Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zostawił ślady swoich stóp…

2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 do domu Ojca odszedł Święty Papież Jan Paweł II. W Poniedziałek Wielkanocny mija 13. rocznica śmierci naszego Rodaka. To szmat czasu, jednak wspomnienia wciąż żyją w naszych sercach i pamięci

Niedziela sosnowiecka 13/2018, str. V

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

Adam Bujak/Biały Kruk

Dzień 14 czerwca 1999 r., w którym papież Jan Paweł II odwiedził Sosnowiec, zapisał się jako jeden z najwartościowszych momentów historii Zagłębia

Dzień 14 czerwca 1999 r., w którym papież Jan Paweł II odwiedził Sosnowiec, zapisał się jako jeden z najwartościowszych momentów historii Zagłębia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drogę Papieża Polaka do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r., a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 r. Z badań wynika, że ponad 90 proc. Polaków uważa, że pamięć o Janie Pawle II – mimo upływu lat od jego śmierci – jest wciąż żywa. Jego pontyfikat był trzecim co do długości w historii papiestwa: trwał 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni.

Zawsze blisko ludzi

Kolejna rocznica śmierci Świętego Papieża Polaka jest okazją, aby przypomnieć Jego ślady w Kościele sosnowieckim. Karol Wojtyła jako pasterz Kościoła krakowskiego korzystał niemal z każdej możliwości, aby przebywać blisko ludzi powierzonych jego pasterskiej trosce. Były wśród nich parafialne uroczystości, wizytacje kanoniczne, a także wędrówki na szlakach turystycznych ojczystej ziemi. Kiedy podążamy papieskimi szlakami, zdumiewa wielość i różnorodność miejsc odwiedzanych przez przyszłego Papieża jako księdza, potem biskupa i kardynała, a które, jak potem wyznał, miały swoje miejsce w jego pamięci i sercu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieskimi szlakami

Reklama

Jeden z papieskich szlaków przebiega także przez diecezję sosnowiecką. Z przekazów ustnych wynika, że kard. Wojtyła wraz ze swoimi studentami bywał w Ogrodzieńcu, Podzamczu, Kluczach, Chechle i wielu innych zakątkach przyszłej diecezji sosnowieckiej. Na uwagę zasługują miejsca naszej diecezji, w których celebrował Msze św. i wygłaszał homilie. W pierwszych dniach września 1954 r., w czasie pieszej pielgrzymki do Częstochowy, ks. Karol Wojtyła z dwoma towarzyszącymi mu studentami zatrzymali się na nocleg na plebanii przy kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Podobna sytuacja miała miejsce rok później (22-23 września 1955 r.), kiedy przybył na rowerach wraz z pięcioma innymi osobami. W obu wypadkach, rano przed dalszą drogą, ks. Wojtyła odprawił w kościele Mszę św. 22 października 1967 r. kard. Wojtyła w Srebrnym Grodzie przewodniczył uroczystościom z okazji 200-lecia kanonizacji Jana Kantego. 13 września 1973 r. przewodniczył z kolei uroczystościom nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Odprawił wówczas Eucharystię i wygłosił słowo Boże. Obie uroczystości upamiętnia tablica wmurowana w ścianę olkuskiej świątyni.

W Sosnowcu i Jaworznie...

Ślady przyszłego Papieża napotykamy też w stolicy diecezji. 21 maja 1967 r. abp Karol Wojtyła wygłosił kazanie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Dla parafii pw. św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach przełomowy jest rok 1967, kiedy tę część miasta odwiedza Pasterz Kościoła krakowskiego i swoimi słowami jakby popycha wiernych do zawiązania parafii. – Ta społeczność chrześcijańska w Niedzieliskach dojrzała do tego, ażeby być prawdziwą parafią Kościoła Chrystusowego – powiedział podczas homilii 21 maja 1967 r. Ksiądz Kardynał odwiedza też rodzącą się w bólach wspólnotę Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym. 26 kwietnia 1978 r. uczestniczy w uroczystości wprowadzenia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz rozpoczęciu pierwszej Nowenny. Wówczas też przewodniczy Mszy św. i wygłasza kazanie.

14 czerwca 1999 r. podczas historycznej wizyty w Zagłębiu, koronując wizerunek Matki Bożej, nawiązuje do wydarzenia sprzed lat, wypowiadając znamienne słowa: „Jaworzno specjalnie czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Bożej, aż ich biskup zostanie Papieżem, i wtedy go ukoronowali”.

Najpiękniejsze chwile

Nie sposób pominąć jeszcze jednego spektakularnego wydarzenia z udziałem przyszłego Papieża, które miało miejsce 19 maja 1968 r. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Wówczas korony papieskie na skronie Jezusa i Maryi nałożyli: kard. Stefan Wyszyński – prymas Polski oraz kard. Karol Wojtyła – ówczesny metropolita krakowski.

14 czerwca 1999 r. Ojciec Święty w bólu, chorobie, stanął też na ziemi zagłębiowskiej. 100 minut pobytu Jana Pawła II w Sosnowcu należało do najpiękniejszych i najwartościowszych momentów w historii Zagłębia.

2018-03-28 10:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć ofiar ludobójstwa

Niedziela przemyska 18/2015, str. 3

[ TEMATY ]

rocznica

Stanisław Szarzyński

Uroczystosci przed tablica upamietniającą ofiary ludobójstwa w Wiązownicy

Uroczystosci przed tablica upamietniającą ofiary ludobójstwa w Wiązownicy

W Wiązownicy k. Jarosławia oddano hołd ofiarom rzezi, jakiej na miejscowej ludności 17 kwietnia 1945 r. dokonał oddział OUN-UPA

Uroczystości religijno-patriotyczne 17 kwietnia br., w 70. rocznicę mordu, rozpoczęła Msza św. w intencji ofiar, której w kościele pw. św. Walentego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiązownicy przewodniczył były wieloletni proboszcz parafii ks. prał. Władysław Prucnal. W homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan Kresowian zaangażowany w upamiętnienie ofiar zbrodni na Kresach Wschodnich, przypominając okoliczności napaści i zbrodni ludobójstwa w Wiązownicy zaznaczył, że miała ona miejsce w okresie, kiedy faszyzm niemiecki został pokonany a Polska znalazła się pod kolejnym jarzmem – komunistycznym. Niszczycielska fala ukraińskiego nacjonalizmu, która była zbrodniczą kontynuacją, pozostawiła szczególne piętno na naszym narodzie, czego przykładem jest krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. na Wołyniu, ale również mord na ludności Wiązownicy – największa zbrodnia ludobójstwa na polskiej ludności dokonana przez ukraińskich nacjonalistów w granicach dzisiejszej Polski. Ks. Isakowicz-Zaleski nawiązał też do wypowiedzi papieża Franciszka, w której przypomniał on o masakrze Ormian sprzed stu lat określając ją mianem „pierwszego ludobójstwa XX wieku”. Kaznodzieja podkreślił, że zdecydowana postawa Ojca Świętego, który unika tzw. poprawności politycznej nazywając rzeczy po imieniu, powinna być wskazaniem dla każdego, aby o ofiarach ludobójstwa mówić w sposób jednoznaczny i zdecydowany. Jego zdaniem trzeba odważnie głosić prawdę o banderowskiej ideologii i zbrodniach, bez prawdy nie ma bowiem mowy o pojednaniu. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zwrócił też uwagę na bieżącą politykę władz Ukrainy, które nie dość, że nie odcinają się od nacjonalizmu to odwołują się do ideologii Banderyzmu.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Po podwójnym trzęsieniu ziemi nieznany jest los ponad 29 tys. osób

2026-06-25 21:25

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Po dwóch następujących po sobie trzęsieniach ziemi, które w nocy ze środy na czwartek nawiedziły Wenezuelę, nadal nieznany jest los ponad 29 tys. osób. Aktualny oficjalny bilans ofiar to co najmniej 164 osoby zabite i ponad 970 rannych.

Po trzęsieniu ziemi uruchomiono stronę internetową, poprzez którą Wenezuelczycy mogą zgłaszać osoby, z którymi utracili kontakt. Według stanu na godz. 17.30 czasu polskiego, poprzez stronę zgłoszono ponad 30,6 tys. osób, z czego 1583 udało się zlokalizować i potwierdzić, że są bezpieczne, co oznacza, że los ponad 29 tys. pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję