Reklama

Niedziela Przemyska

Bohater Chrystusowy

W Strachocinie odbyły się trzydniowe obchody święta św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. W programie była pielgrzymka Akcji Katolickiej archidiecezji, a także modlitwa za Ojczyznę.

Niedziela przemyska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

św. Andrzej Bobola

Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej

Członkowie Akcji Katolickiej podczas procesji z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli

Członkowie Akcji Katolickiej podczas procesji z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie już do Strachociny pielgrzymowali członkowie Akcji Katolickiej ze swoimi duszpasterzami. Przyjechali, by za wstawiennictwem swojego patrona polecać Bogu wszystkie podejmowane inicjatywy. Procesja, w której członkowie AK nieśli biało-czerwone flagi z wizerunkiem św. Andrzeja pokazała, że w swoim życiu niosą ten sam oręż co ich patron.

W homilii abp Adam Szal wskazał zadanie dla każdego członka Akcji Katolickiej – pomnażać chwalę Bożą. – „Ad maiorem Dei gloriam” – taką drogą, drodzy siostry i bracia, winien iść również każdy członek Akcji Katolickiej. Dziś podczas dorocznej Pielgrzymki Akcji Katolickiej do Strachociny możemy zadać sobie pytanie: jak konkretnie mamy postępować w ramach Akcji Katolickiej? Jak mamy postępować, aby być przyjaciółmi, aby być radosnymi przyjaciółmi, aby mieć świadomość, że to co czynimy, czynimy na większą chwałę Bożą. Mamy uświadomić sobie na czym ma polegać nasz udział w drodze, na którą zostaliśmy w jakiś sposób wezwani – pytał hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Odnosząc się do osoby bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolita przemyski zarysował tożsamość członka Akcji Katolickiej. – Członkowie Akcji Katolickiej przede wszystkim – według bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – identyfikują się z nauczaniem Stolicy Apostolskiej oraz żyją życiem Kościoła katolickiego. Jest to więc, jak mówił, organizacja o charakterze apostolskim, która znajduje pole swojego działania na arenie życia społecznego, ale kieruje się zasadami chrześcijańskimi i nauką Kościoła – powiedział metropolita przemyski.

Na zakończenie abp Szal podziękował wszystkim członkom Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej, którzy włączyli się w prace synodalne na etapie diecezjalnym. – Dobrze, że w naszej przemyskiej archidiecezji Akcja Katolicka podejmowała i podejmuje wiele inicjatyw – mówił abp Adam Szal.

Zwieńczeniem uroczystości była Eucharystia sprawowana także przez abp. Adama Szala. Metropolita przemyski cytował słowa papieża Piusa XII z encykliki „Invicti Athletae Christi”, napisanej ku czci św. Andrzeja Boboli: „Wiarę katolicką zachowujcie, wiara niech będzie przepasaniem bioder waszych. Skoro z polskiego narodu wyszedł tak wielki świadek wiary, to Polacy, idąc za jego przykładem, nadal niech bronią ojczystej wiary, usiłując moralność do norm chrześcijańskich dostosować, żeby Polska zawsze była wierna, żeby nadal była przedmurzem chrześcijaństwa”. – Pius XII dodał, że Bóg tę właśnie rolę narodowi polskiemu wyznaczył – zaznaczył abp Szal. Kaznodzieja apelował do wiernych zebranych w Strachocinie, aby ich wiara była żywa i ciągle się rozwijała i pogłębiała. – Niech zwycięsko wychodzi z kryzysów, które przychodzą w życiu niemal każdego człowieka. Niech będzie – jak uczy papież Benedykt XVI – wspinaczką, dzięki której przybliżamy się do Pana Boga – apelował.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powołani do świętości

Niedziela podlaska 48/2021, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KSM DD

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata gromadzi osoby zatroskane o wzrost wiary – podkreślił biskup

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata gromadzi osoby zatroskane o wzrost wiary – podkreślił biskup

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dla każdego członka Akcji Katolickiej i KSM to najważniejszy dzień w roku – uroczystość patronalna wspólnoty.

Tegoroczna uroczystość miała miejsce 21 listopada i była celebrowana w katedrze drohiczyńskiej. Biskup Piotr Sawczuk w poczet pełnoprawnych członków obu wspólnot włączył nowych kandydatów, którzy odpowiedzieli „Gotów!” na służbę Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Warto wspomnieć, ze każdy z kandydatów do tego wydarzenia swoje przygotowanie rozpoczął nieco wcześniej. Przynależność do oddziału parafialnego nowo zaprzysiężonych osób rozpoczęła się w oddziałach parafialnych. To tam zdobyli i ciągle dbają o formację osobistą, duchową oraz tożsamościową poprzez aktywne uczestnictwo w życiu parafii, a także w różnych inicjatywach organizowanych przez swoje zarządy na szczeblu diecezjalnym.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję