Reklama

Kościół

Eko po Bożemu

Nie można się obrażać na ekologię, ale trzeba w tej debacie o ochronie środowiska aktywnie uczestniczyć, bo nieobecni nie mają prawa głosu – mówi ks. Zbigniew Kucharski, sekretarz Zespołu „Laudato si’ ” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP.

Niedziela Ogólnopolska 22/2022, str. 46

[ TEMATY ]

ekologia

Artur Stelmasiak/Niedziela

Ks. Zbigniew Kucharski - dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA

Ks. Zbigniew Kucharski - dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artur Stelmasiak: W jakim celu prowadzona jest edukacja ekologiczna? Czy Kościół jej potrzebuje?

Ks. Zbigniew Kucharski: Ekologia to problem społeczny, który dotyczy wszystkich ludzi – niezależnie od wieku i pochodzenia, a Kościół zawsze odnosi się do spraw społecznych. Od dawna zajmuję się ewangelizacją. Zaczynałem w Jarocinie, później zakładaliśmy „Przystanek Jezus”. Te doświadczenia pokazały mi, że jeśli są jakieś ważne dla młodych tematy, które poruszają ludzką wrażliwość, to Kościół powinien być w tej przestrzeni obecny. Wychodząc od teologii stworzenia – to Pan Bóg nam ten świat zadał, powierzył go naszej opiece, abyśmy my, ludzie, rozumnie z niego korzystali. Powinniśmy ze środowiska naturalnego tak korzystać, by z tego bogactwa obficie czerpać, ale go nie niszczyć.

Przykładowo: jak ścinamy drzewo, to sadzimy nowe...

Właśnie tak. Powinniśmy też roztropnie reagować na różne niepokojące sygnały, by je eliminować i równoważyć. Tak samo jak dobry i odpowiedzialny rolnik dba o swoje pole, ogrodnik – o sad, a hodowca – o swoje zwierzęta. Pamiętam wielkie zdziwienie licealistów, gdy usłyszeli od eksperta, że zostawienie rozkładającego się drzewa w lesie powoduje wielką emisję CO2. Te ekologiczne mechanizmy należy tłumaczyć, by ludzie nie byli manipulowani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czy Kościołowi i środowiskom konserwatywnym ekologia została odebrana przez różne środowiska lewicowe?

Zarówno duszpasterze, jak i środowiska konserwatywne muszą być z młodymi w tych obszarach, które dotykają ich wrażliwości, bo oni tym żyją. Musimy w tej debacie być obecni, bo bardzo łatwo wchodzą w nie środowiska, które manipulują ludźmi. Promują np. treści, by kochać zwierzęta i drzewa, ale z uszczerbkiem dla miłości do ludzi.

Zwierzęta i natura stają się ważniejsze od człowieka. Jak temu zaradzić?

To już, niestety, widać. Nie można się obrażać na ekologię, ale trzeba w debacie o ochronie środowiska aktywnie uczestniczyć, bo nieobecni nie mają głosu. Bez nas ten temat i ta społeczna wrażliwość zostaną całkowicie zawłaszczone przez innych. My mówimy, że poszanowanie środowiska naturalnego jest jednocześnie wyrazem szacunku dla Boga Stwórcy, ale musimy też wiedzieć, że ten świat materialny nie będzie wieczny i kiedyś się skończy. Świat przeminie, a my, ludzie, będziemy żyć wiecznie.

Teraz toczy się największa wojna w Europie od 1945 r. Jak reagują na nią organizacje „ekologiczne”?

Ta wojna jest przyczyną dramatu ludzkiego, ale też wielkiej katastrofy ekologicznej. Nie widziałem jednak, by organizacje te protestowały w obronie pól i lasów na Ukrainie. Nikt się nie przypina do drzew, by ratować je przed czołgami, nie słyszałem też o żadnych wielkich protestach młodzieży ekologicznej w miastach Europy.

Ksiądz, razem z młodymi katolikami, założył Ekologiczną Agencję Informacyjną EKOMAIKA. Czym możecie się pochwalić?

Ekomaika.pl ma ponad 100 tys. odsłon miesięcznie i kilkanaście tysięcy unikatowych użytkowników. Jesteśmy też bardzo aktywni w mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie i YouTubie. Ostatnio Fundacja Instytut Mediów zrealizowała film Gratias Domine na podstawie encykliki Laudato si’. Wchodzimy w niszę, która jest w Polsce bardzo słabo zagospodarowana.

Czyli przecieracie szlaki katolickiej ekologii...

Można tak powiedzieć, bo od czegoś trzeba zacząć. Zbieramy informacje i wiadomości, budując bazę wiedzy o otaczającym nas środowisku naturalnym. Współpracujemy z coraz szerszym środowiskiem ekspertów, przeprowadzamy wywiady. Organizujemy coraz więcej konferencji tematycznych. Musimy przekonywać do ekologii ludzi wierzących, by nie traktowali tego tematu jako jakiegoś dziwactwa. Musimy uczyć ludzi, jak korzystać ze środowiska naturalnego i jak o nie dbać... Człowiek jest bowiem powołany do tego, by być odpowiedzialnym ogrodnikiem Pana Boga.

Ks. Zbigniew Kucharski zaprasza na stronę: www.ekomaika.pl oraz kanał EkoMAIKA na YouTubie.

2022-05-24 12:50

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powietrze – dobro wspólne – Katolicy biorą się za smog

[ TEMATY ]

ekologia

Niedziela św. Franciszka

Organizatorzy

Szacuje się, że oddychanie polskim powietrzem każdego roku zabija około 45 000 mieszkańców naszego kraju. Polska zajmuje niechlubne miejsce w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy. Światowy Ruch Katolików na rzecz środowiska chce zwrócić uwagę na ten problem przez zorganizowanie Niedzieli Św. Franciszka. Do akcji organizowanej 6 października dołączają się parafie z całej Polski.

Niedziela Św. Franciszka to ogólnopolska akcja modlitwy i działania na rzecz ludzi i środowiska. Tegoroczna edycja odbędzie się 6 października. Udział potwierdziło kilkadziesiąt parafii w całej Polsce, które będą na swoich terenach przeprowadzały inicjatywy zaproponowane przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.
CZYTAJ DALEJ

Ukraińcy zrzekają się polskich orderów zasługi

2026-06-20 09:55

[ TEMATY ]

Ukraina

order

Adobe Stock

Szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar zrzekli się polskich orderów zasługi. To reakcja na odebranie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego przez prezydenta RP Karola Nawrockiego.

„Niestety, prezydent Polski Karol Nawrocki dopuścił się nieprzyjaznego gestu wobec naszego narodu, pozbawiając prezydenta Ukrainy przyznanego mu wcześniej Orderu Orła Białego. Bez wątpienia jest to prezent dla moskiewskiego agresora, który ten bezwzględnie wykorzysta przeciwko obu naszym krajom” – napisał Budanow w komunikatorze Telegram w sobotę.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek stanął u bram parafii na Sołtysowicach

2026-06-21 22:00

Marcin Cyfert

Pomnik św. Franciszka z Asyżu na Sołtysowicach

Pomnik św. Franciszka z Asyżu na Sołtysowicach

Marmurowy pomnik św. Franciszka z Asyżu stanął przy skrzyżowaniu ulic Herbsta i Sołtysowickiej we Wrocławiu. Podczas uroczystości jego poświęcenia bp Jacek Kiciński podkreślał, że przesłanie Biedaczyny z Asyżu – oparte na prostocie, pokoju i miłości – pozostaje aktualne także dziś.

Jak mówi o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii św. Alberta Wielkiego, pomnik stoi u bram parafii, a św. Franciszek błogosławi wszystkim, którzy wjeżdżają na jej teren.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję