Reklama

Kultura

Picasso w Warszawie

Już 12 października będzie można zobaczyć dzieła Pabla Picassa wypożyczone z kolekcji Muzeum – Dom Narodzin Picassa w Maladze. Wystawę z okazji 50. rocznicy śmierci artysty organizuje Muzeum Narodowe w Warszawie, którego mecenasem jest ORLEN.

Niedziela Ogólnopolska 41/2023, str. 52

[ TEMATY ]

sztuka

Muzeum Narodowe w Warszawie © Succession Picasso 2023

Pablo Picasso, "Kobieta w fotelu nr 4" , litografia, papier

Pablo Picasso, Kobieta w fotelu nr 4 , litografia, papier

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nazwisko Pabla Picassa znają także osoby, które nie interesują się malarstwem. Ten hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik, a nawet poeta jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku oraz za współtwórcę nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

Od 12 października prace wybrane przez kuratorów Mario Virgilio Montaneza Arroyo z Hiszpanii i Annę Manicką z Polski będzie można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Według historyków sztuki, ekspozycja będzie olśniewała różnorodnością stylów, barw i emocji, a nade wszystko pozwoli przyjrzeć się ewolucji artystycznej Picassa na przestrzeni kilkudziesięciu lat jego działalności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cztery sekcje

Picasso nie był jedynie mistrzem malarstwa, ale parał się również rzeźbą, grafiką i ceramiką. Jego prace dojrzewały od naturalizmu w dzieciństwie, przez kubizm czy surrealizm, zawsze kształtując kierunek sztuki nowoczesnej i współczesnej na przestrzeni dziesięcioleci.

Reklama

Ekspozycja dzieli się na cztery sekcje. Pierwsza przybliża refleksje artysty na temat piękna. Druga koncentruje się wokół jego fascynacji postaciami mitologicznymi, zwłaszcza figurami faunów i centaurów, w których można upatrywać alter ego twórcy. W sekcji trzeciej będzie można obejrzeć szeroki wybór prac wykonanych w technice ceramiki, będących niezwykłym świadectwem innowacyjności i pasji Picassa. Ostatnia część wystawy jest poświęcona polonikom w twórczości artysty, pochodzącym w znacznej mierze z unikatowej kolekcji dzieł Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wiele z tych dzieł zostało podarowanych przez samego artystę. Część z nich trafiła do Polski, gdy 29 sierpnia 1948 r. odwiedził on Muzeum Narodowe w Warszawie. Podarował wtedy do kolekcji dwadzieścia przywiezionych przez siebie talerzy ceramicznych, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane publiczności w listopadzie 1948 r. obok obrazów m.in. Marca Chagalla. Ciekawostką jest to, że Picasso podczas wizyty w Polsce stworzył rysunek przedstawiający młodą kobietę w chustce na głowie. Dzieło nosi tytuł Dziewczyna polska.

Mecenat ORLENU

ORLEN, jako mecenas Muzeum Narodowego w Warszawie, swoim wsparciem obejmuje zarówno bieżącą działalność Muzeum, organizację stałych i czasowych wystaw, jak i projekty specjalne czy edukacyjne. Zbiory MNW liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, które dzięki mecenatowi mogą być dostępne dla szerszej publiczności. Uruchomiono Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie, które dzięki digitalizacji zbiorów jest dostępne on-line. W ramach projektu odbyło się już tysiące zdalnych lekcji oraz webinariów dla szkół – zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Dzięki dotacjom celowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także za sprawą ORLEN, który od wielu lat wspiera warszawskie Muzeum Narodowe, w ostatnich latach udało się zakupić kilkaset dzieł artystów zaliczanych do klasyki sztuki światowej, np. Marca Chagalla, Francisca Goi czy Stanisława Wyspiańskiego.

2023-10-03 14:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest poetką emalierstwa

Niedziela małopolska 44/2016, str. 7

[ TEMATY ]

sztuka

wystawa

Archiwum Muzeum Archidiecezji Krakowskiej

Stekly Zsuzsa (w środku) udziela wywiadu w czasie wernisażu; obok Małgorzata Soboltyński-Róbertne

Stekly Zsuzsa (w środku) udziela wywiadu w czasie wernisażu; obok
Małgorzata Soboltyński-Róbertne

„Dziękuję, Boże, że doczekałam dnia dzisiejszego.
Dziękuję, Panie, za kochającą rodzinę, za zdrowie i za prawdziwych przyjaciół...”

Dziękuję za to, że potrafię cieszyć się pięknem stworzonego świata, że czuję zapach budzącego się życia na wiosnę i delikatny powiew wiatru. Słyszę szum potoku i widzę nocą blask gwiazd na nieboskłonie. Dziękuję za śpiew słowików i sikorek. Za muzykę Vivaldiego, Griega i Smetany, która przenika moją duszę. Dziękuję, że w sercu moim żyje pamięć o rodzicach. Czuję mamy przytulenie, ojca zachęcające spojrzenie. Dziękuję za radość z otaczającego świata i za to, że Bóg strzeże mój umysł od burzliwych i niepokojących myśli. Wierzę, że nie mam wrogów i nieżyczliwych mi osób. Wierzę, że więcej w moim otoczeniu jest ludzi, z którymi wspólnie nadajemy na tych samych falach. Wiem, że nie żyję nadaremnie. Moi uczniowie będą kontynuować moją technikę tworzenia obrazów emaliowanych na metalowych płytkach. Zasiane ziarno trafiło na podatny grunt. Boże, zawsze obdarzałeś mnie natchnieniami, które próbowałam przelać w formę obrazu, mam nadzieję, że dalej będziesz mnie strzegł, aby Twoje myśli były moimi myślami. Dziękuję, że mnie uznałeś za godną Twych natchnień i że byłam zdolna słuchać głosu Twojego”.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję