Reklama

Niedziela plus

Gniezno

Wołanie o pokój

Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Tego, który przychodzi do nas i ponownie mówi: pokój wam! Pokój, Polsko; pokój, Ukraino; pokój, Kościele, który jesteś w Polsce – wołał abp Wojciech Polak 24 kwietnia na placu św. Wojciecha.

Niedziela Plus 18/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Gniezno

Jerzy Andrzejewski/Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta celebra, stanowiąca centralny punkt dwudniowych uroczystości ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, była także ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – pierwszym z trzech zaplanowanych w najbliższym czasie w miejscach szczególnie bliskich Prymasowi Tysiąclecia. To właśnie jego słowami abp Wojciech Polak ponownie wyraził radość z obecności w Gnieźnie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który rozpoczyna peregrynację po archidiecezji gnieźnieńskiej.

– Nasza najlepsza Pani! Stajesz się teraz, na rok Twego nawiedzenia, w jakiś szczególny sposób naszą Gospodynią – powiedział prymas Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za kard. Wyszyńskim abp Polak przypomniał, że dziedzictwo św. Wojciecha – od stuleci przechowywane i pielęgnowane w Gnieźnie – wyrosło z Ducha Ewangelii Chrystusowej, z ducha ewangelicznego ziarna, które wpadłszy w ziemię, obumiera i rodzi plon obfity. Wyraża w ten sposób prawdę o miłości zdolnej do poświęcenia, do ofiary, do oddania siebie dla drugiego człowieka.

Reklama

– Wyniesienie do chwały ołtarzy naszego pasterza – kard. Stefana Wyszyńskiego stało się potwierdzeniem jego heroicznego świadectwa wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. To przecież z tego świadectwa rodziła się i wyrastała jego niezłomność wobec przeciwności i trudów, które spotykał na drodze swego życia i pasterskiej posługi. To ona inspirowała go do wręcz profetycznej postawy, w której głoszenie przebaczenia i pojednania, nawet za cenę niezrozumienia i sprzeciwów wielu, owocowało przemianą serc ludzkich – zaznaczył abp Polak.

Zgodnie z długoletnią tradycją po Ewangelii prymas Polski wręczył przedstawicielom młodzieży Pismo Święte, prosząc, by szukali w nim sensu i treści życia, by byli świadkami wiary tam, gdzie żyją, zwłaszcza wśród swoich rówieśników, w świecie, który tak często kusi i przekonuje, że łatwiejsze jest życie bez Boga.

Szczególną intencją obok dziękczynienia za beatyfikację kard. Wyszyńskiego była modlitwa o pokój na Ukrainie. Modlono się także za górników, którzy zginęli w kopalni „Zofiówka”, i za ich rodziny.

Decyzją prymasa Polski wszystkie ofiary zebrane podczas Mszy św. zostaną przekazane Caritas Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej na Ukrainie.

Na początku Mszy św. bp Radosław Orchowicz odczytał słowo pozdrowień i zapewnienia o modlitwie papieża Franciszka skierowane do uczestników uroczystości, przesłane na ręce abp. Wojciecha Polaka.

Uroczystą Eucharystię na placu św. Wojciecha wspólnie z prymasem Polski celebrowali m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, prymas Czech kard. Dominik Duka, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowaki abp Wacław Depo, a także ordynariusz diecezji teleszyńskiej na Litwie bp Algirdas Jurevičius i ordynariusz diecezji kopenhaskiej bp Czesław Kozon.

Mszę św. odpustową poprzedziła procesja z relikwiami św. Wojciecha oraz innych polskich świętych i błogosławionych, która przeszła głównymi ulicami miasta. W tym roku niesiony był w niej także obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wraz z biskupami w procesji podążali: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, siostry zakonne, alumni gnieźnieńskiego seminarium duchownego, młodzież, członkowie różnych grup zawodowych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, bractw, zakonów, mieszkańcy Gniezna i przybyli pielgrzymi.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: wystawiono księgę kondolencyjną po śmierci abp. Józefa Kowalczyka

W kaplicy pw. św. Stanisława w katedrze gnieźnieńskiej wystawiona została księga kondolencyjna po śmierci śp. arcybiskupa seniora Józefa Kowalczyka. Osoby chcące pożegnać zmarłego mogą wpisywać się do niej w godzinach otwarcia katedry.

Jak informuje proboszcz katedry ks. infułat Przemysław Kwiatkowski, księga wystawiona będzie do dnia pogrzebu śp. abp. Józefa Kowalczyka. Kaplica św. Stanisława to miejsce, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, które staraniem abp. Józefa Kowalczyka zostały uroczyście wprowadzone do bazyliki 22 października 2012 roku, w obchodzone po raz drugi liturgiczne wspomnienie świętego papieża.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja kaliska: Dekret w sprawie powołania Rady ds. Posług i Święceń Diakonatu Stałego

2026-06-24 10:03

[ TEMATY ]

Diecezja Kaliska

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

W związku z kan. 230, 236, 1032– 1039 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz normami prawa powszechnego i diecezjalnego dotyczącymi wymagań określonych dla kandydatów do przyjęcia posług i święceń diakonatu stałego, po należytym rozważeniu sprawy, z dniem 01 lipca 2026 roku powołuję Radę ds. Posług i Święceń Diakonatu Stałego w Diecezji Kaliskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję