Reklama

Niedziela Lubelska

Pod sztandarem Maryi

W wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w archikatedrze lubelskiej świętowali członkowie Legionu Maryi.

Niedziela lubelska 38/2021, str. III

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Katarzyna Artymiak

Legion Maryi jest jednym z najliczniejszych ruchów w archidiecezji

Legion Maryi jest jednym z najliczniejszych ruchów w archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch apostolstwa świeckich, oparty na duchowości maryjnej, powstał dokładnie przed stu laty w stolicy Irlandii, skąd rozprzestrzenił się na niemal cały świat. W Lublinie pierwsze prezydium powstało tuż po II wojnie światowej, ale komunistyczny reżim szybko położył kres modlitewno-ewangelizacyjnej działalności katolików. Dziś Legion Maryi jest jednym z najliczniejszych ruchów w naszej archidiecezji.

Zdobywają świat

Reklama

– Do Legionu Maryi, do tej szczególnej posługi w Kościele, Matka Boża sama powołuje tych, którzy chcą służyć Chrystusowi i podążać Jego śladami pod sztandarami Maryi, pod Jej przewodnictwem – wyjaśnia ks. Józef Sarzyński, kapelan LM w archidiecezji lubelskiej. Legion jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, którzy przez modlitwę i formację dążą do osobistej świętości, a także wspierają działalność ewangelizacyjną Kościoła. Nazwa pochodzi od legionów rzymskich, a jej członkowie mają być niepokonaną armią Maryi. Ich zadaniem jest podążanie śladami Chrystusa i doprowadzenie do Niego tych, którzy oddalili się od Boga. Zdobyć świat dla Chrystusa przez Maryję to zasadniczy cel, jaki postawił sobie sługa Boży Franciszek Duff, Irlandczyk, z którego inspiracji powstał ogólnoświatowy, wielomilionowy ruch, gromadzący na modlitwie i apostolskiej pracy świeckich. Do Polski idea LM została przyniesiona w 1948 r. przez Anatola Kaszczuka, żołnierza armii gen. Andersa i gorliwego czciciela Matki Bożej. Pierwsze prezydia powstały w Ostródzie, Lublinie i Warszawie (za zgodą bp. Stefana Wyszyńskiego). Niestety, w komunistycznej ojczyźnie szybko musiały zawiesić swoją działalność. W połowie lat 80. XX wieku ruch rozpalił na nowo serca Polaków. Za pozwoleniem bp. Bolesława Pylaka i przy zaangażowaniu ks. Stanisława Zająca, w naszej diecezji został reaktywowany w 1986 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzielą się wiarą i miłością

Dziękczynienie za dar Maryjnej wspólnoty 7 września zgromadziło w katedrze kilkuset przedstawicieli Legionu, którzy uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Spoglądając na rozpromienione i rozmodlone twarze, otoczone dziesiątkami sztandarów, metropolita powiedział: – Słyszymy bicie gorących serc, oddanych Maryi i chcących od Niej uczyć się, jak pełnić wolę Bożą, jak miłować Jezusa Chrystusa i nieść Go współczesnemu światu, jak otwierać się na natchnienia Ducha Świętego.

Nawiązując do jubileuszu metropolita podkreślił, że jest to okazja do wielkiej wdzięczności Bogu za to, że dał nam w Najświętszej Maryi Pannie szczególny znak swojej miłości i dobroci. – Cała wielkość Maryi i wszelka cześć, jaką Jej oddajemy, pochodzi od Chrystusa i do Chrystusa prowadzi. Maryja nie przesłania Chrystusa, ale wskazuje na Niego jako Drogę, Prawdę i Życie. Maryi nie da się pomyśleć bez Chrystusa, ale też nie można zrozumieć Chrystusa, Jego tajemnicy Boga i Człowieka, bez Maryi – powiedział hierarcha. Dziękując za sto lat istnienia Legionu Maryi, dziękował za ofiarną pracę legionistów w Kościele w Lublinie i ich wierność charyzmatom. – Naśladujcie Maryję, jak Ona głoście Ewangelię wiary i miłości w kolejnym stuleciu. Ze wszystkimi, a szczególnie z osobami chorymi i samotnymi, dzielcie się skarbem miłości do Matki Najświętszej – życzył pasterz.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Acies Legionu Maryi

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2019, str. 2

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Ks. Krzysztof Hawro

Acies w zamojskiej katedrze

Acies w zamojskiej katedrze

Coroczną najważniejszą uroczystość, czyli Acies przeżywali członkowie Legionu Maryi. Uroczystości odbyły się m.in. w Zamościu, Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim

Acies dla Legionu Maryi jest podniosłym wydarzeniem, wyrażającym jedność z Maryją i zawierzenie Jej swojego życia, a także odnowienie legionowej deklaracji wierności.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję