Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pod opieką Pani Łaskawej

Parafianie z Chmielnika podczas tegorocznego odpustu przeżywali 25-lecie koronacji cudownego obrazu.

Niedziela rzeszowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Chmielnik

Oleg Czyżowski

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowaniem do wielkiego dziękczynienia były poprzedzające odpust tygodniowe misje święte, odbywające się od 7 do 13 maja br. Rekolekcje wygłosił ks. Zygmunt Tokarz, misjonarz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. W ostatnim dniu rekolekcji uczestnicy Mszy św. podczas uroczystej procesji poświęcili krzyż misyjny oraz krzyże rodzinne. Błogosławieństwo misyjne z łaską odpustu zupełnego było zwieńczeniem parafialnych misji jubileuszowych.

Suma dziękczynna za dar koronacji została odprawiona 14 maja br. Przewodniczył jej bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Obecni byli również bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, ks. inf. Wiesław Szurek, który, jako ówczesny rektor seminarium, na uroczystość odbywającą się 25 lat temu przybył wraz z klerykami. Byli również licznie zgromadzeni kapłani, pielgrzymi i parafianie. Bp Jan Wątroba podkreślił, że żyjemy w świecie nieustannej walki, gdzie zło ciągle powstaje przeciwko dobru, a my mamy potężny oręż – zarówno obronny, jak i ofensywny – w postaci modlitwy. – Z różańcem w ręku błagajmy o łaskę pokoju – tymi słowami biskup podkreślił moc modlitwy różańcowej, wspominając także o Paulinie Jaricot, wyniesionej na ołtarze założycielce róż różańcowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jubileusz to dla parafian Pani Łaskawej nie tylko dar, ale i obowiązek, by przez następne lata przykładem życia, pokory, szczerości i oddania Matce Boskiej, a przez jej ręce również Chrystusowi, uwielbiać ją i prowadzić do niej przyszłe pokolenia.

Położony na wzniesieniu kościół w Chmielniku kryje w swoim wnętrzu niezwykły obraz. To tutaj czcią i miłością jest od stuleci otaczana Boża Matka i Pani Łaskawa, za wstawiennictwem której wierni upraszają u Boga liczne łaski. Obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku ocalał przed atakiem Tatarów w 1624 r., kiedy to spalony został kościół. Nie zniszczyła go również II wojna światowa. Świadectwa osób modlących się przed tym wizerunkiem są potwierdzeniem cudów, z których obraz słynie do dziś.

Wyrazem wdzięczności za otrzymane łaski była koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, która odbyła się 4 maja 1997 r. Korony zdobiące wizerunek poświęcił w Watykanie Jan Paweł II. Msza św. sprawowana była przez abp. Józefa Michalika, bp. Edwarda Białogłowskiego oraz bp. Kazimierza Górnego, który dokonał aktu koronacji. Była to wielka uroczystość dla całej parafii i diecezji. Samo wydarzenie zgromadziło tłumy wiernych.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W oczekiwaniu na rocznicę

Niedziela rzeszowska 36/2022, str. VII

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Archiwum parafii

Procesja z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej na plac koronacyjny

Procesja z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej na plac koronacyjny

Z okazji 20. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca Świętego w Czudcu, warto przypomnieć historię parafii i dzieje kultu maryjnego istniejącego tu od XVII wieku.

Początki Czudca giną w mrokach przeszłości.Najstarszym zachowanym dokumentem dotyczącym miejscowości jest pismo legata papieskiego bp Filipa z 1279 r., potwierdzające nadanie dziesięciny opatowi klasztoru cystersów w Koprzywnicy. Informacje o istnieniu w tym miejscu parafii, znajdują się w wykazie świętopietrza z 1326 r., kiedy to plebanem w Czudcu był kapłan o imieniu Dominikus. Parafia czudecka należała wówczas do diecezji krakowskiej i dekanatu dębickiego. Patronem kościoła parafialnego był św. Marcin, a sam kościół wzniesiono na wzgórzu, położonym naprzeciwko zamku usytuowanego po prawej stronie Wisłoka. W 1489 r. ówcześni właściciele Czudca Jan i Mikołaj Strzyżowscy ufundowali nowy drewniany kościół św. Zofii, który stanął w centrum miasteczka. To z tym kościołem oraz z rodem Grabieńskich, którzy od 1613 r. byli właścicielami dóbr czudeckich, związane są wczesne dzieje wizerunku Matki Bożej Łaskawej. Już w drugiej połowie XVII wieku zaczęły pojawiać się w nim wota składane za uzdrowienia z chorób, za uratowanie od pożaru, czy też za szczęśliwy powrót z wojen.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję