Reklama

Niedziela Rzeszowska

W jedności i solidarności

W Niedzielę Palmową, 2 kwietnia br., minęło 18 lat od śmierci św. Jana Pawła II, dlatego w ostatnim czasie podjęto wiele inicjatyw, mających na celu wyrażenie uznania dla osoby, świętości i autorytetu polskiego papieża.

Niedziela rzeszowska 16/2023, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Natalia Janowiec, ks. Jakub Nagi, ks. Tomasz Nowak, ks. Łukasz Ziemniak

Marsz modlitewny na ulicach Rzeszowa

Marsz modlitewny na ulicach Rzeszowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej okazji w diecezji rzeszowskiej odbyły się nabożeństwa, czuwania, a także marsze ulicami wiosek i miast, które były okazją do okazania przywiązania do św. Jana Pawła II i jego nauczania, a także wyrażenia wdzięczności Bogu za jego życie i przykład jaki zostawił. Marsze ze św. Janem Pawłem II odbyły się m. in. w Rzeszowie, Jaśle i Gorlicach.

Rzeszów

Osiem tysięcy osób wzięło udział w „Marszu modlitewnym ze św. Janem Pawłem II”, który rozpoczął się przy kościele akademickim św. Jadwigi Królowej. Wśród osób biorących udział w wydarzeniu byli m.in.: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także władze lokalne, samorządowcy, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, szkół, fundacji, stowarzyszeń katolickich, kapłani i siostry zakonne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy udali się do katedry rzeszowskiej, gdzie odbyła się Eucharystia, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W liturgii wzięli udział także: abp Edward Nowak, bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, ks. inf. Wiesław Szurek i 25 kapłanów.

Reklama

W homilii bp Wątroba mówił m.in., iż „ze smutkiem obserwujemy, jak wielu atakuje osobę i nauczanie świętego papieża, powtarzając nieuzasadnione i bezpodstawne oskarżenia i zniewagi. A jeszcze niedawno szczycili się i powoływali na osobiste spotkania, wspólne fotografie, cytowali wypowiedzi. Równie smutne jest to, że czynią to swoi, rodacy. W żadnym innym narodzie nie ma takich złośliwości, agresji i ataków na pamięć o św. Janie Pawle II. Tym bardziej potrzeba naszej jedności i solidarności w przypominaniu jego świadectwa, jego słów, gestów i trwałych dzieł”.

– Módlmy się i my za tych, którzy chcą zniszczyć pamięć i dobre imię św. Jana Pawła II, by Pan dał im łaskę opamiętania. A sami z tym większą gorliwością realizujmy program, który nam zostawił w swoim testamencie św. Jan Paweł II Wielki – zachęcał biskup rzeszowski.

Po Mszy św. wierni wraz z biskupami przeszli do Parku Papieskiego. Tam modlono się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze, a także odśpiewano Apel Jasnogórski poprzedzony wspomnieniami o św. Janie Pawle II, które wypowiedział ks. Stanisław Słowik. Modlitwę zakończył śpiew Barki.

Jasło

Uroczystości upamiętniające 18. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II rozpoczęły się na płycie jasielskiego Rynku o godz. 16.45. Zebrani wysłuchali występu artystycznego w wykonaniu solistów i recytatorów Jasielskiego Domu Kultury. Wzruszającym momentem dla wielu mieszkańców Jasła było wspólne odśpiewanie Barki, ulubionej pieśni papieża, którą wykonał chór Ave z parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Wydarzeniu towarzyszył „Marsz pamięci”, którego celem było upamiętnienie wielkiego Papieża Polaka. Tegoroczne obchody na płycie jasielskiego Rynku zakończył Apel Jasnogórski o godz. 21 i modlitwa skierowana do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła.

Gorlice

Gorlicki „Marsz papieski” wyruszył spod kościoła św. Jadwigi Królowej, by przez Rynek przejść do kościoła św. Andrzeja Boboli. Miejsce docelowe nie było przypadkowe, ponieważ wspomniana świątynia została wybudowana jako wotum wdzięczności za wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W marszu wzięli udział gorliccy kapłani, siostry zakonne oraz kilkuset świeckich przyjaciół Papieża Polaka na czele z Bractwem Kurkowym. Wędrówce towarzyszył śpiew i modlitwa różańcowa, a na koniec po słowach, które do wiernych skierował ks. Stanisław Ruszel, dziekan dekanatu gorlickiego, odśpiewano Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

2023-04-06 17:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie gaśmy ognia naszej wiary

Do tego, aby nie tłumić, nie gasić ognia wiary, ale wciąż zginać przed Bogiem kolana w modlitwie, wezwał bp Mirosław Milewski w parafii Strzygi (diecezja płocka). W czasie pobytu w parafii dokonał poświęcenia w kościele dwóch zabytkowych ołtarzy, które zostały odnowione.

Bp Milewski w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Strzygach podziękował wiernym za świadectwo wiary. Jej znakiem jest nie tylko obecność na tej Mszy św., ale także to, w jaki sposób troszczą się o swój kościół parafialny i o swoją parafię. To, jak wygląda ich świątynia „wypływa z wiary, z głębokiego przekonania, że Bogu warto ofiarować to, co najcenniejsze i najpiękniejsze”.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję