Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Małżeństwo na serio

„Tak na serio” – pod tym szyldem od 19 do 27 maja w różnych miejscach Bielska-Białej odbywały się wykłady, warsztaty i kursy skierowane do małżonków, narzeczonych oraz osób zainteresowanych tą tematyką

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oprócz prelekcji w programie spotkań znalazła się nauka tańca prowadzona przez animatorów ze Szkoły Tańca „Cubana” i pokaz gotowania mistrza kuchni Remigiusza Rączki. Każdą z tych propozycji dopełniała Msza św. i modlitwa za powołania do małżeństwa, za pary sakramentalne w kryzysie, za rozwiedzionych, za starających się o dziecko, za bojących się wypowiedzieć sakramentalne „tak” oraz za samych małżonków. Liturgię w tych intencjach sprawowano w kościołach NMP Królowej Świata i św. Józefa.

Mądra miłość

Inaugurujący wykład pt. „Jak mądrze kochać i lepiej zrozumieć swoje dziecko” 19 maja w siedzibie Radia „Anioł Beskidów” poprowadzili Henryk i Marzeny Piechotowie. – Czyny mówią głośniej niż słowa. Jeśli chcemy dziecko doprowadzić do dojrzałości, to sami musimy pracować nad swoim postępowaniem. Musimy być przejrzyści. To, co robimy, musi wyrażać się w czynach – podkreślali prelegenci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejne odsłony wykładów oscylowały wokół tematów przyczynowego leczenia niepłodności (dr n. med. Przemysław Binkiewicz), komunikacji niwelującej kłótnie (Beata i Marcin Janikowie), podsycania miłości pośród codziennego rozgardiaszu (Natalia i Maciej Białobrzewscy „Drużyna B”).

Reklama

– Im większa jest przepaść między nami, tym głośniej mówimy, tym agresywniejszych słów używamy. Pierwszym krokiem do jej zakopania jest usłyszenie drugiej osoby, zaciekawienie się nią, wsłuchania się w to, czego pragnie – tłumaczyła B. Janik.

Zdrowe gotowanie

Z kolei Remigiusz Rączka podsumował swą kulinarną lekcję słowami: – Bycie w związku to jest praca. Nie ma idealnych par. Jak ktoś się nie kłóci, to w ogóle nie żyje. W domu czasem musi zaiskrzyć, aby po burzy ozon w powietrzu był świeższy. Swój wywód przypieczętował chłodnikiem z botwinką i czosnkiem oraz deserem z kaszą jaglaną i truskawkami. Zaapelował jednocześnie do zebranych, aby przy zakupach kierowali się „zasadą pięciu”.

– Nie kupujcie niczego, co w składzie ma więcej niż 5 składników. Na przykład w kiełbasie ma być mięso, sól, pieprz, czosnek. Jeśli zastosujecie tą zasadę to powolutku będziecie oczyszczać swój organizm – apelował mistrz kuchni. – Kto nie lubi smakołyków? Im lepsze jedzenie, tym humor lepszy i lepsza atmosfera. Dlatego kuchnia jest tak ważna w życiu małżeńskim – spuentował pokaz kulinarny salwatorianin ks. Wiesław Ogórek. A przyglądający się gotowaniu Roman Czubała dorzucił: – Żyjemy w czasach, w których trzeba szukać dotarcia do ludzi. Każdy pomysł, który prowadzi nas do Pana Boga, choćby przez gotowanie, jest bardzo dobry.

Na serio

Za organizacją całego cyklu stała grupa osób działających pod szyldem: „Tak na serio”. Spotykają się oni nieregularnie przy parafii NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie. Więcej na ich temat można znaleźć na Facebooku.

– Taniec, gotowanie, wykłady. Staramy się zagwarantować dużą różnorodność, aby było z czego wybierać. Wyszliśmy z założenia, że wartości chrześcijańskie można propagować na wiele sposobów. Po raz trzeci więc zdecydowaliśmy się wyjść z naszą inicjatywą do osób zatroskanych o jakość swojego małżeństwa – podsumowała Anna Wilinger, jedna z organizatorek.

2018-06-06 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„«Mowa ciała» jako szczególny wyraz dialogu małżeńskiego w świetle katechez środowych Jana Pawła II”

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja naukowa, napisana językiem przystępnym dla przeciętnego człowieka, zatytułowana „«Mowa ciała» jako szczególny wyraz dialogu małżeńskiego w świetle katechez środowych Jana Pawła II”, której autorem jest Marek Sobisz, absolwent Instytutu Studiów nad Rodziną UKSW, a obecnie doktorant Teologii Kultury UKSW, pracujący na co dzień w parafii poklasztornej w Węgrowie. Recenzji książki dokonał m.in. rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. dr hab. prof. KUL Tadeusz Syczewski, który napisał: „Książka p. Marka Sobisza jest z pewnością twórcza, oryginalna. Podjęta przez autora tematyka jest ciekawa, dotycząca bardzo ważnego zagadnienia, jakim jest dialog małżeński. (…) Wprawdzie napisano już wiele na temat dokumentów i wypowiedzi Jana Pawła II na temat małżeństwa i życia rodzinnego, to jednak należy podkreślić, iż ta książka ujmuje to zagadnienie w zupełnie nowym świetle. Autor znalazł tutaj swój punkt widzenia i konsekwentnie przeprowadził go w całej książce”. Ponadto owa publikacja została opatrzona słowem wstępnym przez naszego ordynariusza bp. Antoniego Dydycza, który pisze: „Oto mamy przed sobą niespodziankę wydawniczą. Pojawia się bowiem pozycja książkowa pt. ‘«Mowa ciała» jako szczególny wyraz dialogu małżeńskiego w świetle katechez środowych Jana Pawła II’, pióra Marka Sobisza. I dobrze się dzieje, zwłaszcza kiedy uświadomimy sobie, że pomimo medialnego szumu, w naszych czasach człowiek nie ma zbyt wielkich możliwości porozmawiania z kimkolwiek, nawet na najprostsze tematy, dotyczące ludzkiego życia. I z tego względu trzeba korzystać z każdej mowy, nawet z tej, której Autor nadaje miano «mowy ciała». Oczywiście, każdej mowy człowiek musi się uczyć, niekiedy wsłuchując się w to, co głoszą inni. Czasami poprzez upartą lekturę albo dzięki umiejętnemu posługiwaniu się współczesnymi środkami przekazu. (…) Z tego względu nowa pozycja wydawnicza, którą otrzymujemy, jest czymś bardzo potrzebnym, ponieważ stanowi jakby ukoronowanie nauczania papieskiego, zakorzenionego w Piśmie Świętym i wyrastającego z nauki Soboru Watykańskiego II, czyli otrzymujemy coś, co stanowi odpowiedź na współczesne znaki czasu. I to odpowiedź solidnie, również od strony naukowej, osadzoną w motywacjach moralnych i wiedzy o człowieku jako istocie cielesno-duchowej. Wypada też podkreślić, że zwrócenie uwagi na znaczenie dialogu w jego różnorodnym ujęciu może być wielką pomocą dla wychowawców, nauczycieli i kapłanów. Oczywiście, to samo odnosi się do młodzieży, a zwłaszcza do małżonków. Ważne jest także i to, że Autorowi zależało bardzo na przekazie komplementarnym, czyli takim, który nie przesadza w akcentowaniu jednych czynników, a w lekceważeniu innych. Natomiast bierze pod uwagę całość natury ludzkiej, głębię istoty człowieka i znaczenie powołania do szczęścia wiecznego. Życzę wszystkim Czytelnikom uważnej i miłej lektury. A wdzięczność wyrażam ponownie zacnemu Autorowi i jego naukowym przewodnikom. Jest bowiem prawdą absolutnie pewną, że miłość jest najważniejsza i że każdy dialog, czy to słowny, czy bazujący na «mowie ciała», jeśli ma przynieść jakieś autentyczne owoce, to jest mieć pozytywne skutki, musi ku miłości zmierzać i w miłości się zakorzeniać”. Zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją, która ukazała się nakładem wydawnictwa Adam Marszałek.
CZYTAJ DALEJ

W całym kraju alerty RCB. Temperatury osiągną nawet 42 st. C

2026-06-27 13:20

[ TEMATY ]

Alert RCB

upały

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia przed upałem dla całego kraju, które będą obowiązywały w najbliższych dniach. Temperatury w dzień wyniosą do 42 st. C, a w nocy do 24 st. C.

IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla województwa warmińsko-mazurskiego, części zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także północy podlaskiego. Tam temperatura maksymalna w sobotę i poniedziałek wyniesie od 30 st. C do 34 st. C, a w niedzielę od 34 st. C do 37 st. C. W nocy termometry wskażą od 19 st. C do 23 st. C.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję