taka inicjatywa jest bardzo potrzebna. Jesteśmy tu razem jako poszczególne rodziny, ale też jako jedna rodzina parafialna i gminna – podkreślają.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję