Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz

W szkole Chrystusa

W Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczął się 202. rok akademicki.

Niedziela sandomierska 42/2022, str. III

[ TEMATY ]

Sandomierz

Wyższe Seminarium Duchowne

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Pierwszy rok nauki i formacji rozpoczyna sześciu alumnów

Pierwszy rok nauki i formacji rozpoczyna sześciu alumnów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele różnych instytucji, siostry zakonne, przełożeni wyższych uczelni kościelnych i świeckich oraz wierni.

Biskup Nitkiewicz nawiązał w homilii do Ewangelii, ponawiając pytanie uczonego w Piśmie św.: „Co mam uczynić, aby osiągnąć życie wieczne?” Kaznodzieja podkreślił, że formacja seminaryjna, podobnie jak życie każdego chrześcijanina, powinna mieć w centrum sprawę zbawienia. A ono idzie w parze z miłością. – W morzu zajęć i regulaminów łatwo jest się pogubić. Wszystko wydaje się istotne, z niczego nie można zrezygnować, każdą rzecz trzeba zrobić dobrze. Co jednak jest więc najważniejsze? Poznanie tej prawdy umożliwia skoncentrowanie wokół niej całej uwagi, żeby nie tracić siły na sprawy mniej istotne. Pan Jezus mówi nam, że najważniejsza jest miłość Boga, z której wynika miłość do bliźniego. Dlatego dobrze się stało, że rozpoczynając nowy rok akademicki spotykamy się najpierw w kaplicy, przy ołtarzu, na celebracji Eucharystii. Niech ona będzie zawsze miłującym sercem Seminarium. A ponieważ każdy z nas jest w jakimś sensie „potrzebujący”, służmy sobie nawzajem. Służmy w prawdzie, wielkodusznie, bez wykluczania kogokolwiek – powiedział biskup.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku seminaryjnym. Przybyłych gości przywitał wicerektor seminarium ks. dr Paweł Lasek. Indeksy studentom pierwszego roku wręczył Dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka. W sandomierskim Seminarium Duchownym naukę i formację na pierwszym roku rozpoczęło sześciu alumnów. Wykład inauguracyjny pt. „Tajemnica duszpasterstwa w świetle prawa polskiego” wygłosił prof. dr hab. Czesław Kłak, prokurator Prokuratury Krajowej, Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W swoim wystąpieniu prelegent odniósł się do przepisów prawa Polskiego, które w procesie sądowym uwzględniają tajemnicę spowiedzi i nie zwalniają z niej duchownego. Postulował również, aby w ten przepis włączone były wszystkie rozmowy duszpasterskie wiernych z kapłanem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-10-11 12:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spacer pamięci

Niedziela sandomierska 18/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Dawnym mieszkańcom Sandomierza hołd oddali ludzie w różnym wieku

Dawnym mieszkańcom Sandomierza hołd oddali ludzie w różnym wieku

W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w Sandomierzu zostało zorganizowanie wydarzenie mające upamiętnić dawnych mieszkańców miasta.

Spacer po sandomierskich ulicach był wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy zginęli w holocauście. Uczestnicy odwiedzili miejsca, które zachowały się do tej pory, zatrzymywali się również w innych punktach związanych z sandomierskimi Żydami, które zniknęły z mapy miasta. Przewodniczką po miejscach pamięci była Karolina Gara, historyk i judaista, która raczyła uczestników opowieściami o dawnym Sandomierzu. Jednym z przystanków spaceru pamięci była ul. Żydowska, gdzie znajdowała się synagoga, a potem utworzone przez Niemców getto. – Przed wojną mieszkało w Sandomierzu ok. 6 tys. Żydów. Do dzisiaj zachowała się jedynie synagoga i nowy cmentarz. Świątynia jest wyjątkowa, ponieważ jest jedną z nielicznych synagog, w której zachowały się kolorowe polichromie. To zabytek na skalę światową – mówiła Karolina Gara. Wśród ponad stu uczestników marszu nie mogło zabraknąć młodego pokolenia. Maja Rak, uczennica II LO, uważa, że naszym obowiązkiem jest pamięć o przodkach. – Warto poznawać historię, bo jest ona częścią naszego życia i należy przekazywać ją z pokolenia na pokolenie. A taka żywa lekcja pozwala lepiej zapamiętać fakty z historii miasta i jego mieszkańców – mówiła Maja. Barbara Lisowska-Paterek, sandomierzanka, jedna z uczestniczek wydarzenia powiedziała, że w mieście powinna być pamiątkowa tablica. – Chciałam uporządkować sobie wiadomości, jakie posiadam na temat społeczności żydowskiej Sandomierza. Takie wydarzenie to bardzo dobry pomysł, żałuję jednak, że w mieście nie ma żadnej tablicy upamiętniającej mieszkańców żydowskich, którzy stanowili tak liczną grupę wśród lokalnej społeczności – mówiła Barbara Lisowska-Paterek. Spacer pamięci sandomierskich Żydów zakończył się na nowym cmentarzu. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Zamkowe, które włączyło się w ogólnopolską akcję upamiętniającą 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
CZYTAJ DALEJ

Jak katolicy reagują na gregoriański śpiew generowany przez sztuczną inteligencję?

2026-06-23 09:44

Karol Porwich/Niedziela

Na platformach muzycznych, takich jak Spotify, pojawiło się nowe zjawisko: śpiew przypominający chorał gregoriański, generowany przez sztuczną inteligencję. Teksty bywają mieszaniną słów brzmiących jak łacina, a zamiast ludzkich głosów słyszymy komputerową symulację. Jak katolicy powinni odnosić się do tego nowego fenomenu, który hymnista (twórca hymnów) Alan Hommerding nazwał „Chant GPT”? Głosy różnych specjalistów na ten temat zebrała dziennikarka portalu EWTN Kate Quinones.

Zdaniem katolickich teologów i muzyków chorał nie jest czymś przeznaczonym do biernej konsumpcji, jak media społecznościowe czy rozrywka. Jest przede wszystkim formą modlitwy i kultu Bożego. “Chorał nie został stworzony po to, by być wykonywanym dla artystycznej przyjemności słuchaczy, ale po to, by z biegiem czasu dostrajać nasze serca do Boga” - przypomina o. Phillip Alcon Ganir SJ, wykładowca muzyki sakralnej w Boston College.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję