Reklama

Aspekty

Wspólne świętowanie w Rokitnie

W ubiegłym roku 18 czerwca po raz pierwszy obchodziliśmy historyczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Jak pamiętamy, wcześniej był on obchodzony 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednak data ta z racji rangi liturgicznej przesłaniała święto Patronki naszej diecezji. Na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła nową datę uroczystości Patronki diecezji właśnie na 18 czerwca

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 21/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Matka Boża

odpust

Ks. Adrian Put

17 czerwca odbędą się główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna

17 czerwca odbędą się główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sama data nie jest przypadkowa. Tego dnia bowiem w 1989 r. został ukoronowany Cudowny Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, której koronę poświęcił w Rzymie dziś już św. Jan Paweł II.

Tegoroczny odpust zapowiada się równie uroczyście, co ubiegłoroczny. Obchody rozpoczną się już 11 czerwca i potrwają do niedzieli 17 czerwca, na którą zaplanowano centralną uroczystość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymki środowiskowe

Od 11 do 14 czerwca nasze diecezjalne sanktuarium w Rokitnie nawiedzą przedstawiciele różnych grup i środowisk. Pierwszego dnia obchodów na rokitniańskie wzgórze przybędą zakrystianie i organiści. Drugiego dnia będą to uczniowie i nauczyciele szkół wojskowych. Trzeciego dnia do Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej przedstawionej w Cudownym Obrazie pielgrzymować będą chorzy, niepełnosprawni oraz przedstawiciele służby zdrowia. 14 czerwca do sanktuarium przybędą leśnicy. W tych dniach nastąpi tu powitanie poszczególnych grup pielgrzymów oraz odsłonięcie Cudownego Obrazu. Okolicznościową katechezę wygłosi ks. dr Grzegorz Cyran z Instytutu bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie. Każdego dnia głównym punktem programu będzie Eucharystia pod przewodnictwem biskupa. Po południu zaplanowano czas na posiłek i spotkanie z duszpasterzem danej grupy czy środowiska. Na zakończenie pielgrzymi odmówią Akt Zawierzenia Matce Bożej Rokitniańskiej.

Do wyższych rzeczy

Reklama

Jednym z elementów uroczystości odpustowych będą Diecezjalne Dni Młodzieży. Spotkanie rozpocznie się Eucharystią w piątek wieczorem 15 czerwca. Będzie też czas na adorację Najświętszego Sakramentu i Apel Maryjny. Pierwszy dzień skierowany jest głównie do liderów grup, ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych. – Dni Młodzieży są naszą diecezjalną inicjatywą. Chcemy zgromadzić młodzież zaangażowaną w różnych ruchach, stowarzyszeniach, ale również tę przygotowującą się do bierzmowania oraz tę, która już przyjęła ten sakrament, jako dziękczynienie w Rokitnie. Zapraszamy wszystkich młodych z diecezji chętnych do tego, żeby być razem, modlić się, ale też integrować i przeżyć coś ciekawego – mówi ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży. Tegorocznym DDM towarzyszyć będzie hasło: „Do wyższych rzeczy”, związane z obchodzonym w Kościele w Polsce Rokiem św. Stanisława Kostki, w 450. rocznicę śmierci tego młodego jezuity, patrona młodzieży. – Chcemy to hasło pokazywać w trzech odsłonach. Po pierwsze, my sami jesteśmy stworzeni do wyższych rzeczy. Chodzi tu o rozwój osobisty, pasje, talenty i motywacje do działania. Po drugie, chcemy wskazywać na naszą Ojczyznę z racji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O tę niepodległość walczyli także ludzie młodzi, bardzo często rówieśnicy tych, którzy przyjeżdżają na Dni Młodych, więc chcemy też ukazywać motyw Ojczyzny jako tej jednej z wyższych rzeczy, dla której warto żyć. W kolejnej odsłonie będziemy natomiast wskazywać na Pana Boga jako najwyższą wartość w życiu człowieka. Chcemy Go odkrywać i pokazywać młodym ludziom na różne sposoby – wyjaśnia ks. Łukasz.

Ja, Ojczyzna, Bóg

Główna część DDM będzie się odbywać na rokitniańskich błoniach. Rozpocznie się 16 czerwca w sobotnie popołudnie i potrwa do wieczora. Na ten dzień zaproszona jest młodzież z całej diecezji. Spotkanie rozpoczną warsztaty, animacje i modlitwa prowadzone w trzech wspomnianych odsłonach, czyli Ja, Ojczyzna i Bóg, nawiązujące do hasła DDM. Ten pierwszy blok, tj. animacje i świadectwa, poprowadzi raper Michał Bukowski „PAX” i didżej „Dugi”. Głównym punktem tego dnia będzie Eucharystia pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego. Spotkanie młodzieży zakończy koncert finałowy w wykonaniu zespołu niemaGOtu. – Zapraszamy młodzież, kapłanów, siostry zakonne, katechetów ze swoimi uczniami. Chciałbym, żeby w Roku św. Stanisława Kostki nasze Diecezjalne Dni Młodzieży były wydarzeniem, które będzie łączyć młodzież zaangażowaną w różnych środowiskach i żeby to było takie nasze wspólne święto. Będę prosił dekanalnych duszpasterzy młodzieży, żeby w każdym dekanacie zatroszczyli się o to, żeby młodzież, która będzie chętna do wyjazdu, mogła zebrać u nich potrzebne informacje, zapisać się i przyjechać z nimi do Rokitna. Zawsze także można spojrzeć na Facebook’a Centrum DDM i wysłać swoje zapytanie – zachęca ks. Malec.

Główne obchody

Centralna uroczystość odbędzie się w niedzielę 17 czerwca. Tego dnia w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie przeżywać będziemy wyjątkowe uroczystości: dziękczynienie za Niepodległość Polski, Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin oraz jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich pochodzącego z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp. Antoniego Stankiewicza, emerytowanego dziekana Roty Rzymskiej z Rzymu, i bp. Pawła Sochy. Dzień odpustu rozpoczną Eucharystia, a po niej Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia kapłani będą posługiwać w konfesjonałach, a zatem ci, którzy nie zdążą wcześniej tego uczynić, będą mogli skorzystać ze spowiedzi św. Głównym punktem uroczystości będzie Eucharystia pod przewodnictwem bp. Stankiewicza z homilią bp. Sochy. Obchody zakończy koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania.

2018-05-23 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki odpust rokitniański

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Archiwum Aspektów

Bazylika w Rokitnie

Bazylika w Rokitnie

Już od poniedziałku 14 czerwca rozpoczną się obchody Wielkiego Odpustu ku czci NMP z Rokitna. Przez cały tydzień trwać będą pielgrzymki stanowe. NMP z Rokitna jest główną patronką diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Liturgiczna uroczystość NMP z Rokitna przypada 18 czerwca. Tego dnia w 1989 roku prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 120 tysięcy pielgrzymów ukoronował wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej koronami papieskimi. Dawniej uroczystość NMP z Rokitna obchodzona była 15 sierpnia. Od 2017 roku dniem jej liturgicznego święta jest rocznica koronacji.
CZYTAJ DALEJ

Papież do kardynałów: Stójcie przy mnie jak bracia

2026-06-26 10:38

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

konsystorz

Leon XIV

Vatican Media

Liczę na waszą pomoc w rozeznawaniu tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła. Pomóżcie mi dostrzegać znaki nadziei, ale także nie pomijać trudności - powiedział Leon XIV do kardynałów w mowie rozpoczynającej obrady konsystorza nadzwyczajnego. W Watykanie rozpoczęło się 26 czerwca dwudniowe zgromadzenie kardynałów, którzy razem z Papieżem omówią cztery tematy dotyczące ewangelizacji, misji w świecie, synodalności, nowych wyzwań.

W mowie inaugurującej obrady Papież jeszcze raz wyraził pragnienie, aby spotkania z kardynałami były rozmową, która pomoże mu w służbie misji Kościoła. Wspólna praca jest przejawem – jak zauważył Ojciec Święty – budowania komunii Chrystusa, która pozostaje codziennym nawróceniem i urzeczywistnia się w Kościele synodalnym.
CZYTAJ DALEJ

Watykan i europejskie Kościoły protestanckie zawieszają dialog. Jakie są przyczyny?

Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan (DPCU) oraz Wspólnota Kościołów Protestanckich w Europie (CPCE) ogłaszają, że prowadzony między nimi dialog w obecnej formie zostanie zawieszony na około dwa lata - poinformowano we wspólnym komunikacie opublikowanym 25 czerwca.

W dokumencie przypomniano, iż kwestia tego moratorium została wspólnie omówiona podczas spotkania podmiotów udzielających mandatu oraz osób odpowiedzialnych za obie delegacje, które odbyło się w Rzymie 9 grudnia 2025 r. Na posiedzeniu w dniu 29 maja 2026 r. w Doorn w Holandii Rada CPCE poparła tę decyzję. Członkowie Komisji Wspólnej zostali o tym poinformowani we wspólnym piśmie kardynała Kurta Kocha oraz biskupa Marko Tiitusa, jednego z przewodniczących CPCE i przedstawiciela Rady CPCE na spotkaniu podmiotów udzielających mandatu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję