Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Po śladach Męki

Mieszkańcy Korczowa i Okrągłego zaprosili społeczność gminy Biłgoraj i parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju na wyjątkową Drogę Krzyżową.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 14/2023, str. I

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Joanna Ferens

Mękę Chrystusa rozważało wiele osób

Mękę Chrystusa rozważało wiele osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólna modlitwa miała miejsce w niedzielę, 12 marca. – Chcemy zawierzać nasze rodziny, parafię i Ojczyznę Bożej opiece i wstawiennictwu Maryi – tłumaczyła Alicja Cios. – Już od kilku lat organizujemy w naszych miejscowościach nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście, a w październiku odmawiamy wspólnie Różaniec. Były pewne problemy w okresie pandemii, ale można powiedzieć, że wracamy do naszej tradycji. Jest tyle na świecie zła, niesprawiedliwości, animozji między ludźmi, dlatego postanowiliśmy trudne sprawy omodlić, zawierzyć Panu Bogu. Ciężko było nam się zjednoczyć w rodzinach, jako miejscowości też przeżywaliśmy różnego rodzaju konflikty i niesnaski. Stad pomysł, aby połączyć się we wspólnej modlitwie. I dzięki Bogu spory ucichły i modlimy się razem. Jeden z panów zrobił krzyże, którymi oznaczamy poszczególne stacje i cieszymy się z tych spotkań, gdyż Bóg obdarza nas łaskami, daje siłę na każdy dzień i chcemy, aby to Boże dzieło było kontynuowane jak najdłużej – wyjaśniała.

Reklama

– Jest to dla nas wspaniała okazja do zadumy, wyciszenia i wspólnej modlitwy – podkreślała Paulina Grabias. – Bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, na którą ochoczo odpowiedzieli mieszkańcy. Takie wydarzenia łączą nas, niech nasze wioski będą bezpieczne, niech jedni modlą się za drugich. Chcemy mieć dobro sąsiada na uwadze i wszystkie trudne sprawy – jakich w naszej Ojczyźnie, tej dużej i małej, nie brakuje – powierzać Bogu. Niech On błogosławi w tym co dobre i pożyteczne i strzeże w chwilach doświadczeń. Szczególnie, że teraz mamy bardzo dużo niepokoju na świecie, wojna na Ukrainie, ataki na naszego kochanego Ojca Świętego Jana Pawła II, nie ma naszej zgody na to wszystko, dlatego choć w ten sposób możemy zamanifestować naszą wiarę, pokazać, w co wierzymy i jakie wartości przyświecają naszemu życiu – tłumaczyła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Drodze Krzyżowej uczestniczyła s. Teresilla Radulska ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, która przez ponad 30 lat pracowała na misjach w Brazylii i Ekwadorze, a obecnie posługuje w parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. – Jak usłyszałam o tej publicznej Drodze Krzyżowej, to na myśl przyszła mi od razu Ameryka Południowa, w tym Brazylia czy Ekwador. Tam raz w tygodniu w czasie Wielkiego Postu odprawiane są takie publiczne nabożeństwa. W takim 30-tys. miasteczku, w tym samym czasie, odprawionych jest około piętnastu nabożeństw w różnych miejscach. Ja większość swego zakonnego życia spędziłam na misjach, dlatego wiem, jak takie wydarzenia budują wspólnotę – zaznaczyła.

Spotkanie modlitewne rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia przy krzyżu w Korczowie, a następnie w modlitwie Drogi Krzyżowej uczestnicy przeszli przez całą wioskę, aż do krzyża w miejscowości Okrągłe. W wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Część uczestników zaangażowana była w czytania poszczególnych rozważań, w śpiewy, niesienie krzyża czy nagłośnienie. W akcję włączyli się też Rycerze Kolumba działający przy parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

2023-03-28 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Dekanalna Droga Krzyżowa na Chełmiec

Niedziela świdnicka 17/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

góra Chełmiec

Ryszard Wyszyński

Wspólna fotografi a uczestników Drogi Krzyżowej

Wspólna fotografi a uczestników Drogi Krzyżowej

Parafianie z wałbrzyskich parafii, członkowie wspólnot modlitewnych działających przy nich, a wśród nich członkowie Domowego Kościoła – to uczestnicy III Dekanalnej Drogi Krzyżowej na Górę Chełmiec zorganizowanej przez parafię pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Wyjście na Drogę Krzyżową nastąpiło spod pięknego zabytkowego kościoła pw. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach w sobotę 13 kwietnia. Uczestników w imieniu organizatorów przywitał w świątyni ks. dziekan Wiesław Rusin, który wyraził radość z licznego udziału wiernych, a w imieniu proboszcza parafii ks. Andrzeja Bajaka oraz własnym wikariusz ks. Rafał Chudy, który na tę stanowiącą szczególne wyzwanie dla uczestników górską Drogę Krzyżową organizuje ze swoimi parafianami w każdy piątek Wielkiego Postu. Warto podkreślić, że w historii dekanatu Wałbrzych-Południe biorący w niej udział pątnicy już po raz trzeci modlili się, idąc szlakiem Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego, gdzie przy rozważaniach Męki Pańskiej wspominani są polscy górnicy, którzy stracili życie – na przestrzeni minionego stulecia – w kopalniach węgla i innych miejscach wydobycia surowców mineralnych rozsianych na całym świecie od Belgii po daleką Syberię. Przy stacjach tej Drogi wspominani są też górnicy, którzy zginęli w wypadkach w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym po II wojnie światowej, a tych ofiar było ponad 1600. W modlitwie Drogi Krzyżowej na Chełmiec uczestniczyła liczna grupa pątników, a szczególnie wielu było w niej mężczyzn. Były to osoby w różnym wieku – od sześcioletnich dzieci z rodzicami, po seniorów. Rozważania pierwszej stacji Drogi Krzyżowej rozpoczął ks. dziekan Wiesław Rusin. Przy kolejnych stacjach rozważania odczytywali wierni z parafii biorących udział w dekanalnej Drodze Krzyżowej. Także i oni, rozważając w kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej cierpienie zadawane Jezusowi, przywoływali nasze codzienne występki, wzywali do rachunku sumienia i poprawy.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję