Reklama

Kościół

Z Jezusem u boku

Kościół potrzebuje młodych, wiemy to nie od dziś. Ale jak do tych młodych trafić? Skąd czerpać inspiracje? Aby lepiej poznać ich potrzeby, zebraliśmy dziesięć przykładów młodych osób z różnych „stron” Kościoła, których działania idealnie potwierdzają dewizę: w młodości siła. Ta ewangelizacyjna też.

Niedziela Ogólnopolska 14/2023, str. 30-31

[ TEMATY ]

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Michał Ulewiński

Michał Ulewiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Martyna Gieleta

– przewodnicząca krajowego prezydium Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM), która swoim entuzjazmem pragnie zarażać innych. Jak zaznaczają członkowie KSM, na co dzień czerpią od niej motywację, aby wstać z kanap i zacząć coś robić. Ona sama tak opisuje swoją przygodę ze wspólnotą: „W KSM doświadczyłam ogromnego dobra i łaski Pana Boga, dlatego nie mogę pozostać obojętna wobec tego i pragnę dzielić się tym z innymi. Chcę dawać świadectwo o Jego miłości, pamiętając jednocześnie, że jestem Jego uczniem i sama cały czas potrzebuję formacji oraz rozwoju. Myślę, że KSM przez swoją różnorodność jest miejscem dla każdego, trzeba tylko odkryć przestrzeń, w której będziemy mogli działać zgodnie z talentami, jakimi obdarzył nas Pan Bóg”.

Michał Ulewiński

– pamiętamy 27-latka z wielkim krzyżem, w białej albie, przemierzającego drogi całej Polski. Dosłownie wzdłuż i wszerz. Swoją pielgrzymką zaznaczył znak krzyża na Polsce. Jak sam mówi, bardzo zależy mu na modlitwie błogosławieństwa za naszą ojczyznę. Jego przykład i radykalizm wiary pociągają młodych. Nie każdy potrafi zostawić cały świat, wziąć wielki krzyż i publicznie przyznać się do Jezusa. Michał postawił wszystko na jedną kartę. Kartę z wizerunkiem Mistrza. Do dziś aktywnie ewangelizuje, organizuje spotkania modlitewne czy kolejne pielgrzymki z krzyżem w intencji ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Michał „Pax” Bukowski

Reklama

– popularny PAX z młodzieżowego programu Studio Raban emitowanego w TVP. Michał to nie tylko prowadzący i prezenter, ale także raper, który w swoich utworach (wspólnie z zespołem Muode Koty) przekazuje wartości chrześcijańskie młodemu pokoleniu. Swoją postawą udowadnia, że w dzisiejszym świecie można mieć luźny styl, hobby jak inni, jednak ponad wszystko stawiać Jezusa i Jego naukę. Odbiorcy cenią go za szczerość, bezpośredniość i ewangeliczny entuzjazm.

Filip Kościelny

– publikowanymi w social mediach treściami udowadnia, że posługa w Kościele wcale nie musi dotyczyć jedynie „starszych panów”. Odważnie przyznaje się do bycia kościelnym, mimo że jest jeszcze przed trzydziestką. W humorystyczny sposób przybliża „tajniki” pracy zakrystiana i zbliża w ten sposób młodych do liturgii. Uwielbiany przez odbiorców za swobodę bycia, humor i miłość do Kościoła.

Lesscalm

– kto powiedział, że na TikToku nie ma miejsca na wiarę? Jak pokazuje na swoim profilu Gabriela – to idealne miejsce do ewangelizowania młodych. To właśnie na tym medium społecznościowym młodzież przebywa dziś najczęściej. Swoimi filmikami Lesscalm udowadnia, że treści chrześcijańskie także mają wśród nastolatków „wzięcie”. Jej filmy uzyskały ponad 11 mln polubień, a jej profil obserwuje ponad 200 tys. osób.

Ministrancka Wytwórnia Muzyczna

– kilku ministrantów jednej z katowickich parafii zasłynęło coverem utworu Ona by tak chciała, czyniąc z niego kawałek promujący służbę ministrancką. Młodzi z Liturgicznej Służby Ołtarza tłumnie poszli za chłopakami z MWM, czego efektem były coraz większe zasięgi i odtworzenia sięgające kilku milionów. Ministrancka Wytwórnia Muzyczna wypuściła nawet swoją płytę, na koncie ma także wspólny utwór z ks. Kubą Bartczakiem. Dalej udowadniają, że bycie ministrantem to żaden wstyd, wręcz przeciwnie – to powód do dumy i najlepszy sposób na życie w młodości.

Marcin Zieliński

Reklama

– tego chłopaka (choć już lekko po trzydziestce) chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Co ciekawe, Marcin – jeden z najbardziej rozpoznawalnych świeckich ewangelizatorów w Polsce – ukończył studia na AWF. Do dziś żywo interesuje się sportem, szczególnie piłką nożną. Młodzi, widząc wielki ewangeliczny zapał Marcina, sami zbliżają się do Boga. Na spotkaniach, na których posługuje, widać setki młodych twarzy. Jak pokazuje jego przykład, młodzież chce dziś autentyczności. Marcin na serio potraktował słowa Jezusa z Ewangelii i zapragnął służyć Jemu i bliźnim. I to robi.

Tau

– mimo że Piotrek Kowalczyk minął już granicę 30. roku życia, jego styl i działania trafiają szczególnie do młodych ludzi. Tau to jeden z najlepszych raperów w Polsce, wielokrotnie nagradzany w prestiżowych konkursach branżowych. Trzeba zaznaczyć, że nie zawsze rapował „dla Jezusa”. Dawniej jako Medium należał do jednej z najlepszych wytwórni rapowych w kraju, jednak po poznaniu Boga, odrzuciwszy wszelkie nałogi (a miał ich, jak sam przyznaje, całkiem sporo), postanowił odejść z wytwórni, zmienić pseudonim i rozpocząć wszystko od nowa. Z Jezusem u boku. Dziś za muzyką Tau idą setki tysięcy młodych, którzy wzorując się na nim, porzucają swoje stare, grzeszne życie. Wybrzmiewa to w świadectwach, które kielecki raper stale otrzymuje.

Szymon Szymański

– nastolatek, który poszedł samotnie z Częstochowy do Rzymu. Po drodze spał na plebaniach, ale też na przystankach czy pośród bezdomnych. Mówi, że Kościół to jego rodzina i dlatego szedł w jego intencji. Prawie 60 dni samotnego pielgrzymowania przez pół Europy to prawdziwe wyzwanie. Jak sam zaznacza: „Dziś bardzo ważne jest nasze osobiste świadectwo. Do młodych, do tych, którzy dopiero będą chcieli należeć do Kościoła lub są do niego nastawieni sceptycznie, trzeba docierać właśnie świadectwem. Już nie samymi słowami”.

Iwona Pietrala

– jej głosem zachwycają się tysiące młodych. Iwona nie tylko tworzy muzykę chrześcijańską, pojawia się także często na wydarzeniach ewangelizacyjnych. Na swoim profilu publikuje treści, które prowadzą do Jezusa, w którym, jak sama zaświadcza, znalazła pełnię swojego szczęścia. Często także na swoim profilu modli się z odbiorcami modlitwą uwielbienia.

2023-03-28 13:18

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięć pierwszych sobót

Zapewne wielu z nas zna nabożeństwa pierwszych sobót. Kojarzy je z objawieniami fatimskimi. Spróbujmy sobie przypomnieć, na czym one polegają, jakie łaski można otrzymać dzięki odprawianiu tych nabożeństw oraz gdzie w diecezji świdnickiej można wziąć udział w takich nabożeństwach. Jak wspominała siostra Łucja, jedna z dzieci, którym w Fatimie objawiała się Maryja, 10 grudnia 1925 r. otrzymała objawienie o następującej treści: „Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią Różaniec, i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.
CZYTAJ DALEJ

Setki tysięcy Polaków przeciw ideologizacji szkoły. Podpisy trafiły do MEN i KPRM

2026-06-26 16:04

[ TEMATY ]

szkoła

pixabay.com

W dniu zakończenia roku szkolnego przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Petycje w sprawie seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast apele o dymisję minister Barbary Nowackiej złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólnym mianownikiem wszystkich czterech inicjatyw jest obrona konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz sprzeciw wobec ideologizacji szkoły.

Przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli dziś ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Apele dotyczące zaprzestania seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast pozostałe - o dymisję minister Barbary Nowackiej - złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Termin nieprzypadkowo zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego, stanowiąc symboliczne podsumowanie dotychczasowej polityki oświatowej resortu.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję