Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej

„Naszym zadaniem jest uwierzyć w Boże miłosierdzie i przedłużać Boże miłosierdzie” – mówił do zebranych w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie podczas Mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej metropolita przemyski abp Adam Szal. 12 września zakończyły się trwające od środy uroczystości odpustowe

Niedziela rzeszowska 39/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

uroczystość

Tadeusz Poźniak

W Ogrodach Bernardyńskich

W Ogrodach Bernardyńskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chorzy, młodzież i rodziny

12 września rzeszowianie przeżywali uroczystość Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej – Patronki Rzeszowa. Z tej okazji już od 7 września w bazylice Ojców Bernardynów odbywały się uroczystości odpustowe pod hasłem „Maryja, Matka Miłosierdzia”. Bernardyni zaprosili m.in. bp. Jana Zająca – emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, honorowego kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i bp. Edwarda Frankowskiego – emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej. W czasie trwania uroczystości osobne spotkania mieli uczniowie wszystkich poziomów nauczania, grupy apostolskie, chorzy, młodzież przygotowująca się do bierzmowania, służby mundurowe i rodziny.

Patronka Rzeszowa

Reklama

Główna Suma odpustowa odbyła się 12 września o godz. 18 w Ogrodach Bernardyńskich. Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. Mszę św. koncelebrowali m.in.: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, infułaci: ks. Stanisław Mac, ks. Wiesław Szurek i o. Józef Kachel OFM – wikariusz Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zebranych, a wśród nich władze województwa podkarpackiego, Rzeszowa, Starostwa, parlamentarzystów, przywitał kustosz sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, proboszcz parafii i gwardian klasztoru – o. Rafał Klimas OFM. Liczna obecność władz ma związek z patronatem Maryi nad Rzeszowem. W 1999 r. Rada Miasta Rzeszowa podjęła stosowną uchwałę, i jeszcze w tym samym roku Stolica Apostolska nadała Matce Bożej Rzeszowskiej tytuł Patronki Miasta Rzeszowa. Swoją obecność na uroczystościach tradycyjnie już szczególnie zaznaczyły służby mundurowe: żołnierze, policjanci, strażacy, służba więzienna, straż miejska i Związek Strzelecki „Strzelec”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Brama Miłosierdzia

Homilię wygłosił abp Adam Szal. Przypomniał, że na specjalne życzenie papieża Franciszka cudowna ikona Matki Bożej Jarosławskiej, zwana Bramą Miłosierdzia z greckokatolickiej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, jest obecna w Bazylice św. Piotra w Watykanie podczas Roku Miłosierdzia. Kaznodzieja podkreślił, że Maryja jest dla nas wzorem pokornej i miłosiernej służby. Naśladując Matkę Bożą, powinniśmy najpierw uwierzyć w Boże miłosierdzie, a następnie je przedłużać, służąc bliźnim. Wśród licznych darów ofiarnych, złożonych m.in. przez władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego, była księga z deklaracjami abstynencji i trzeźwości oraz zobowiązania do modlitwy w intencji trzeźwości w naszej Ojczyźnie i wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu przygotowana przez Rzeszowskie Porozumienie na Rzecz Trzeźwości.

Prymicje abp. Szala

W przemówieniu na zakończenie o. Józef Kachel OFM, dziękując zebranym za obecność, zwrócił uwagę, że Msza św. w Ogrodach Bernardyńskich jest pierwszą Mszą św. abp. Szala w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, od kiedy został metropolitą przemyskim. Z tej okazji okolicznościowe kwiaty wręczyła abp. Szalowi Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert Orkiestry Dętej WSK Rzeszów oraz Zespołu Wokalnego „Soul” z Sanoka, a następnie Apel Jasnogórski. Uroczystości były transmitowane przez Katolickie Radio Via.

2016-09-22 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tu całe pokolenia uczyły się Boga

– Żyjemy w czasach, kiedy Bóg jest coraz bardziej nieobecny w życiu tylu osób, tylu rodzin, tylu instytucji społecznych – mówił kard. Stanisław Ryłko podczas uroczystości nadania tytułu bazyliki piotrkowskiej farze pw. św. Jakuba Apostoła

W rzeczywistości Bóg jest jedynym i niezawodnym gwarantem godności i szczęścia człowieka, dlatego kryzys Boga w świecie pociąga za sobą nieuchronnie kryzys człowieka i jesteśmy tego naocznymi świadkami – podkreślał legat papieski, który przewodniczył uroczystej Mszy św. Koncelebransami byli m.in.: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, abp senior Władysław Ziółek, abp senior Stanisław Nowak, łódzcy biskupi pomocniczy: Ireneusz Pękalski i Marek Marczak oraz kapłani naszej archidiecezji. Uczestniczyli w niej: władze miasta, przedstawiciele parlamentu, szkół i instytucji miejskich oraz licznie zebrani piotrkowscy wierni.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Papież uhonorowany za wkład w obronę praw człowieka w USA

W przeddzień 250. rocznicy Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych, 3 lipca, papież Leon XIV otrzyma Medal Wolności od Narodowego Centrum Konstytucji w Filadelfii. Z tej okazji wygłosi przemówienie na wideo, poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej.

Urodzony w USA papież zostanie uhonorowany
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję