Reklama

Niedziela Sosnowiecka

U Matki Zawierzenia

Młodzież i nauczyciele z 23 szkół diecezji sosnowieckiej wzięli udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Ósmoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej. Przewodniczył jej bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela sosnowiecka 42/2022, str. I

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

Biuro Prawsowe Sanktuarium

W pielgrzymce uczestniczyło 850 osób

W pielgrzymce uczestniczyło 850 osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka młodzieży szkół podstawowych przygotowującej się w tym roku do przyjęcia sakramentu bierzmowania odbyła się w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. – My, młodzież diecezji sosnowieckiej, przychodzimy do Ciebie, Matko Chrystusa, Matko Kościoła i nasza Matko. Przynosimy Tobie najcenniejszy dar, jaki mamy: całą naszą młodość. Ty, Matko, znasz nasze ograniczenia, ale również wszystkie nasze marzenia, plany na przyszłość i możliwości. Naucz nas Twojego zawierzenia, Twojej nadziei i Twojej miłości – tak wołali w modlitewnym zawierzeniu przedstawiciele uczniów klas ósmych.

Dorocznej pielgrzymce do Matki Bożej Kalwaryjskiej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Sprawował on Mszę św. w asyście dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. kan. Michała Bordy i ks. Wojciecha Bochenka, sercanina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Sądzimy czasami, że władcami tego świata są ci, którzy mają sławę, pieniądze i władzę. Wydaje się, że być cichym i dobrym, znaczy być uciemiężonym, albo przynajmniej zostać z pustymi rękami. Cichość utożsamia się z głupotą. Tymczasem Chrystus zaprzecza temu, stwierdzając, że to cisi odziedziczą ziemię – powiedział ks. Bochenek.

W kazaniu bp Grzegorz Kaszak przypomniał: „Pani Przenajświętsza mówi: „Daję wam niezwykłą broń, niezwykłą moc. Odmawiajcie codziennie Różaniec!”. Trzeba to sobie wziąć do serca. Drodzy młodzi przyjaciele, bywają w waszym życiu różne sytuacje, kiedy się wydaje, że jest bardzo trudno i ciężko. Gdy wydaje się, że sytuacja jest bez wyjścia, wspomnijcie wtedy na słowa Maryi, które skierowała do ludzkości przez usta dzieci z Fatimy: „Odmawiajcie codziennie Różaniec!”. Po Mszy św. młodzież w akcie oddania powierzyła swoje życie Kalwaryjskiej Matce Miłosierdzia. Następnie poszczególne grupy kontynuowały indywidualny plan pielgrzymowania, m.in. udały się do Muzeum św. Jana Pawła II w Wadowicach. Z racji przypadającej w zakonie franciszkańskim uroczystości św. Franciszka bp Grzegorz Kaszak pobłogosławił młodzież relikwiami św. Franciszka. W pielgrzymce wzięło udział ok. 850 uczniów.

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria nawróceń

Niedziela Ogólnopolska 50/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

O. Filip Czub OFM

O. Gracjan Kubica, bernardyn

O. Gracjan Kubica, bernardyn

W tym roku mija 420 lat od założenia Kalwarii Zebrzydowskiej. Kustosz tego miejsca o. Gracjan Kubica, bernardyn, mówi: – Myślę, że nikt nie odjeżdża stąd, nie napełniwszy swego serca pokojem, radością i miłością.

Maria Bocheńska: Ojcze Kustoszu, od ponad 4 wieków bracia mniejsi są nieprzerwanie opiekunami i stróżami kalwaryjskiego sanktuarium. Co w historii tego miejsca jest szczególnie ważne? O. Gracjan Kubica: Po pierwsze – fundacja klasztoru; jak głosi podanie, stacjonujący w Lanckoronie starosta krakowski Mikołaj Zebrzydowski zobaczył trzy gorejące krzyże na górze dziś nazywanej Górą Ukrzyżowania, co stało się inspiracją, aby w tym miejscu powstał budynek sakralny. I tak się szczęśliwie złożyło, że w tym czasie jeden z dworzan starosty – Hieronim Strzała przywiózł z Ziemi Świętej miniatury kościoła Ukrzyżowania i grobu Pana Jezusa. One stały się inspiracją do rozpoczęcia budowy, co sprawiło, że na przestrzeni wieków powstała przepiękna kalwaria. Po drugie – przybycie do naszego sanktuarium w 1641 r. cudownego obrazu Matki Bożej Płaczącej, nazwanej później Kalwaryjską, która od tamtego czasu niezmiennie uzdrawia i pociesza przybywających tu pielgrzymów z bliska i daleka.
CZYTAJ DALEJ

Pokora przed Bogiem i przed sobą działa podobnie jak oczyszczanie zaparowanych okularów

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 1-5. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 22 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję