Reklama

Niedziela Przemyska

Mobilna ewangelizacja

Niedziela przemyska 29/2019, str. 8

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

Archiwum ks. Tadeusza Białego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na naszych oczach rozgrywa się ostra walka z cywilizacją chrześcijańską, także na polskim „podwórku”, a jej areną często staje się ulica. Stanowi to nie lada wyzwanie dla katolików i wezwanie zarazem do wzmożonej ofensywy ewangelizacyjnej, również w przestrzeni publicznej, aby – jak mówił papież Franciszek – „Ewangelia była postrzegana bardziej konsekwentnie i przynosiła większe owoce” (Jasna Góra, 28.07.2016). Ważną rolę małego ziarenka gorczycznego odgrywa w tym procesie choćby ewangelizacja uliczna, przez praktykę chrześcijańskiego pozdrawiania spotykanych ludzi, o czym szerzej można było przeczytać na łamach „Niedzieli Przemyskiej” w artykule „Mała Dukla – wielki zaszczyt” (16 czerwca 2019). Jednak w trosce o to, aby Ewangelia przynosiła jeszcze większe owoce, warto poszukiwać nowych formuł apostolskich i dzielić się oryginalnymi pomysłami rozpowszechniania Dobrej Nowiny w przestrzeni publicznej.

Reklama

Na uwagę zasługuje i godnym polecenia jest pomysł, na który „wpadł” kierowca samochodu. Obramowanie tablic rejestracyjnych wykorzystał na „promocję” Pana Boga, wszak ojczyzną Boga na ziemi jest człowiek, jest serce człowieka – to najwyższej marki salon i przestrzeń obecności Pana Boga. A św. Augustyn w swoich wyznaniach zapisał: Niespokojne jest serce człowieka dopóty, dopóki nie spocznie w Bogu. Dlatego właściciel pojazdu umieścił na tablicowych obramówkach cytaty biblijne zaczerpnięte z Księgi Psalmów: „Boże, mój Boże, szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza” (Psalm 63,2; tablica tylna) oraz „Pan jest moim Pasterzem, nie brak mi niczego” (Psalm 23,1; tablica przednia). „Zawieszone” w samochodzie lub na zewnętrznej części karoserii znaki i symbole chrześcijańskie (krzyżyk, różaniec, ryba) czy „rejestracyjne” Słowo Życia są mocnym wyznaniem wiary w miejscach publicznych. Wpisują się w swego rodzaju drogową i parkingową ewangelizację, oczywiście pod jednym warunkiem, że te święte słowa i znaki będą potwierdzone szacunkiem do przepisów ruchu drogowego i wysoką kulturą jazdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

25 lipca w liturgii Kościoła wspominamy św. Krzysztofa, patrona kierowców. Tego dnia błogosławimy pojazdy i przyzywamy wstawiennictwa św. Krzysztofa, prosząc Pana Boga o szczęśliwą drogę dla podróżujących. Wydaje się, że święto Patrona kierowców jest bardzo dobrą okazją, aby przystąpić do ewangelizacyjnej ofensywy przez włączenie się w mobilny projekt głoszenia Słowa Bożego, które jest lampą dla naszych dróg i światłem na naszej ścieżce (por. Psalm 119,105).

Szerokości życzę!

2019-07-16 11:54

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro rozpoczyna się Tydzień św. Krzysztofa i zbiórka na pojazdy dla misjonarzy

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

Tydzień św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

W dniach 23-30 lipca 2023 będzie obchodzony 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Inicjatywie towarzyszy misyjna Akcja "Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”. Polega ona na przeznaczeniu 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie 1 kilometr drogi - na środki transportu na misjach, nie tylko samochody, ale także ambulanse, motocykle, rowery, wózki inwalidzkie a nawet łodzie. W peruwiańskiej Amazonii budowana jest pływająca przychodnia – barka o nazwie „Crazon de Polonia”, czyli "Serce z Polski".

, – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżnych są zanoszone modlitwy za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże. Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów.
CZYTAJ DALEJ

Jest coś niezwykle pociągającego w ludziach, którzy oddali wszystko Panu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6. 12-14. <- KLIKNIJ

Wtorek, 23 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję