Reklama

Aspekty

Ta modlitwa ma moc!

Obchodzone przed kilkoma tygodniami Boże Narodzenie przypomina, że każde narodziny dziecka w rodzinie to Boży dar i błogosławieństwo. Co, gdy długo wyczekiwany cud narodzin potomka, będącego owocem miłości dwojga, nie chce dokonać się w życiu małżonków?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2023, str. V

[ TEMATY ]

Głogów

Karolina Krasowska

Św. Gerard czynił cuda za życia i czyni je po swojej śmierci

Św. Gerard czynił cuda za życia i czyni je po swojej śmierci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z konkretną propozycją wychodzą głogowscy redemptoryści, którzy od kilku miesięcy zapraszają do wspólnej modlitwy o dar potomstwa za wstawiennictwem św. Gerarda Majelli. Przypominają, że święci są nam dani nie tylko „od święta” – z ich wstawiennictwa możemy „korzystać” na co dzień przez cały rok.

Niezwykła historia

Reklama

Inicjatywa narodziła się w parafii św. Klemensa w Głogowie i jest praktykowana od października ub. r. każdego szesnastego dnia miesiąca. To właśnie u głogowskich zakonników znajdują się relikwie patrona matek i dzieci, za którego wstawiennictwem wiele niepłodnych kobiet doczekało się upragnionych maleństw. Z osobą włoskiego redemptorysty, który żył krótko, bo 29 lat, niespełna 300 lat temu, jest związana pewna niezwykła historia. – Święty Gerard na rok przed swoją śmiercią odwiedził pewną młodą kobietę i zostawiał jej swoją chusteczkę. Kiedy dziewczyna wybiegła, by mu ją oddać, odpowiedział, żeby ją sobie pozostawiła, gdyż jeszcze kiedyś jej się przyda. I rzeczywiście, po kilku latach ta sama kobieta, będąc już w stanie błogosławionym, przeżywała ciężki poród. Zagrożone było życie matki i dziecka. Wtedy przypomniała sobie o chusteczce, położyła ją na brzuchu i… szczęśliwie urodziła – opowiada proboszcz o. Łukasz Wójcik. – Na pamiątkę tamtego wydarzenia każdego 16 października w sanktuarium św. Gerarda w Materdomini, jak i w naszej parafii, święci się i rozdaje chusteczki matkom w stanie błogosławionym – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szerszy wymiar

Reklama

– W 2019 r. odbyliśmy pielgrzymkę po Włoszech, w czasie której nawiedziliśmy sanktuarium świętego, gdzie jest wiele wotów złożonych mu przez matki, które urodziły dzieci dzięki jego wstawiennictwu – kontynuuje proboszcz. – To miejsce jest pełne szatek z imionami dzieci i zdjęć maleństw, wymodlonych za jego wstawiennictwem. Dziś jego kult i nabożeństwo są szczególnie żywe w Italii i wielu innych miejscach, gdzie posługują redemptoryści, także w Głogowie. Najbliższa modlitwa o dar potomstwa odbędzie się w naszej parafii 16 stycznia – zaznacza. – W czasie spotkania jest wprowadzana księga, gdzie można złożyć swoje prośby i podziękowania, które są później odczytywane w czasie modlitwy. Są także obraz św. Gerarda i jego relikwie. Śpiewamy piękne pieśni ku czci świętego, bo modlitwa to nie tylko słowa, ale też śpiew. Zależy nam, żeby informacja o tych comiesięcznych spotkaniach rozeszła się po mieście, trafiła do innych parafii, żeby ludzie dowiedzieli się o nabożeństwie, szczególnie małżeństwa, które oczekują na dar potomstwa – przekonuje o. Wójcik i dodaje, że modlitwa ma również szerszy wymiar: – Widzimy, że dzisiaj jest coraz mniej chrztów. Coraz częściej rodzice nie chcą chrzcić dzieci, ani przekazywać im wiary, więc nabożeństwo do św. Gerarda jest też takim wezwaniem do modlitwy również za te dzieci i ich rodziców, o łaskę wiary dla nich i o to, by umieli ją przekazywać.

Cuda za życia i po śmierci

Ojciec Łukasz dodaje, że modlitwa o dar potomstwa za wstawiennictwem św. Gerarda jest bardzo potrzebna, a co więcej – niezwykle skuteczna. Święty czynił cuda za życia i czyni je po swojej śmierci, a księga kierowanych do niego intencji już się zapełnia. To prośby o szczęśliwe rozwiązanie, potrzebne łaski, błogosławieństwo dla matki i dziecka. – Chciałbym, żeby w przyszłości powstała w parafii tablica ze zdjęciami i imionami dzieci, które narodziły się za jego wstawiennictwem, która będzie zachęcała parafian do modlitwy za te dzieci. Mod-

litwa o dar potomstwa pomnaża to wielkie pragnienie, jest wyrazem chęci i otwartości na życie, a z drugiej strony pokazuje, że w tym zrodzeniu nowego człowieka potrzebny jest jeszcze Pan Bóg. Ma to wyraźny kontekst dzisiaj, kiedy człowiek tak bardzo chce być niezależny i samowystarczalny. Co więcej modlitwa, kiedy jest wspólnotowa, a nie tylko indywidualna, ma na pewno większą moc. Dlatego zapraszam na nasze comiesięczne nabożeństwa nie tylko osoby, które potrzebują tej modlitwy, ale także rodziców i dziadków, by wspólnie wspierać się i modlić o dar potomstwa dla nich – kończy proboszcz parafii św. Klemensa w Głogowie.

2023-01-11 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XX-lecie POAK w Głogowie

[ TEMATY ]

jubileusz

Akcja Katolicka

Głogów

Archiwum autora

Uczestnicy jubileuszowych uroczystości

Uczestnicy jubileuszowych uroczystości

W dniu 14 listopada b.r. w kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Głogowie odbyła się uroczysta Msza św. z okazji XX – lecia Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

Eucharystię poprzedziło krótkie wprowadzenie, które wygłosiła prezes POAK-u pani Edwarda Perłakowska, w którym przedstawiła historię i osiągnięcia Oddziału na przestrzeni 20 lat. Podkreśliła, że AK w parafii powstała wraz z utworzoną parafią, której proboszczem został do dziś piastujący tę funkcję ks. kanonik dziekan Zbigniew Walaszek - inicjator powstania Oddziału. Powiedziała także, iż pierwszym prezesem naszego stowarzyszenia przy parafii był Ryszard Maćkowiak, który przewodniczył jemu przez kilka lat. Po nim prezesem została obecnie piastująca to stanowisko. Najważniejszymi działaniami i osiągnięciami Oddziału były:
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję