Reklama

Niedziela Lubelska

Jubileusz parafii

Niedziela lubelska 23/2018, str. VI

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik, abp Stanisław Gądecki cie i ks. Roman Frąckowiak MIC

Abp Stanisław Budzik, abp Stanisław Gądecki cie i ks. Roman Frąckowiak MIC

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na lubelskim osiedlu Bazylianówka świętuje srebrny jubileusz istnienia. Z tej okazji uroczystą Mszę św. dziękczynną sprawował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Garść historii

Historia parafii, nad którą od 25 lat duszpasterską pieczę sprawują kapłani ze Zgromadzenia Księży Marianów, związana jest z obecnością Marianów w Lublinie. Jak wiele zgromadzeń, tak i to postarało się o swój klasztor dla braci podejmujących studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pierwszy dom zakonny powstał już w 1959 r. przy ul. Weteranów. Z czasem, gdy przybywało kleryków pragnących poświęcić życie Bogu w maryjnym zgromadzeniu, podjęto decyzję o budowie nowego klasztoru. Pod koniec lat 70. XX wieku Marianie wybudowali dom pw. Nawrócenia św. Pawła na obrzeżach miasta, przy ul. Bazylianówka. W latach 80. otworzyli w nim seminarium duchowne, w którym wciąż kształcą się i formują nowe pokolenia zakonników. Przy klasztorze działała kaplica, w której na modlitwie gromadzili się nie tylko klerycy, ale też wierni z okolicznych domów. Marianie chętnie otoczyli duszpasterską opieką swoich sąsiadów, których z roku na rok przybywało.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W 1990 r. pomiędzy diecezja lubelską reprezentowaną przez bp. Bolesława Pylaka a prowincjałem Zgromadzenia Księży Maranów została podpisana umowa w sprawie prowadzenia parafii. Nowa wspólnota, w której na początku było zaledwie 300 rodzin, została oficjalnie utworzona 13 maja 1993 r. i powierzona opiece Najświętszej Maryi Pannie Niepokalanie Poczętej. Zgromadzenie wraz z wiernymi podjęło się budowy nowego kościoła parafialnego; pierwszym proboszczem i budowniczym świątyni został ks. Jan Podstawka MIC. Prace kontynuował kolejny proboszcz, ks. Marek Otolski MIC, doprowadzając w 2013 r. do konsekracji kościoła.

Wdzięczni Bogu i ludziom

15 maja wspólnota z Bazylianówki dziękowała Bogu za 25 lat istnienia parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Mszę św. wraz z abp. Stanisławem Gądeckim sprawowali abp Stanisław Budzik oraz kilkudziesięciu kapłanów, w tym Marianie związani z Lublinem i parafią. Prowincjała zgromadzenia reprezentował kanclerz ks. Piotr Kieniewicz MIC.

Reklama

– Jubileusz to dla nas czas radości i wdzięczności Bogu za wszelkie dary, jakie otrzymaliśmy jako wspólnota parafialna. Podczas nowenny przygotowującej nas do tych uroczystości modliliśmy się za tych, którzy tworzyli naszą wspólnotę od początku, za ich zaangażowanie i obecność – mówił obecny proboszcz ks. Roman Frąckowiak MIC. Jak przypomniał, w 1993 r. przy niedużej kaplicy gromadziło się zaledwie 300 rodzin, a dziś parafia rozrosła się do ponad 2 tys. rodzin. Największym dziełem parafii jest wybudowanie kościoła, który 5 lat temu został poświęcony przez abp. Stanisława Budzika. – Warunki sprzyjają przeżywaniu i pogłębianiu wiary; atmosfera w kościele sprzyja głoszeniu Słowa Bożego i sprawowaniu sakramentów, a wierni mogą każdego dnia adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy św. o. Stanisława Papczyńskiego – mówił ks. Frąckowiak. – Nasza parafia to zaangażowani wierni z kół Żywego Różańca, Legionu Maryi, Domowego Kościoła, Rady Duszpasterskiej, Neokatechumenatu, Odnowy w Duchu Świętym i chóru. Dla młodszych przy kościele działają klub sportowy, akademia twórczości dziecięcej i schola Promyczki. Rokrocznie organizowany jest festyn parafialny, który w tym roku odbędzie się już po raz 10 – wyliczał Ksiądz Proboszcz.

– Zapewniamy, że dokładaliśmy wielu starań, aby nasza wspólnota wzrastała w wierze i miłości Bożej oraz ludzkiej, a świątynia stawała się coraz piękniejsza. W tej części Lublina, pod troskliwym okiem Niepokalanej, wierni swoim życiem świadczą i nadal będą tak czynić, o obecności Boga w świecie i o Jego niepojętej miłości – zapewniali parafianie. – Jubileusz to również doskonała okazja do podziękowania wszystkim duszpasterzom, którzy z nami podjęli się dzieła budowy w wymiarze materialnym i jedności serc – dziękowali świeccy. – Jubileusz to nie tylko spoglądanie w przeszłość, lecz także zachęta, by patrzeć w przyszłość, by odczytywać nowe znaki czasu i pogłębiać swą gorliwość. Przed nami kolejne wyzwania; ufamy, że Duch Święty pozwoli nam rozpoznać te dzieła, które pomogą nam w drodze do świętości – podsumował ks. Roman Frąckowiak MIC.

– Kościół jest skarbem nie do opisania; w nim znajduje się niewidzialna drabina Jakubowa, po której Boże myśli schodzą do człowieka, a myśli ludzkie wędrują ku Bogu. To miejsce przynosi zjednoczenie, przebaczenie i uświęcenie ludowi Bożemu. Niech Bóg błogosławi tym, którzy przygotowali i prowadzili parafię, oraz tym, którzy tworzą żywy Kościół, bez którego trudno jest sobie wyobrazić życie – mówił na zakończenie abp Stanisław Gądecki.

2018-06-06 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafialne jubileusze

Niedziela częstochowska 42/2015, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum ks. Marka Włocha

Abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w Nieradzie

Abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. w Nieradzie

Parafia w Nieradzie świętowała niedawno uroczystości jubileuszowe z okazji 30. rocznicy erygowania parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz 10. rocznicy konsekracji kościoła. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, który udzielił także sakramentu bierzmowania

Zgodę na budowę kaplicy mszalnej w Nieradzie uzyskano 27 marca 1981 r. Była to odpowiedź na starania władz Kurii częstochowskiej i ks. Fortunata Nowaka, proboszcza parafii macierzystej w Poczesnej. 4 lipca 1982 r. bp Franciszek Musiel dokonał zwykłego poświęcenia kościoła. 1 sierpnia 1985 r. bp Stanisław Nowak erygował parafię pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. 17 września 2005 r. w uroczystej formie abp Stanisław Nowak dokonał konsekracji kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

[ TEMATY ]

nowenna

ikona

Maryja

redemptoryści

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Wielu uważa go nawet za jeden z najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Ilu kapłanów wyświęcono w Niemczech, a ile we Francji?

2026-06-27 17:19

Karol Porwich/Niedziela

W 2026 r. w Niemczech święcenia kapłańskie przyjmie 30 nowych księży diecezjalnych, o pięciu więcej niż rok wcześniej - poinformowała katolicka agencja KNA. We Francji planowanych jest natomiast 84 święceń, wobec 90 w 2025 r. i 105 w 2024 r. Bezpośrednie porównanie danych jest utrudnione, ponieważ niemieckie statystyki nie obejmują księży zakonnych. Po uwzględnieniu tej różnicy we Francji święcenia przyjmie 66 księży diecezjalnych, nadal ponad dwukrotnie więcej niż w Niemczech.

Najwięcej nowych księży w Niemczech będzie w diecezji Rottenburg-Stuttgart (pięciu), a następnie w Berlinie (czterech). Jednocześnie 11 z 27 niemieckich diecezji nie będzie miało w tym roku żadnych święceń kapłańskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję