Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maturzyści po pomoc

Na Jasnej Górze rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. Ten rok szkolny zainaugurowali młodzi z diec. rzeszowskiej. Dotarli już też uczniowie z arch. lubelskiej, białostockiej, z diec. pelplińskiej i toruńskiej. Pielgrzymki młodych są okazją przede wszystkim do modlitwy o dobre rozeznanie ich dalszej drogi życiowej i zawierzenia się Maryi, są niezmiennie elementem ewangelizacji. – Młodzi mają wspaniały potencjał, choć nie zawsze wiedzą, jak podążać za Chrystusem. Potrzebują towarzyszenia na drogach wiary, ale i wątpliwości, wsparcia w ich słabościach, a także zranieniach – zauważają duszpasterze.

– Wiadomo, Potop był czytany, obrona Jasnej Góry, ale to jest miejsce, do którego każdy Polak powinien się wybrać – powiedziała Karolina z IV LO w Gorlicach, która była tutaj po raz pierwszy. Licealistka cieszyła się, że mogła tu przyjechać, ponieważ planowana pielgrzymka w VIII klasie nie doszła do skutku z powodu pandemii. Przy okazji pielgrzymki uczniowie poznawali Jasną Górę, bo dla wielu był to pierwszy kontakt z tym miejscem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ania Śmigielska z II LO w Toruniu podkreśliła, że pielgrzymka na Jasną Górę jest idealną okazją, żeby porozmawiać z rówieśnikami o Bogu. Życzyła wszystkim wytrwałości i siły w dążeniu do celu. Najwięcej dużych grup maturzystów przyjeżdża w październiku i marcu.

Różaniec pulsuje ludzkim życiem

Reklama

Na progu października, który jest miesiącem różańcowym, zwracamy się do Maryi z prośbą, by budziła w nas wiarę w moc miłości Ojca, który posłał nam swojego Syna w Duchu Świętym, i byśmy umieli dziękować Bogu za nasze dobre wybory i strzegli granic między prawdą a kłamstwem – powiedział na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca przewodniczył 1 października Mszy św., która była Sumą odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystość poprzedziły 3-dniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. W tym roku przypada 55. rocznica istnienia tej wspólnoty, która powstała jako odpowiedź na apel bł. Stefana Wyszyńskiego o jak najpowszechniejsze odmawianie w Polsce Różańca. Jej członkowie codziennie modlą się za Kościół, ojczyznę, pokój i o zbawienie innych. W tym roku uczestnicy rekolekcji także materialnie wspierali placówki opiekuńczo-wychowawcze Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej.

Na Jasnej Górze nie tylko w październiku widać, że modlitwa różańcowa jest modlitwą wszystkich – różaniec jest w rękach młodzieży, seniorów, kapłanów i świeckich. Zgromadzone w sanktuarium wota świadczą o tym, że modlili się na nim królowie, naukowcy, ludzie kultury i więźniowie. Modlitwa ta na Jasnej Górze nigdy nie milknie, a sam klasztor jest nią dosłownie otoczony – w postaci stacji różańcowych.

W Sali Rycerskiej została otwarta wystawa „Jasnogórska Droga Różańcowa” autorstwa Anny Paras. To ujęcie stacji różańcowych w fotografiach. Pierwotnie powstały one jako ilustracje do publikacji rozważań Różaniec ze Świętymi Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. – Modlitewnik powstał z okazji 55. rocznicy istnienia wspólnoty z myślą o wszystkich, którzy kochają Różaniec – podkreślił o. Marian Waligóra, opiekun JRR.

Jasnogórski flesz

• 11 października – pielgrzymka maturzystów diec. radomskiej i czuwanie arch. częstochowskiej;

• 12 października – pielgrzymka braci zakonnych i szkół im. św. Jana Pawła II;

• 13 października – pielgrzymka diec. bydgoskiej i maturzystów diec. ełckiej;

• 14 października – pielgrzymki Rycerzy Kolumba oraz Stowarzyszenia Karawaningowego „Razem w drodze”;

• 15 października – XXIII Dzień Papieski; koncert Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej; pielgrzymka pracowników wodociągów, kanalizacji i ochrony środowiska oraz pielgrzymka drifterów.

2023-10-03 14:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dotarli kolejni pielgrzymi mimo upału i większych zasad bezpieczeństwa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

materiały prasowe

Nie zniechęciła ich ani konieczność stosowania dodatkowych zasad bezpieczeństwa, ani upały. Na Jasną Górę dotarły kolejne pielgrzymki piesze i to te z najodleglejszych regionów Polski. „Długostansowcy” przyszli aż z Helu, Gdańska, Białegostoku czy Olsztyna. Do celu dotarły kolejne tysiące duchowych pielgrzymów, wśród których też widać wielką mobilizację i determinację.

Niektóre pielgrzymki, jak sandomierska czy gdańska szły sztafetowo, inne duchowo i zaledwie w kilku etapach, jak zielonogórsko-gorzowska, a jeszcze inne w małych grupach do 150 osób, przemierzały tradycyjny szlak z noclegami w namiotach, jak warmińska.
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję