Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa o pokój

Polska pokazała światu wielki przykład miłości chrześcijańskiej. Czegoś takiego świat nie widział – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 3/2023, str. III

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Sergij Jakubowski

Księża biskupi z metropolii przemyskiej przybyli do Lwowa, aby modlić się o pokój

Księża biskupi z metropolii przemyskiej przybyli do Lwowa, aby modlić się o pokój

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Pokój do Lwowa przybyli biskupi polscy metropolii przemyskiej na czele z abp. Adamem Szalem, arcybiskupem seniorem Józefem Michalikiem i biskupami pomocniczymi Stanisławem Jamrozkiem i Krzysztofem Chudzio. Obecni byli także bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, bp Jan Wątroba z Rzeszowa, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa oraz biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek. Te położone blisko granicy z Ukrainą diecezje od samego początku wojny stoją na pierwszej linii, gdy chodzi o pomoc materialną i przyjmowanie uchodźców.

Ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz wygłosił okolicznościową homilię. – Wszyscy w cywilizowanym świecie pragną końca wojny, a w Ukrainie to pragnienie jest szczególne. Kraj jest naznaczony cierpieniem, krwią i żałobą. Jednak ponad tym wszystkim jest Bóg, do którego należy czas i wieczność. On widział początki waszego miasta i nadal się nim opiekuje – powiedział hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mszy św. sprawowanej w katedrze przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki. W liturgii wzięli udział posłowie, Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz oraz społeczność polska i ukraińska ze Lwowa. – Jesteśmy bardzo wdzięczni metropolii przemyskiej za tę wielką solidarność okazaną w sposób szczególny w pierwszych dniach wojny, kiedy ludzie otwarli swoje serca, drzwi ośrodków duszpasterskich i domów prywatnych. Ta wielka pomoc została zauważona także przez naród ukraiński i cały świat – podkreślił metropolita lwowski.

Metropolita przemyski abp Adam Szal w rozmowie z Radiem FARA powiedział: – Miałem okazję wiele razy obserwować na dworcu przemyskim falę uchodźców, którzy przybywali do Przemyśla z różnych stron, w różnym stanie fizycznym i psychicznym. Pomoc materialna zmieniała się i zmienia na naszych oczach. Wystarczy wspomnieć, że Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizowała ponad tysiąc transportów na Ukrainę. Za tą pomocą szły postawy ludzi, nie tylko z archidiecezji przemyskiej, ale z całej Polski, a nawet świata. Niedawno rozmawiałem z bp. Sobiło, który od 31 lat posługuje na Ukrainie. Powiedział on, że nigdy wcześniej nie słyszał tylu pięknych słów o Polsce, zarówno w mediach, jak i w zwykłych rozmowach. Polska pokazała światu wielki przykład miłości chrześcijańskiej. Czegoś takiego świat nie widział, że miliony Ukraińców znalazło u Polaków dach nad głową i wszelkie wsparcie – podkreślił arcybiskup.

– Niedługo minie rok od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Tak naprawdę z powodu aneksji Krymu i działań wojennych w Donbasie ta wojna trwa już od 2014 r. – powiedział bp Jan Sobiło. – Wszyscy z wielką nadzieją spoglądamy w stronę nieba. Sporo osób musiało wyjechać, całymi rodzinami. Ale widzę też nowych, którzy pytają o chrzest, o Pierwszą Komunię św., o spowiedź, ślub w kościele. Przybywa par, które po latach wątpliwości decydują się na ślub. Bo wojna pobudziła wiarę. Towarzyszy im myśl: „Dziś jestem, jutro może mnie już nie być na tym świecie”. Te okoliczności tym bardziej zachęcają do modlitwy o pokój – powiedział biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski. – Spotkałem człowieka z okolic Charkowa, który dotychczas nie był gorliwym chrześcijaninem, ale Pismo Święte przeczytał dwa razy. Powiedział coś bardzo nas nobilitującego: Nie wiem, jakie Pan Bóg przygotował dobra dla Polaków, którzy nas tak gościnnie przyjmują – podkreślił bp Sobiło.

2023-01-11 07:43

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: odbyła się międzyreligijna modlitwa o pokój

[ TEMATY ]

Warszawa

modlitwa międzyreligijna

modlitwa o pokój

wikipedia/autor:Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Plac Grzybowski w Warszawie

Plac Grzybowski w Warszawie

Chrześcijanie różnych wyznań, Żydzi i muzułmanie na placu Grzybowskim w Warszawie modlili się o pokój. Z inicjatywą wyszła Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Wydarzenie stanowi odpowiedź na apel papieża Franciszka, który ogłosił 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju.

– Spotkamy się na placu Grzybowskim, żeby razem, każdy w swojej tradycji, wołać do jedynego Boga o pokój: słowami modlitwy apelować do wszystkich o uznanie prawa każdej społeczności do istnienia w bezpiecznych granicach, do życia w świecie, w którym nie ma ucisku ani wojen – mówili na początku spotkania s. Katarzyna Kowalska i prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

W lutym komisja obywatelska zainicjowała działania na rzecz dekryminalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Autorzy inicjatywy domagają się także zniesienia zakazu informowania o aborcji oraz objęcia kosztów zabiegu ubezpieczeniem zdrowotnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję