Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie o mury chodzi
Poświęcenie

24 października nowej kaplicy św. Jana Pawła II uwieńczyło na Jasnej Górze dni papieskie obchodzone w październiku w związku z rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego liturgicznym wspomnieniem. – To ma być miejsce żywej modlitwy pielgrzymów, którzy za przyczyną Maryi, wzorem Jana Pawła II, chcą docierać do Boga, aby odkrywać Jego uzdrawiające oblicze – podkreślają paulini.

Centrum stanowią relikwiarz z krwią papieża i jego Totus Tuus, a także pastorał oraz duży obraz z wizerunkiem Ojca Świętego w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży, który został namalowany przez o. Stanisława Rudzińskiego, paulina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Prosimy, aby to miejsce było odnajdywaniem duchowej drogi Jana Pawła II i zawierzenia Bożej Matce – modlił się podczas Mszy św. poprzedzającej poświęcenie kaplicy generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Zauważył, że papieskie słowa zawierzenia Totus Tuus, które tak mocno wybrzmiewają tu, przed obliczem Jasnogórskiej Maryi, były nie tylko programem całego jego życia, ale także jego sposobem na życie.

Reklama

Kaplica św. Jana Pawła II znajduje się między Wieczernikiem a kaplicą Sakramentu Pokuty. Ta lokalizacja, zdaniem przeora Jasnej Góry – o. Samuela Pacholskiego, dobrze wkomponowuje się w to, co papież mówił o tym miejscu – że Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu: zadaniem każdego sanktuarium, a zwłaszcza tego o zasięgu międzynarodowym, jest tworzenie warunków do nawrócenia i przemiany życia. – Pragniemy, by to dziedzictwo Jana Pawła II, jego nauczanie nigdy nie zostało zapomniane bądź pomniejszone – powiedział jasnogórski przeor.

Kaplica św. Jana Pawła II ma charakter sakralny. Jej centrum stanowią więc ołtarz i ambona. Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej.

– Nowa przestrzeń powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób. Jej inicjatorem jest o. Marian Waligóra, były przeor Jasnej Góry, który do współpracy zaprosił Węgrów. Pan Dabróka Lászlo, konfrater Zakonu Ojców Paulinów, wraz z rodziną ufundował ołtarz i stacje drogi krzyżowej, wykonane przez węgierskiego artystę rzeźbiarza Varga Gábor. Wśród ofiarodawców są też państwo Anna i Kazimierz Wolscy.

Gala wręczenia medali zasłużonym dla misji

O tym, że misyjność to DNA Kościoła, przypomnieli uczestnicy uroczystości wręczenia medalu Benemerenti in Opere Evangelizationis ustanowionego przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. Wyróżnienia odebrało piętnaście osób i instytucji.

– Misje są jednym z podstawowych wymiarów chrześcijańskiego powołania, które dotyczy każdego z ochrzczonych – powiedział bp Jerzy Mazur, przewodniczący komisji. Wyjaśnił, że może być ono realizowane przez bezpośredni udział w pracy misyjnej bądź też wspieranie jej modlitwą, cierpieniem, a także materialnie. Podkreślił, że wszyscy potrzebujemy duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia.

Reklama

Medal dla najbardziej zasłużonych przypadł w tym roku nestorom misji: o. Tadeuszowi Grucy, werbiście, s. Judycie Bożek ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny oraz s. Leokadii Popławskiej ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W kategorii I – „Za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” nagrodzeni zostali: Ewa Gawin, o. Mieczysław Tlaga i ks. Stanisław Hoinka. W kategorii II – „Pomoc modlitewna i duchowa” wyróżnieni to: Wiktor Grychnik, Elżbieta Anna Czarnota i s. Samuela Prajsnar. W kategorii III „Pomoc finansowa i materialna misjom” kapituła nagrodziła: ks. Mariana Szostaka, ks. Adama Kalinę oraz Fundację Salvatti.pl . W kategorii IV – „Promocja medialna misji” medale otrzymali: o. Feliks Poćwiardowski, Sekcja Polska Radia Watykańskiego oraz Radio Jasna Góra.

Przewodniczący Kapituły Medalu bp Jan Piotrowski podkreślił, że „powołanie do misji nie jest czymś z przeszłości ani romantycznym wspomnieniem minionych czasów”. – Miejmy świadomość, że świat – daleki i bliski – ciągle potrzebuje Bożej łaski i nadziei – powiedział.

Jasnogórski flesz

• 1 listopada – możliwość nawiedzenia (tylko raz w roku) kaplicy św. Relikwii;

Nieszpory z wypominkami za zmarłych z procesją, godz. 16.15;

• 3-5 listopada – modlitwa za zmarłych paulinów, rodziców i krewnych oraz przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry, członków III Zakonu św. Franciszka, godz. 7;

• 5-7 listopada – forum świeckich w Kościele „Impuls”;

• 6-7 listopada – pielgrzymka kolejarzy.

2021-10-26 12:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Różaniec, pokuta i nawrócenie są naszym ratunkiem i ocaleniem

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Żywy Różaniec

Pielgrzymka 2021

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

„Różaniec, pokuta i nawrócenie są naszym ratunkiem i ocaleniem” – powtarzamy w jednej z fatimskich pieśni. Chciejmy wcielić te słowa w życie, by móc innych pociągać do tych postaw – napisał abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywy Różaniec w specjalnym słowie do moderatorów Żywego Różańca, z okazji IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w piątek i sobotę, 4 - 5 czerwca 2021. Tematem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Z Maryją, Matką Nadziei”.

Abp Depo podkreślił, że „ostatnie miesiące uwypukliły przygodną naturę człowieka, który wobec bezlitosnych sił przyrody pozostaje mały, kruchy i bezradny. Pandemia koronawirusa zebrała tragiczne żniwo śmierci, pozbawiając życia miliony istnień ludzkich. Ogromne wysiłki medyków, ludzi świata nauki i polityków przyczyniły się do tego, że następuje powolny powrót do normalności, za którą wszyscy tak bardzo tęsknimy”.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Przed nami fala upałów. IMGW wydaje ostrzeżenia

2026-06-24 14:01

[ TEMATY ]

ostrzeżenia

fala upałów

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla dziesięciu województw w zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju. W ciągu dnia temperatura wyniesie tam nawet 34 st. C, w nocy do 20 st. C.

Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję