Reklama

Niedziela Świdnicka

Dziękowali za chleb

Rolnicy, ich rodziny oraz wierni gminy Strzegom podziękowali Panu Bogu, 30 sierpnia za udane żniwa.

Niedziela świdnicka 37/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

dożynki

bp Ignacy Dec

dziękczynienie

Ryszard Wyszyński

Chleb dożynkowy sołectwa Stawiska

Chleb dożynkowy sołectwa Stawiska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każde z 22 sołectw, reprezentowane przez sołtysów, dostarczyło do strzegomskiej bazyliki własnoręcznie przyozdobione i upieczone z tegorocznej mąki chleby, które złożono na stole, przy głównym ołtarzu, przykrytym białym obrusem. Zgodnie z tradycją nie zabrakło dożynkowego wieńca, uplecionego z kłosów zbóż i kwiatów, który stanął w prezbiterium.

Ojcowska troska

Reklama

– Cieszymy się bardzo z przybycia do nas Ekscelencji i dziękujemy za to, że jak zawsze możemy liczyć, na ojcowską troskę – mówił proboszcz strzegomskiej bazyliki ks. prał. Marek Babuśka, witając przewodniczącego dożynkowej liturgii bp. Ignacego Deca. – Pragniemy dziś uczcić wielkie miłosierdzie Pana Boga za to, że zechciał pobłogosławić ziemię, aby wydała obfite plony dla nas i dla całej naszej ojczyzny. W tym trudnym roku nie zabrakło nawet tego upragnionego deszczu, którym Bóg tak hojnie pobłogosławił naszą ziemię, o co błagaliśmy na wiosnę w modlitwach, obawiając się suszy – dodał. Następnie gospodarz parafii zwrócił się z prośbą do bp. Ignacego o modlitwę w intencji dziękczynnej za tegoroczne plony, a także za rolników i ich rodziny, którzy się tak wiele napracowali, by nie zabrakło w tym roku chleba. Dodał, że przez pandemię koronawirusa dożynki w tym roku są dużo skromniejsze, ale to w niczym nie przeszkadza, żeby podziękować Panu Bogu za to, co otrzymaliśmy i co zrodziła dla nas ziemia. – Trzeba też podziękować naszym rolnikom, bo to ludzie ciężkiej pracy, którzy dbają o to, by nas wszystkich nakarmić – mówił w powitaniu ks. Babuśka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cieszymy się, że mamy tak oddanych ludzi jak rolnicy, który żywią nas i jak pokazała historia także nas bronią.

Podziel się cytatem

Żywią i bronioną

W homilii pierwszy biskup świdnicki odniósł się do wydarzeń i jubileuszów roku 2020. – Rok, który płynie, zapisze się w naszej historii, jako rok walki z koronawirusem. Niewidzialny wirus rzucił na kolana całą ludzkość i teraz staramy się go opanować. Jako ludzie jesteśmy wzywani do wielkiego zdyscyplinowania po to, żeby tę walkę z naszym wrogiem – wirusem, który chce nam życie zabrać – wygrać! Trwamy w roku wielkiego dziękczynienia Bogu za to, że 100 lat temu dał nam św. Jana Pawła II. Dziękujemy również za to, co się wydarzyło 100 lat temu w sierpniu na polskiej ziemi. Dziękujemy za „Cud nad Wisłą”. No i na końcu, pamiętając o dożynkach, dziękujemy za plony żniwne i wszelkie płody ziemi, jakie dał nam Bóg, i rolnikom dziękujemy za ich pracę. Pokarmem dla naszej duszy jest słowo Boże i Eucharystia, pokarmem dla naszego ciała jest przede wszystkim chleb powszedni i cieszymy się, że mamy tak oddanych ludzi jak rolnicy, który żywią nas i jak pokazała historia także nas bronią, gdy jest taka potrzeba – mówił hierarcha.

Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie przyniesionych wielu bochnów chleba oraz dorodnych owoców, warzyw i ziół z pól, ogrodów i łąk, które wypełniały przyniesione kosze. Następnie obecni wysłuchali krótkiego koncertu religijnych pieśni, w wykonaniu ludowego zespołu folklorystycznego „Kostrzanie”, za co nagrodzono ich długimi brawami.

2020-09-09 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za dzieła i dary Boże

Niedziela rzeszowska 37/2020, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

dziękczynienie

Ks. Tomasz Nowak

Prezentacja wieńców dożynkowych

Prezentacja wieńców dożynkowych

– Dziękujemy za waszą pracę, za Boże błogosławieństwo, za słońce, wiatr, deszcz, które wspomagały wasze starania i trudy o chleb i inne owoce ziemi, które będą podawane na nasze stoły – mówił bp Edward Białogłowski podczas Mszy św. w niedzielę 30 sierpnia br. w Parku Papieskim przy katedrze rzeszowskiej, gdzie odbyły się diecezjalne dożynki.

Przybyło 49 delegacji z wieńcami. Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z dekanatu Sokołów Małopolski. Przed rozpoczęciem Mszy św. prof. Kazimierz Ożóg, mieszkaniec Górna, zaprezentował kilka myśli na temat chleba i godności pracy rolnika. Na scenie wystąpił zespół Młody Duch i Przyjaciele kierowany przez Dariusza Kosaka. Ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, wśród nich starostów dożynek Jerzego i Zofię Bednarzów z Kamienia, a także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe. Jerzy Bednarz w krótkim przemówieniu odniósł się do tegorocznych trudności: suszy, podtopień i stanu epidemii. – Ostatecznie możemy powiedzieć, że niesiemy plon obfity. Możemy z podniesionym czołem powiedzieć, że polski rolnik nie zawiódł, tak jak nie zawiódł w przeszłości. Pragniemy złożyć zapewnienie o przywiązaniu do naszej wiary, tradycji i kultury – mówił starosta.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/ Zderzenie pociągów w Białośliwiu; ruch kolejowy wstrzymany

2026-06-25 20:41

[ TEMATY ]

Wielkopolska

zderzenie pociągów

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Po godz. 18 w pobliżu stacji Białośliwie doszło do zderzenia dwóch pociągów – poinformował PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz. Według najnowszych informacji ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka jedna osoba została ranna. Ruch kolejowy jest wstrzymany.

Jak przekazał PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz, zgłoszenie o zdarzeniu służby odebrały o godz. 18.04. Rzecznik ponformował, że „kilka osób zostało poszkodowanych, trwa triaż”.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję