Reklama

Niedziela Wrocławska

Szansa dla bezdomnych

14 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Ludzi Bezdomnych. We Wrocławiu dba o nich m.in. Towarzystwo im. św. Brata Alberta. Jednym z projektów mających na celu poprawę sytuacji osób bezdomnych jest Wrocławska Spółdzielnia Socjalna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrocławska Spółdzielnia Socjalna (WSS) to inkubator, który działa po to, by aktywizować osoby bezdomne społecznie i zawodowo. Chcemy, by wracały na rynek pracy – mówi Krzysztof Pawłuszko z WSS. – Za nasz największy sukces uważamy to, że przekonaliśmy się, że ludziom bezdomnym można naprawdę trwale pomóc wyjść z ich trudnej sytuacji, mamy takie doświadczenia. Dzięki funduszom unijnym udało nam się zorganizować kursy i staże zawodowe, mogliśmy wspierać bezdomnych od strony doradztwa zawodowego. Każdy z nich miał przydzielonego akompaniatora, czyli takiego anioła stróża, który towarzyszył mu przez 12 miesięcy trwania projektu. Dzięki takiemu wsparciu uzyskaliśmy efektywność zatrudnienia na poziomie 40%, co przy tak ryzykownej grupie (uzależnienia, długotrwały okres bycia bezrobotnym) jest bardzo dobrym wynikiem!

Nie tylko praca

Spółdzielnia działa głównie na terenie Wrocławia, póki co zatrudnia 10 osób, które świadczą usługi remontowe, a także związane z pracami porządkowymi i pielęgnacją terenów zielonych. – Z naszych usług korzystają jednostki miejskie, oprócz tego działamy też komercyjnie. Zysk inwestujemy w dalszy rozwój spółdzielni, a także w edukację i organizowanie szkoleń – wyjaśnia Krzysztof Pawłuszko. WSS to jednak nie tylko praca. Radosław Szal, brygadzista w Spółdzielni, przekonuje, że zatrudnione w niej osoby naprawdę zmieniają swoje życie. – Przyglądają się sobie, swoim możliwościom, rośnie w nich poczucie bezpieczeństwa, wzrasta samoocena i chęć pomocy innym. Krzysztof Pawłuszko dodaje, że koordynatorzy WSS starają się tak wspierać bezdomnych, by mogli być coraz bardziej samodzielni. – Chcemy, by wychodzili z biernej postawy oczekiwania pomocy od innych osób na rzecz własnej aktywności. Wiele z tych osób ma ograniczenia prawne wynikające z zadłużenia, zapewniamy im więc pomoc prawnika. Dbamy też o to, by naprawiali często skomplikowane relacje rodzinne.

Potrzeba zleceń!

WSS otwarta jest na nowe zlecenia, bo chętnych do pracy nie brakuje. W środowisku bezdomnych wiele osób to naprawdę dobrzy fachowcy, którzy ze względu na trudne sytuacje życiowe, w jakich się znaleźli, nie mogli w pełni rozwinąć i wykorzystać swojego potencjału. – Nasza praca jest solidna, może troszkę wolniejsza, ale dokładna. Staramy się zostawić po sobie dobry ślad. Zwracamy uwagę także na relacje: to ważne, by umieć naszym pracownikom podziękować, docenić ich, dzięki temu czują się potrzebni. Sami też okazują wiele wrażliwości i empatii. Bezdomność to często samotność – puentuje Radosław Szal.

Kontakt do WSS dostępny jest na stronie: wss.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-04-07 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

On jest taki jak my

Niedziela łódzka 3/2018, str. I

[ TEMATY ]

bezdomni

Kamil Gregorczyk

Na 25 metrach poczekalni punktu pomocy charytatywnej łódzkiej Caritas od stycznia ubiegłego roku w sezonie zimowym działa ogrzewalnia. W godz. 16-20 przebywa tu ok. 20-30 bezdomnych. To jedyne miejsce w Łodzi, gdzie w tych godzinach w czasie mrozów mogą się ogrzać, wypić herbatę, zjeść coś ciepłego i skorzystać z łazienki. – Powstanie ogrzewalni wyniknęło z potrzeby chwili i z naszej obserwacji – mówi nam Iwona Jordańska-Moszyńska, kierownik punktu przy ul. Wólczańskiej 108. – Korzystają z niej osoby, które najczęściej nocują w pustostanach – dodaje. Podkreśla, że w Łodzi brakuje miejsca, do którego mogłyby trafić takie osoby po południu. Noclegownia i schroniska przyjmują ludzi na noc, świetlica dla bezdomnych działa do określonej godziny, także inne punkty pomocy kończą pracę ok. 15-16. W nocy działa także autobus dla bezdomnych. Więc postanowili zapełnić lukę w czasie, gdy bezdomni nie mają się gdzie podziać, bo choćby ze sklepów są przeganiani. Do ogrzewalni mogą przyjść, dostaną tu rzeczy do przebrania, mogą też się umyć, zrobić pranie, zjeść coś ciepłego, wypić herbatę, porozmawiać. W każdą środę mogą także skorzystać z darmowego strzyżenia. Fryzjerka jest w godz. 18-20 i ma zawsze kilkoro chętnych. W ogrzewalni dyżurują pracownicy i wolontariusze punktu, ale o porządek dbają sami bezdomni. Jak podkreśla Jordańska-Moszyńska, angażują się, jakby chcieli podziękować za to, co tu dostają. Bo „bezdomny to nie brudny, śmierdzący, ale taki sam człowiek jak my”. Ze swoją historią, która nierzadko może zaczynać się tak jak nasza...
CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie: Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby

2026-06-26 07:29

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Piotr Steczkowski.

Ks. prof. Piotr Steczkowski, kanonista i kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w rozmowie z Naszym Dziennikiem odniósł się do medialnych doniesień, sugerujących, że mianowanie bp. Krzysztofa Chudzia biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej miało stanowić formę kary dla bp. Jana Wątroby. Podkreśla, że takie interpretacje są niezgodne z faktami i wynikają z błędnej znajomości prawa kanonicznego. Jak wyjaśnia, ks. bp Jan Wątroba sam zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ustanowienie dla diecezji biskupa pomocniczego lub koadiutora, przedstawiając stosowne uzasadnienie.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję