Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Są wielką łaską

Być przyjacielem Jezusa – oto głębokie znaczenie kapłaństwa – powiedział bp Andrzej Jeż podczas święceń kapłańskich w Tarnowie.

Niedziela Plus 23/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Ks. Marian Kostrzewa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół tarnowski ma nowych kapłanów. Jedenastu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w bazylice katedralnej. Jeden z nich należy do Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri. Uroczystości odbyły się w sobotę 27 maja. Hasłem tego rocznika święceń są słowa: „Umiłować Kościół Chrystusowy”.

Zwłaszcza dla nowych kapłanów, ich rodzin i parafii był to dzień wielkiej radości. – Przez 6 lat przygotowywaliśmy się do tego szczególnego momentu, aby zostać kapłanem Kościoła, kapłanem Jezusa Chrystusa. W sercu są pokój i radość – mówi ks. Marcin Kumor. Prezes rocznika ks. Krystian Janiczek dodaje: – Święcenia są wielką łaską i stawiają nam duże wymagania. Chcemy służyć Bogu i ludziom. Idziemy do świata z ufnością, pragniemy głosić Chrystusa tam, gdzie zostaniemy posłani. Ludzie szukają dziś u kapłanów podpory i wskazówek – wyjaśnia. Ksiądz Dawid Mąka powiedział, że dziś trzeba być jak „ojciec” dla drugiego człowieka i przede wszystkim słuchać ludzi, mieć dla nich czas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadek i przyjaciel Jezusa

Biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział w homilii, że świat potrzebuje Boga. – Tylko kapłan ściśle zjednoczony z Chrystusem jest zdolny przekazać, także tym, którzy są negatywnie nastawieni, radość i bogactwo Ewangelii. Kapłan świadek nie może być tylko teoretykiem wiary, ale wiara musi w nim stać się życiem – dodał.

Reklama

– Bądźcie wytrwałymi budowniczymi Chrystusowego Kościoła, mając świadomość ogromnego zaufania, jakim was Chrystus obdarzył – zachęcał neoprezbiterów biskup tarnowski. I przekonywał: – On widzi w was swoich przyjaciół. Hierarcha podkreślił w homilii, że być przyjacielem Jezusa to głębokie znaczenie bycia księdzem. Dodał: – Dbajcie ustawicznie o to, żeby trwać w łączności z Chrystusem, i zarazem budujcie mocne braterskie więzi między sobą. Dzięki temu z pewnością podołacie zadaniu budowania i miłowania Kościoła na wzór Chrystusa. Bądźcie świadkami Boga zwłaszcza przez piękne i pogłębione duchowo celebrowanie liturgii Kościoła, przede wszystkim Najświętszej Eucharystii. Program na całe kapłańskie życie otrzymujecie w całej aktualności w Chrystusowej Ewangelii, zaś w codziennie sprawowanej Mszy św. będziecie odnajdywać waszą kapłańską tożsamość.

Formacja i wyzwania

Nowi kapłani, kiedy przed laty przyszli do seminarium jako kandydaci, w większości byli zaraz po maturze. Na roku był także inżynier geodeta, który skończył studia na AGH, ale głos powołania był silniejszy i chciał zostać księdzem. Święcenia kapłańskie poprzedziła formacja seminaryjna, która trwała 6 lat. Były wykłady, egzaminy, ale także czas na modlitwę i praktykę. Jeden z alumnów był na misyjnych stażach.

Rektor WSD w Tarnowie ks. Jacek Soprych wylicza: – Były praktyki katechetyczne, a także w parafiach, gdzie diakoni głosili słowo Boże, uczestniczyli w spotkaniach z różnymi grupami. Była również praktyka wielkopostna. Diakoni angażowali się wtedy we wszystkie możliwe formy duszpasterstwa parafialnego. Na pytanie, jak być dziś dobrym księdzem, rektor odpowiada: – Trzeba samemu mocno trwać w Kościele i przy Chrystusie, a także być otwartym na drugiego człowieka. Dziś trzeba szukać ludzi jak Dobry Pasterz.

Kiedy kolejne pokolenie kapłanów opuściło seminarium, uczelnia rozpoczyna rekrutację. Są już kandydaci do WSD w Tarnowie.

2023-05-30 13:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak to, Boże, dej!

Niedziela Plus 1/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum parafii

Jeśli zwyciężamy, to wszyscy są z nas dumni, gratulują nam sukcesu, a jeśli go nie ma, to nas pocieszają – przyznaje Karol Wnęk.

Rok temu młodzieżowa grupa kolędnicza „Pasterze z gwiazdą” z Uszwi zdobyła najwyższe trofeum Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „O Lipnicką Gwiazdę”. Jej członkowie należą do parafii św. Floriana w Uszwi k. Brzeska. Są uczniami klasy VIII szkoły podstawowej i szkół średnich, w większości – ministrantami i lektorami. W jednym z konkursowych przedstawień życzyli: „Na szczęście, na zdrowie na ten Nowy Rok! Coby się wom darzyła kapusta i groch, pszenicka jak rękawicka, zimnioki jak buroki. Byście grali, śpiywali, jedli, pili, nic innygo nie robili. A od casu do casu trochę tyz się pomodlili. Tak to, Boże, dej!...”.
CZYTAJ DALEJ

W całym kraju alerty RCB. Temperatury osiągną nawet 42 st. C

2026-06-27 13:20

[ TEMATY ]

Alert RCB

upały

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia przed upałem dla całego kraju, które będą obowiązywały w najbliższych dniach. Temperatury w dzień wyniosą do 42 st. C, a w nocy do 24 st. C.

IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla województwa warmińsko-mazurskiego, części zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także północy podlaskiego. Tam temperatura maksymalna w sobotę i poniedziałek wyniesie od 30 st. C do 34 st. C, a w niedzielę od 34 st. C do 37 st. C. W nocy termometry wskażą od 19 st. C do 23 st. C.
CZYTAJ DALEJ

„Dla Jezusa nie ma przegranych”

2026-06-27 17:51

ks. Łukasz Romańczuk

Wygrana drużyna z Wierzbna

Wygrana drużyna z Wierzbna

Na boiskach Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej odbył się Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej w Piłce Nożnej, organizowany przez parafię pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Już na początku homilii biskup podkreślił, że sam udział w finale jest powodem do dumy: - Na pewno wiele ludzi chciałoby dzisiaj wystartować, a nie dało rady. Dlatego już na samym początku chcę Wam powiedzieć, że czujcie się wszyscy jako zwycięzcy finału turnieju liturgicznej służby ołtarza. To już jest Wasze zwycięstwo. Pierwsze, że tu jesteście. Że udało się skompletować super drużyny. Świetnie wyglądacie - zaznaczył biskup Jacek, dodając: - Czasami jest tak, że ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa. I pamiętajcie, że jeśli ktoś poniesie porażkę, to nie jest tragedia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję