Reklama

Aspekty

Matura i niebo

Maturzyści Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Niedzielę Miłosierdzia pielgrzymowali na Jasną Górę.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 17/2023, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka maturzystów

Tamara Murzyńska

Jednym z elementów pielgrzymki był blok ewangelizacyjno-modlitewny

Jednym z elementów pielgrzymki był blok ewangelizacyjno-modlitewny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 16 kwietnia już po raz czterdziesty piąty odbyła się Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania były słowa z Listu do Kolosan: „Dążcie do tego, co w górze.” (Kol 3,2a). – Dla każdej grupy maturzystów jest to przeżycie zawsze nowe i wyjątkowe, ponieważ stają przed bardzo ważnym momentem swojego życia, którym jest nie tylko sam egzamin maturalny, ale również to, co będzie się działo później. Jedni będą się zastanawiali nad wyborem studiów, drudzy podejmą pracę, inni gdzieś wyjadą. Różne zadania i odpowiedzialności, jak i wybór drogi życia to taki moment w życiu tych młodych ludzi, który z jednej strony rodzi nadzieje i plany, ale czasem wyzwala lęk o to, co się wydarzy w ich życiu. Dlatego w pielgrzymowaniu na Jasną Górę nie chodzi tylko o to, by się pomodlić i zdać maturę, ale by w tym szczególnym miejscu, jakim dla wszystkich Polaków jest Jasna Góra, zawierzyć swoje życie Panu Bogu – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Łukasz Malec. Maturzyści rozpoczęli pielgrzymkę w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie był czas na osobistą modlitwę i spowiedź. Kolejnym punktem programu był blok modlitewno-konferencyjny w Sali Papieskiej.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem bp. Adriana Puta. W homilii biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w nawiązaniu do hasła pielgrzymki zwrócił uwagę na perspektywę nieba w życiu młodych ludzi. Wskazał na bardzo ważną prawdę, że Pan Jezus „przez swoje powstanie z martwych, czyli przez to, że umarł i zmartwychwstał w swoim ciele jako człowiek, zrodził nas do dziedzictwa, które jest dla nas w niebie”. – I to nie jest wcale tak, że ta matura i to niebo to są jakieś dwie różne rzeczy, bo Bóg, który myśli o twojej przyszłości, czyni to tak daleko, że myśli o niebie, myśli także o tym, co ciebie doprowadzi do tego nieba. I naprawdę jest to dla Niego istotne, w jaki sposób się to dokona. Dlatego chcę ci powiedzieć, że masz prawo prosić Go tutaj dzisiaj o błogosławieństwo, masz prawo wołać do Niego, a nawet powiedzieć: „Panie Jezu, może ja nie myślę już o niebie”, ale chcę Ciebie prosić o błogosławieństwo na czas matury – powiedział bp Put.

Na Jasną Górę przyjechało ok. 350 maturzystów. Jednym z młodych pielgrzymów był Jakub Mielcarz z parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, na co dzień uczeń I Liceum Ogólnokształcącego. – Chcę prosić Maryję o światło Ducha Świętego, o łaskę wykorzystania podczas matury pełni wiedzy, jaką mam, bo wiadomo, że egzamin wiąże się z pewnym stresem i niepokojem, co też może mieć wpływ na wyniki. Jednak jeszcze bardziej niż o to, chcę prosić o dobry, mądry wybór drogi życiowej, żebym faktycznie poszedł za tym głosem, który wybrzmiewa w moim wnętrzu i odkrył to powołanie, które w sobie noszę, a którego jeszcze do końca nie poznałem – powiedział Jakub. – Ostatnio bardzo dużo myślałam o swojej przyszłości i o tym, co dalej, więc pielgrzymka na pewno jest dla mnie czasem wyciszenia przed maturą, uspokojenia serca, i poczucia, że bez względu na to, jak mi pójdzie egzamin, Bóg jakoś to wszystko poukłada – powiedziała Maria Martin z parafii św. Antoniego w Krzeszycach, na co dzień uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-04-19 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy sercu Najlepszej Matki

Niedziela podlaska 15/2025, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka maturzystów

Kinga Pietraszko

Tradycyjnie pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej

Tradycyjnie pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej

Tegoroczni maturzyści diecezji drohiczyńskiej 2 kwietnia przybyli na Jasną Górę, aby prosić Najświętszą Maryję Pannę o wsparcie i światło. Był to dzień tym bardziej dla nich opatrznościowy, ponieważ przypadała wtedy 20. rocznica śmierci wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, dla którego młodzież była przyszłością Narodu, Kościoła i świata.

Maturzyści z całej diecezji, a było ich ponad 600., zgromadzili się w Auli Papieskiej, gdzie wysłuchali konferencji poprowadzonej przez Irminę i Marcina Śliwińskich, którzy swoją pracę w przestrzeni filmowo-rozrywkowej łączą z ewangelizacją i głębokim świadectwem przywiązania do Boga i Kościoła. W wystąpieniu poruszyli istotne kwestie podejmowania kluczowych decyzji w życiu oraz miejsca Boga w codzienności.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Zatrzymano 36-latka, który miał grozić Prezydentowi RP

2026-06-27 14:17

[ TEMATY ]

Prezydent RP Karol Nawrocki

zatrzymano 36‑latka

groźby

Przemysław Keler/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednym z kanałów internetowych miał grozić prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. W sobotę mężczyzna ma zostać doprowadzony do prokuratury.

Zatrzymany to 36-letni obywatel Ukrainy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję