Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przykład dla młodego pokolenia

Społeczność szkoły podstawowej nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju przeżywała wyjątkową uroczystość. Na placu przed budynkiem szkoły został posadzony dąb, poświęcony aspirantowi policji Wacławowi Wolaninowi, który zginął w Katyniu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

upamiętnienie

Joanna Ferens

Moment posadzenia drzewa

Moment posadzenia drzewa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja jest elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego Katyń... ocalić od zapomnienia. O szczegółach opowiedziała Teresa Bogdanowicz-Bordzań, dyrektor placówki: – Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie i uczczenie niemal 22 tys. osób skrytobójczo zamordowanych przez sowietów wiosną 1940 r. i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Jeden dąb to jeden oficer, jeden bohater, który zginął w bestialski sposób. Zwracamy też uwagę na aspekt wychowawczy, gdyż dąb został posadzony w szkolnej alei dębów sławnych Polaków. Czci ona tych, którzy winni być dla młodego pokolenia przykładem godnego i dobrego życia, poświęcenia dla Ojczyzny, pracy i patriotyzmu.

Bohater z Katynia

Reklama

– Długo poszukiwaliśmy osoby, którą chcielibyśmy w ten sposób uczcić i uhonorować, i po długich analizach nasze drzewo zostało poświęcone aspirantowi policji Wacławowi Wolaninowi, który urodził się 26 września 1891 r. w Biłgoraju. Był synem sitarza Michała Wolanina i Konstancji z Malawskich. Od 1 sierpnia 1919 r. był funkcjonariuszem Policji Państwowej w Zamościu, pełniąc przez wiele lat służbę starszego posterunkowego w Wydziale Śledczym. Po 13 września 1939 r. jako funkcjonariusz zamojskiej Policji Państwowej został ewakuowany na wschód. W Tarnopolu został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i osadzony w obozie w Ostaszkowie. Wacław Wolanin został zamordowany w Twerze (obecnie Kalininie) na przełomie kwietnia i maja 1940 r. Jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii. 10 listopada 2007 r. pośmiertnie otrzymał mianowanie na stopień aspiranta Policji Państwowej – dodała dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Edukacja młodzieży

Musimy pamiętać o Katyniu i patrzeć również na to, co dzieje się na Ukrainie – zaznaczył Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. – Dziś musimy w sposób szczególny stawiać na edukację młodego pokolenia. Naszego pokolenia w szkole nie uczono o Katyniu i zbrodniach, których stał się synonimem. W wolnej Polsce ta prawda jest odkrywana, a ci, którzy zostali przez sowietów zamordowani – należycie uczczeni. Musimy także stawiać na wychowanie, bo zdawało nam się, że Katyń i ta straszliwa zbrodnia już się nie powtórzą, a dziś jesteśmy świadkami bestialstwa i mordów, jakich dokonują rosyjscy żołnierze na Ukrainie. Warto więc w duchu prawdy i patriotyzmu oraz miłości do drugiego człowieka wychowywać młode pokolenia – powiedział.

– Cieszymy się, że szkoła uczy dzieci patriotyzmu, gdyż bardzo ważne jest, aby szkoła współpracowała z rodzicami. Dzieci powinny znać historię, szczególnie tę lokalną, która działa się na naszych terenach. Chcemy im, jako reprezentantom młodego pokolenia, wpajać dobre wartości, gdyż to oni kiedyś przejmą po nas przysłowiową „pałeczkę” i będą uczyć swoje dzieci. A Bóg, wolność, Ojczyzna, honor i rodzina to wartości, których znaczenia nie da się przecenić i trzeba o ich znaczeniu mówić dzieciom od najmłodszych lat. Dlatego dziękujemy dyrekcji szkoły i nauczycielom, że tę prawdę historyczną przekazują – mówiła przedstawicielka rodziców, Anita Maińska.

Znak pamięci

Dąb został posadzony przez przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców biłgorajskiej „Piątki”, w akcję włączyli się również burmistrz Janusz Rosłan i komendant powiatowy Policji, młodszy inspektor Marek Jamroz. Poświęcony został przez ks. Marcina Pudo, wikariusza parafii św. Jerzego. Dopełnieniem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnili siedem wieków historii

Świętując odpust, wierni z parafii św. Anny w Grodziszczu w dekanacie Świdnica Zachód upamiętnili 27 kapłanów, którzy przez ponad 700 lat posługiwali miejscowej ludności.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy z wykazem duchownych począwszy od 1315 r. dokonał proboszcz, ks. Mateusz Pawlica, pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia, który podkreślił ciągłość istnienia parafii od XIII wieku. Na zaproszenie proboszcza, głównym celebransem odpustowej liturgii, był redemptorysta z Barda, o. Mirosław Grakowicz, kustosz bazyliki Nawiedzenia NMP, on też wygłosił homilię. Przy ołtarzu stanęli także ks. Mateusz Grzegorczyk i ks. Łukasz Kowalczuk.
CZYTAJ DALEJ

Raport: 388 milionów chrześcijan dotkniętych prześladowaniami

2026-06-22 20:39

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

388 milionów

Karol Porwich /Niedziela

Na początku 2026 roku około 388 milionów chrześcijan na całym świecie było dotkniętych prześladowaniami i dyskryminacją. Wynika to z niedawno opublikowanego Raportu Monitorującego 01/2026 dotyczącego Prześladowań Mniejszości Religijnych, za który odpowiada austriacka Kancelaria Federalna i jej Biuro ds. „Międzynarodowej Ochrony Prześladowanych Mniejszości Religijnych”. Raport szczegółowo opisuje sytuację w wybranych krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

Według Daniela Soudka, kierownika biura, celem raportu jest podniesienie świadomości, dostarczenie analiz eksperckich i zachęcenie do dalszego zaangażowania w międzynarodową ochronę prześladowanych mniejszości religijnych.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję