Reklama

Prowadzi nas św. Jakub

Wspólnoty narodów Europy nie można budować bez Chrystusa. To nie może być wieża Babel – mówi ks. kan. Stanisław Czerwiński, kustosz pierwszego w Polsce sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Niedziela Ogólnopolska 16/2023, str. 26-27

Zdjęcia: archiwum ks. Stanisława Czerwińskiego/Sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Od marca ub.r. trwa Ogólnopolski Synod Jakubowy. Jego inauguracja miała miejsce w Jakubowie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i zakończenie także odbędzie się w tym miejscu. Co było inspiracją dla tego wydarzenia?

Ks. kan. Stanisław Czerwiński: Ojciec Święty Jan Paweł II w 1982 r. przy grobie św. Jakuba w Santiago de Compostela podpisał Akt Europejski. Zauważył wówczas, że świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu. Minęło 40 lat od tego wydarzenia. Przez organizację Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego chcemy nie tylko propagować nauczanie naszego wielkiego rodaka, ale przede wszystkim dzisiaj – kiedy tyle się mówi o jedności Europy i pokoju na Starym Kontynencie – zwrócić uwagę na to, co Ojciec Święty przewidział w Akcie Europejskim jako prorok czasów, w których żyjemy. Podkreślił, że jeśli nie będzie jedności w Europie, jeśli będą podziały, to łatwo ulegniemy pysze, chciwości, egoizmowi; jeśli jednak będziemy budować jedność wokół Chrystusa i naszych korzeni, to wówczas będziemy mocni i silni. Kiedy dzisiaj mówi się o jedności w Unii Europejskiej, to trzeba zdecydowanie powiedzieć, że wspólnoty narodów Europy nie można budować bez Chrystusa. To nie może być wieża Babel – to musi być budowla wznoszona na trwałym fundamencie, którym jest Chrystus i Jego Kościół.

Reklama

Od wielu lat oczekiwaliście w Jakubowie na wyjątkowego gościa, który był świadkiem podpisania Aktu Europejskiego...

Tak, nasze sanktuarium już 21 kwietnia tego roku odwiedzi kard. Stanisław Dziwisz, człowiek, który przez 30 lat był blisko św. Jana Pawła II. Zakończy on nasz Synod Jakubowy w obecności biskupów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i legnickiej, księży kustoszy sanktuariów jakubowych w Polsce, księży naszej diecezji oraz członków Bractwa św. Jakuba z całej Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tego dnia o godz. 11 zostanie odprawiona Msza św. w naszym sanktuarium, a po niej – procesja z relikwiami świętych, prowadzona przez relikwie św. Jana Pawła II do posadzonego obok naszego sanktuarium najstarszego w Polsce dębu „Karol”, który ma już ponad 16 lat. Następnie udamy się do domu parafialnego, w którym ksiądz kardynał poświęci kaplicę Jana Pawła II z jego relikwiami, a później – do miejsca, gdzie stanie 2,5-metrowa figura tego świętego Polaka, posadowiona na pamiątkę wizyty w Jakubowie księdza kardynała. Liczymy na jego błogosławieństwo na nasze dalsze działania odtwarzania kultu św. Jakuba w Polsce.

To jednak nie wszystkie wydarzenia...

Dzień później, 22 kwietnia, w sobotę o godz. 10 razem z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie organizujemy już 16. ogólnopolską konferencję naukową dotyczącą kultu św. Jakuba. Chcemy w niej podsumować zakończony niedawno Rok Święty Jakubowy i wydarzenia, które dokonywały się w tym szczególnym czasie w Kościele w Polsce. Chcemy także zastanowić się, co należy jeszcze uczynić, by kolejny taki rok, przypadający w 2027 r., był przez pielgrzymów i wiernych jeszcze obficiej przeżywany.

Reklama

Ponad półtora roku temu doszło do pożaru domu parafialnego przy sanktuarium. Dzięki materialnemu i duchowemu wsparciu obiekt udało się nie tylko odbudować, ale i zmodernizować. Jak obecnie postępują prace w tym miejscu?

Na pierwszym piętrze trwają jeszcze prace wykończeniowe. Niebawem w tym miejscu zaczną się pojawiać meble. Trwają jeszcze prace na parterze, w części konferencyjno-kawiarnianej łącznie z kaplicą. Na tym poziomie będą się również znajdować pomieszczenia przygotowane dla pielgrzymów. Myślę, że jeszcze w tym roku rozpoczną się także prace na drugim piętrze, gdzie będą pokoje dla kapłanów, rekolekcjonistów i biskupów. Można powiedzieć, że dom zaczyna już żyć pracami remontowymi, ale zaczynają się w nim również pojawiać ludzie, którzy chętnie służą swoją pomocą. A to dobry sygnał.

Zatem – po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią i tragicznym pożarem sanktuarium i dom parafialny na nowo otwierają się na pielgrzymów...

Pandemia przyzwyczaiła nas do siedzenia w domu. W tym czasie pracowaliśmy jednak nad odbudową i modernizacją plebanii. Bardzo się cieszę, że skończył się ten trudny czas i mogę już pomału zapraszać do domu parafialnego, do kancelarii, do tego, by po prostu usiąść razem przy stole i porozmawiać, a przede wszystkim przyjąć pielgrzymów. Myślę, że ten sezon będzie przełomowy, że na plebanii znajdzie się nocleg i jakiś posiłek dla tych, którzy zechcą nas odwiedzić. Sezon pielgrzymkowy zaczyna się przeważnie po Wielkanocy. Wtedy najczęściej widuje się pielgrzymów, którzy idą z plecakami i muszlami do Jakubowa, bo chcą być w tym miejscu – zaczerpnąć ducha, a także wody ze źródła św. Jakuba.

Jakubów to pierwsze w Polsce sanktuarium św. Jakuba i w ubiegłym roku świętowało jubileusz...

Czas od chwili ustanowienia sanktuarium – 20 czerwca 2007 r. – był na pewno bardzo dobrze wykorzystany. W 2010 r. po raz pierwszy w Polsce obchodziliśmy Jubileuszowy Rok Jakubowy. Do Jakubowa przybył wówczas arcybiskup Santiago de Compostela Julián Barrio Barrio, a w 2017 r., w 10. rocznicę powstania sanktuarium, modlił się z nami prymas Polski abp Wojciech Polak. W 2021 r. obchodziliśmy w Polsce po raz drugi Rok Jakubowy, który papież Franciszek ze względu na pandemię przedłużył o kolejny rok kalendarzowy. Ojciec Święty zainicjował także w Kościele synod, na który my również postanowiliśmy odpowiedzieć, organizując Ogólnopolski Synod Jakubowy. Niebawem będziemy przeżywać XVI Pielgrzymkę „Do Źródła św. Jakuba”, która wyruszy z głogowskiej kolegiaty do Jakubowa. Dlatego myślę, że zarówno w naszej parafii, jak i w samym sanktuarium naprawdę wiele się dzieje, i za to Bogu niech będą dzięki, a św. Jakubowi – za jego opiekę i wstawiennictwo.

2023-04-06 15:25

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

"Tam giną ludzie". Mocne zarzuty lekarza ze Szpitala Południowego

2026-06-24 09:02

Kanał Zero

Dr Emil Jędrzejewski

Dr Emil Jędrzejewski

Szokujące relacje lekarza ze Szpitala Południowego w Kanale Zero. – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – tak opowiadał w programie Krzysztofa Stanowskiego dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii.

Przypomnijmy: Portal Zero.pl w ujawnił dwie afery związane ze Szpitalem Południowym w Warszawie. Chodzi o sprawę lekarza-milionera Dawida Kacprzyka z Koalicji Obywatelskiej oraz saloniku VIP na SOR, w której przyjmowano polityków tej formacji bez kolejki - informują dziennikarze. Jak się okazuje, to jednak nie są najpoważniejsze zarzuty wobec polityka KO i zarządzających szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Duch Święty nie zna ograniczeń

2026-06-25 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Życzę przede wszystkim rodzicom, aby dostrzegali potęgę Ducha Świętego, który jest w nas i pomaga także wtedy, gdy nie rozumiemy, dlaczego spotykają nas takie, a nie inne doświadczenia – mówił kard. Konrad Krajewski podczas uroczystości bierzmowania osób z niepełnosprawnościami w kościele św. Franciszka z Asyżu w Łodzi.

Sakrament bierzmowania przyjęło 17 młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, przygotowywanych przez wiele miesięcy przez katechetów i rodziców. We Mszy św. uczestniczyły rodziny kandydatów, katecheci oraz społeczności dwóch szkół specjalnych: Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 3 w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję