Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

10/100/100

„10/100/100” to patriotyczny projekt na stulecie niepodległości Polski. Pomysłodawcą projektu jest chrystusowiec – ks. Mariusz Sokołowski z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Stargardzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księża chrystusowcy mówią o sobie, że są misjonarzami polskich emigrantów, bo swoją opieką duszpasterską obejmują przede wszystkim Polaków mieszkających poza granicami kraju. Do szczególnego wyczulenia na „dobro tułaczy i ich potrzeby” zachęcał założyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej kard. August Hlond, który, sam będąc wiele lat poza krajem, prosił: „Bądźcie tymi, którymi ślubowaliście być: wskazując drogi Boże pielgrzymstwu polskiemu. W pokorze i ofierze zupełnej, a nade wszystko w bezgranicznym umiłowaniu duszy polskiej służcie sprawie Królestwa Bożego tam, gdzie ojczyste tęsknoty toczą i łamią serca”. Księża, pracując wśród wychodźstwa polskiego, nie tylko posługują duszpastersko, społecznie i kulturowo, ale też podtrzymują ducha patriotycznego w myśl hasła „Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej”. Wielu księży chrystusowców działa na terenie kraju, w samej tylko archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej mając pod opieką ponad 20 parafii, m.in. w Szczecinie, Pyrzycach, Stargardzie, Kozielicach, Marianowie.

Ks. Mariusz Sokołowski TChr, rekolekcjonista i wieloletni referent ds. powołań Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zapytany o pomysł projektu, mówi:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości podjąłem się nagrania projektu radiowego „10/100/100”. Co to znaczy? To znaczy dziesięciu Polaków, ponad sto minut nagrań – rozmów z nimi – na stulecie odzyskania niepodległości. Pomysł sam jakoś pojawił się głowie, gdy jeżdżąc z posługą rekolekcyjną do Polonii, nagrywałem dla kilku stacji w Polsce rozmowy o codzienności Polaków na obczyźnie. Wówczas pomyślałem, że niektóre wypowiedzi mogą być ciekawym tematem na wspólną audycję lub cykl audycji w hołdzie Niepodległej. Poza Polską bowiem żyje obecnie około 20 milionów Polaków, którzy choć mieszkają z dala od ojczystej ziemi, wciąż mają z nią silną więź. Z rozmów dowiadujemy się o ciekawych zajęciach, jakie podejmują, np.: praca w Radiu Francja w Paryżu, trenowanie chłopaków przy klubie FC Schalke 04 w Gelsenkirchen w Niemczech, oprowadzanie pielgrzymek po Ziemi Świętej. Wielki Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński powiedział: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć”. Okazuje się, że dla Ojczyzny żyją nie tylko ci, którzy zamieszkują wewnątrz granic naszego kraju, ale także ci, którzy są poza granicami. Od wielu lat gdzieś tam żyją, pracują, nie wstydzą się swojej polskości, nie wstydzą się swojej przynależności do narodu polskiego, do Boga, do wiary, i raz po raz stają się ambasadorami Polski. To właśnie o ich życiu, o tej polskości, o ich patriotyzmie traktują te nagrania.

Słuchając wypowiedzi Polaków mieszkających w różnych krajach Europy i nie tylko, przekonujemy się, że Polska jest nadal dla nich ważna i nie wykluczają powrotu na stałe, bo jest ona dla nich prawdziwie matką. Za nią tęsknią, o niej dobrze mówią, bronią jej, kiedy trzeba. Rodacy na emigracji bardzo często mają dobrze płatne prace, a i zaplecze socjalne, służba zdrowia są dużo lepsze niż w Polsce. Mówiąc krótko, żyje im się łatwiej, prościej, ale tęsknota za Polską nie odpuszcza. Na emigracji zawsze jest się tylko gościem. Zawsze!

Wśród rozmówców ks. Mariusza są: graficzka w Holandii i pracownica orkiestry przy Radio France, dyrektorki polskich szkół w amerykańskim Houston i koło Belfastu w Irlandii Północnej, Katarzyna Stuka – stomatolożka pracująca w Luftwaffe, Małgorzata Kiedrowska – misjonarka świecka pracująca w Republice Środkowej Afryki; s. Magdalena Nieścioruk OSB z Wiednia, która opowiada o powołaniu, o pracy benedyktynek i Polsce; ks. Antoni Szlachta OFM – przewodnik z Ziemi Świętej oraz urodzony w Gdańsku, polski piłkarz i trener piłkarski, wieloletni zawodnik i kapitan Schalke 04, wicemistrz olimpijski z Barcelony, były kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej Tomasz Wałdoch, dziś mieszkający w Niemczech. Jak sam przyznaje, wiara i Bóg są dla jego rodziny najważniejsze, dlatego starają się uczęszczać na Msze św. nie tylko w niedziele. – Staramy się z małżonką pielęgnować nie tylko naszą polskość, ale i wiarę. Dzieci wysyłamy na religię, żeby ukierunkować je tak samo – podkreśla pan Tomasz, który wieczorem wraz z rodziną odmawia Różaniec.

Wywiady zostaną zamieszczone na płycie, która ukaże się przed Świętem Niepodległości, i ma być świadectwem, że Polska jest ważna dla wszystkich Polaków. Już teraz wywiadów można posłuchać na antenach Radia Szczecin, Niepokalanów, Jasna Góra i Radia Emaus z Poznania. Ks. Mariusz w projekcie „10/100/100” chce pokazać, iż Polacy mieszkający poza Polską naprawdę bardzo ją kochają, nawet jeśli mieszkają poza nią wiele lat. – Polska dla nich to matka, a matkę się kocha, o matce nigdy się nie zapomina – dodaje ks. Sokołowski. – Moi rozmówcy mają szczególną okazję, żeby Polskę obronić, ponieważ obraz Polski nie zawsze jest przekazywany rzetelnie, ale też o Polsce opowiedzieć, pokazać, jakim jesteśmy ciekawym krajem, wcale niemałym, z wielką, bogatą historią i kulturą.

2018-07-04 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohaterski generał

Niedziela sandomierska 46/2018, str. VI

[ TEMATY ]

szkoła

pomnik

100‑lecie niepodległości

Kazimierz Sosnkowski

Ks. Adam Stachowicz

Przed budynkiem szkoły w Antoniowie stanął monumentalny pomnik gen. Kazimierza Sosnkowskiego

Przed budynkiem szkoły w Antoniowie stanął monumentalny pomnik gen. Kazimierza Sosnkowskiego

Szkoła w Antoniowie od 4 lat nosi imię gen. Kazimierza Sosnkowskiego. W 100-lecie odzyskania niepodległości społeczność szkolna, a także okoliczni mieszkańcy modlitwą oraz odsłonięciem i poświęceniem pomnika uczcili bohatera walk niepodległościowych

Jak zauważył dyrektor szkoły i jednocześnie pomysłodawca przedsięwzięcia Tadeusz Stopyra: – W 2014 r. naszej szkole zostało nadane imię gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Generał w 1938 r. wmurowywał kamień węgielny pod budynek naszej szkoły. Od nadania imienia rozwijał się pomysł postawienia pomnika. Przed dwu laty zawiązany został komitet jego budowy z myślą o upamiętnieniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Generał jest postacią wiodącą na tym pomniku jako symbol tych, którzy walczyli o Polskę, o niepodległość, ale trochę zostali zapomniani – zaznacza dyrektor placówki.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję