Reklama

Niedziela Lubelska

Czas nadziei

Marzyłam o tym, aby podopieczni i personel modlili się w kaplicy – mówi Agata Jączyk.

Niedziela lubelska 41/2023, str. V

[ TEMATY ]

archidiecezja lubelska

Ks. Mariusz Kozina

Agata Jączyk z abp. Mieczysławem Mokrzyckim i ks. Stanisławem Dumą

Agata Jączyk z abp. Mieczysławem Mokrzyckim i ks. Stanisławem Dumą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doniosłym wydarzeniem w 15-letniej historii Niepublicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Klimusinie była celebracja pierwszej Mszy św. w pięknej kaplicy usytuowanej w nowo wybudowanej części ośrodka. Liturgii przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, niegdyś osobisty sekretarz Jana Pawła II. Gość przywiózł w darze relikwie św. Jana Pawła II i dokonał ich uroczystego wprowadzenia.

Śmiałe marzenia

Od początku istnienia ośrodka kapłani z parafii Świętego Krzyża w Piaskach regularnie przyjeżdżają do Klimusina z posługą sakramentalną. Do tej pory Msze św. były sprawowane w stołówce, największym pomieszczeniu. Staraniem dyrektor Agaty Jączyk powstała nowa część zakładu, odpowiadająca współczesnym standardom, z nowoczesnym, specjalistycznym wyposażeniem. Pani dyrektor, troszcząc się także o życie duchowe pensjonariuszy, pomyślała o miejscu przeznaczonym wyłącznie na modlitwę i sprawowanie sakramentów świętych. Pomysł ten przybrał konkretną formę w postaci estetycznej i funkcjonalnej kaplicy. – Marzyłam o tym, aby nasi podopieczni i personel modlili się w kaplicy. Dopiero po 15 latach doczekaliśmy się tej chwili. Moim pragnieniem było też sprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II. Dzięki pomocy proboszcza ks. Stanisława Dumy udało się to zrealizować – cieszy się Agata Jączyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bezcenny dar

Reklama

Przekazując relikwie na ręce księdza proboszcza, abp Mieczysław Mokrzycki powiedział: – Niech wszyscy, którzy się tutaj modlą, otrzymają obfitość łask oraz naśladują św. Jana Pawła II. Dyrektor Jączyk dziękując za bezcenny dar, powiedziała do księdza arcybiskupa ze wzruszeniem: – Na ten dzień czekaliśmy z utęsknieniem wiele lat. Cieszymy się, że wraz z Tobą przybywa do nas św. Jan Paweł II. Relikwie pozostaną z nami na zawsze. Ksiądz Stanisław Duma podkreślił: – Obecność relikwii największego z Polaków będzie przyciągać do Chrystusa tych, którzy przeżywają trudne chwile choroby, samotności, starości. Ten dzień zapisze się w naszych sercach jako dzień nadziei, jaką pokładamy w Bogu.

Siła świadectwa

W czasie homilii abp Mieczysław Mokrzycki podzielił się wspomnieniami o św. Janie Pawle II. – Ojciec Święty był wyjątkowym człowiekiem, co było widoczne w sposobie mówienia, zachowania. Promieniował spokojem. Był człowiekiem modlitwy. Każdego dnia zaraz po przebudzeniu odmawiał cząstkę Różańca, leżąc krzyżem. W ramach porannej modlitwy mówił pacierz, śpiewał Godzinki do Najświętszej Maryi Panny, odmawiał różne litanie. W każdy piątek odprawiał Drogę Krzyżową, a w czasie Wielkiego Postu również Gorzkie Żale. Cechowała go ewangeliczna prostota. Modlił się codziennie za tych, z którymi miał się spotkać. Pielgrzymował do wielu sanktuariów maryjnych położonych w różnych zakątkach świata – zaświadczył.

Pod opieką świętego

Na zakończenie uroczystości ks. Stanisław Duma wyraził wdzięczność Panu Bogu oraz ludziom, szczególnie abp. Mokrzyckiemu, za dar obecności, wspólnej modlitwy i relikwii. Podziękowania skierował również do kapłanów i gości, w tym księży: Stanisława Kopronia, Mariusza Koziny, Adriana Komorowskiego, Piotra Stańczaka, Jacka Zaręby i Andrzeja Legowicza, sekretarza metropolity lwowskiego. Zwieńczeniem historycznej Liturgii były słowa kard. Józefa Ratzingera, który na pogrzebie Jana Pawła II powiedział: „Z pewnością Jan Paweł II błogosławi nam z okna domu Ojca”. Arcybiskup Mokrzycki zapewnił: – Wierzymy, że św. Jan Paweł II będzie błogosławić każdego dnia wszystkim, którzy będą modlić się w tej kaplicy.

2023-10-03 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom marzeń

Niedziela lubelska 19/2024, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja lubelska

Paweł Wysoki

Drobne prace porządkowe wykonują sami oazowicze

Drobne prace porządkowe wykonują sami oazowicze

Priorytetem jest wychowanie młodego pokolenia w duchu katolickim i patriotycznym oraz wspieranie małżeństw i rodzin – mówi ks. Jerzy Krawczyk.

W ośrodku szkoleniowo-formacyjnym myśli katolicko-społecznej im. ks. Franciszka Blachnickiego w Zalesiu trwają prace remontowo-budowlane. Oazowy dom rekolekcyjny powstaje na bazie dawnej szkoły nieopodal Bełżyc. Jest odpowiedzią na tęsknotę członków Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej za własną przestrzenią do modlitwy i odpoczynku. Marzenie zaczęło się spełniać 3 lata temu, gdy archidiecezja nabyła dawną szkołę, obecnie z każdym dniem przybliża się koniec prac adaptacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję