Reklama

Niedziela Lubelska

Klucz do serc

W uroczystość św. Józefa Rzemieślnika odbyła się Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Lubelskiej do sanktuarium św. Józefa w Lublinie.

Niedziela lubelska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

Lublin

sanktuarium św. Józefa

Katarzyna Artymiak

Pamiątkowe zdjęcie rodzin w sanktuarium św. Józefa

Pamiątkowe zdjęcie rodzin w sanktuarium św. Józefa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymkę do nowego sanktuarium diecezjalnego, ustanowionego w kościele Ojców Karmelitów w grudniu ubiegłego roku, zorganizowały wspólnie Duszpasterstwo Rodzin oraz Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. Okazją jest przeżywany do 26 czerwca Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Zgromadzeni pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika dziękowali Bogu za małżeństwa i rodziny oraz powierzali je czułej opiece św. Józefa. Mszy św. przewodniczył metropolita lubelski; koncelebrowali diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Grzegorz Trąbka, dziekan ks. Adam Lewandowski oraz ojcowie karmelici. Słowa powitania do pielgrzymów skierował o. Piotr Nyk, przeor kościoła św. Józefa. Na zakończenie liturgii została poświęcona ikona Świętej Rodziny autorstwa Zbigniewa Pieczyńskiego, która wyruszyła w peregrynacji po małżeństwach i rodzinach Domowego Kościoła oraz do wszystkich chętnych rodzin archidiecezji lubelskiej.

W homilii abp Stanisław Budzik powiedział, że Bóg, zniżając się do poziomu człowieka, daje rodzicom i wychowawcom cenny wzór nauczania i wychowania. – Jeśli chcemy w rodzinach przekazać młodym ludziom najcenniejsze wartości, musimy dostosować się do ich poziomu pojmowania, poznać świat wyobraźni ludzi młodych, a przede wszystkim okazać im miłość. Miłość jest kluczem otwierającym wszystkie serca. Miłość jest światłem wskazującym drogę w każdej ciemności – powiedział metropolita. Jak wyjaśniał, wzorem takiej postawy był św. Józef, który „umiłował ojcowskim sercem powierzonego sobie Jezusa i uczynił ze swojego życia służbę”. – Św. Józef złożył życie w ofierze tajemnicy Wcielenia i związanej z nią odkupieńczej misji. Przekształcił swe ludzkie powołanie do ludzkiej miłości w ponadludzką ofiarę z siebie, ze swego serca, w miłość oddaną na służbę Mesjaszowi wzrastającemu w jego domu – powiedział pasterz, przywołując słowa listu apostolskiego papieża Franciszka „Patris corde”. Odwołując się do nauczania Ojca Świętego, podkreślił, że „św. Józef jest wybrany, aby być opiekunem; przede wszystkim opiekunem Świętej Rodziny, opiekunem Jezusa i Maryi, ale jego opieka rozciąga się również na Kościół”. Zwrócił uwagę, że św. Józef realizował swoją misję z dyskrecją i z pokorą, ale będąc nieustannie obecnym i w całkowitej wierności. – Jest u boku Maryi w pogodnych i trudnych wydarzeniach życia, w podróży do Betlejem, w chwilach niepokoju i w radości narodzin, w dramatycznej ucieczce do Egiptu, w rozpaczliwym poszukiwaniu Jezusa w świątyni, w życiu codziennym w domu w Nazarecie – wyliczał. Abp Budzik za papieżem Franciszkiem zachęcał do naśladowania św. Józefa w jego trosce o obecność Chrystusa w sercach i wspólnotach, a szczególnie w rodzinach. – Wszyscy mogą w nim znaleźć orędownika, pomocnika i przewodnika w trudnych chwilach – podkreślił. Na zakończenie metropolita zaapelował o modlitwę w intencji rodzin, „aby stawały się prawdziwym Kościołem Domowym, aby przykład Świętej Rodziny nieustannie wskazywał im drogę, aby zawsze towarzyszyła im opieka św. Józefa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec zamiast protestów

Niedziela lubelska 19/2023, str. II

[ TEMATY ]

Lublin

Legion Maryi

Paweł Wysoki

Wierni trwali na modlitwie różańcowej przez 7 dni i nocy

Wierni trwali na modlitwie różańcowej przez 7 dni i nocy

Regia Legionu Maryi zorganizowała Jerycho Różańcowe w intencji wynagrodzenia za znieważanie dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz w duchu wdzięczności za osobę wielkiego i świętego papieża.

Modlitwa w kościele św. Jozafata przy ul. Zielonej trwała nieustannie przez 7 dni. Od niedzieli Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem w dzień i w nocy odmawiany był Różaniec, a także prezentowane były homilie św. Jana Pawła II, wygłoszone podczas papieskich pielgrzymek do ojczyzny. – W naszej świątyni Jerycho Różańcowe nie jest nowością; już od wielu lat nawet dwa razy w roku organizujemy takie nabożeństwa w różnych intencjach. W modlitwę włączają się przede wszystkim członkowie Legionu Maryi i wspólnoty św. Józefa. Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby Pan Jezus został sam – mówi rektor ks. Józef Sarzyński, kapelan Legionu Maryi. Także tym razem przed Najświętszym Sakramentem jednocześnie czuwało od kilku do kilkudziesięciu osób, w większości ze wspólnot lubelskich, ale byli też pielgrzymi z Lubartowa czy Kraśnika.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów w sprawie religii i etyki w szkole. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej u Arcybiskupa Warszawskiego

2026-06-24 15:00

[ TEMATY ]

etyka

religia w szkole

Redakcja

W ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Katolików Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. Rozmawiano o sytuacji katechetów, przyszłości lekcji religii oraz potrzebie większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.

Ponad 500 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą to głos ludzi zatroskanych o miejsce religii i etyki w polskiej szkole. O dalszych działaniach oraz aktualnej sytuacji nauczycieli religii rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Katolików Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”: Dorota Chmielewska, Dariusz Kwiecień oraz Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję