Reklama

Niedziela Sandomierska

Niezwykła wizyta

Niedziela sandomierska 12/2016, str. 7

[ TEMATY ]

wizyta

Archiwum ks. Adama Stachowicza

Bp Marcelo Arturo Gonzalez Amator opowiadał o sytuacji Kościoła na Kubie

Bp Marcelo Arturo Gonzalez Amator opowiadał o sytuacji Kościoła na Kubie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Naszą diecezję odwiedził bp Marcelo Arturo González Amator, ordynariusz diecezji św. Klary na Kubie. – Kościół na Kubie nie jest za mocny, ale jest żywy i misyjny. Potrzebujemy pomocy kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich, aby poprowadzić gruntowną ewangelizację i pomóc wielu, szczególnie młodym odnaleźć Jezusa – mówił bp Marcelo. Odwiedzając po raz pierwszy Polskę Biskup nie krył zdziwienia i zaskoczenia prawdziwe braterskim przyjęciem oraz otwarciem lokalnego Kościoła na sytuację wiernych na Kubie. Podczas wizyty w Sandomierzu spotkał się z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, odwiedził Seminarium Duchowne i zwiedził katedrę. – Nasza diecezja Santa Clara jest położna w centrum wyspy. To właśnie na naszej ziemi pierwszą Mszę św. w tym kraju odprawił Jan Paweł II podczas swojej wizyty na Kubie. Jesteśmy młodą diecezją, w której pracuje trzydziestu księży, z których połowa to miejscowi kapłani, zaś drugą połowę stanowią misjonarze – opowiadał Biskup. Podkreślał także ważną rolę osób konsekrowanych w pracy duszpasterskiej i katechizacyjnej. W diecezji działa czternaście zgromadzeń zakonnych, które zaangażowane są w posługę duszpasterską i opiekuńczą. – Dużą nadzieją napawa grupa seminarzystów. Choć jest ich tylko siedmiu, co w porównaniu z polskimi warunkami powołaniowymi, jest małą grupą, to jednak chciałbym podkreślić, że w ciągu mojego siedemnastoletniego posługiwania w diecezji każdego roku wyświęcany jest przynajmniej jeden kapłan – opowiadał kubański Hierarcha.

Kościół a państwo

Opowiadając o pracy duszpasterskiej Ksiądz Biskup podkreślał, że stosunki z państwem po wizycie Jana Pawła II uległy znacznej poprawie. – Gwarantowana jest wolność kultu. W murach świątyni możemy organizować według naszego uznania i potrzeb nabożeństwa, Msze św. czy sprawowanie sakramentów. Tutaj nie spotykamy żadnych trudności. Natomiast, jeśli chcemy zorganizować jakieś nabożeństwa poza świątynią musimy uzyskać zgodę odpowiednich władz. Bardzo trudno uzyskać także zgodę na budowanie nowej świątyni, co coraz częściej staje się konieczne. Nasze kościoły mają swoje lata i wymagają restauracji i odnowienia, a często i wybudowania nowego kościoła – opowiadał Ksiądz Biskup. – Często osoby świeckie ofiarowują swoje domy prywatne, jako miejsca spotkań mniejszych wspólnot na modlitwę, katechezę i sprawowanie sakramentów. Po historycznej wizycie Jana Pawła II na Kubie powstała specjalna komisja, swego rodzaju biuro czy departament przy rządzie, który zajmuje się sprawami relacji z Kościołem. Trzeba podkreślić, że te relacje stają się coraz lepsze, co napawa optymizmem. Jak mówi kubańskie przysłowie: kto idzie, ten idzie krok za krokiem – dodawał Hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od fundamentów

Reklama

Biskup z Kuby podkreślał, że trwająca od ponad 60 lat kultura ateistyczna i ateizująca wprowadziła wielkie spustoszenie religijne w całym społeczeństwie. Szczególnie odczuwane jest to w katolickiej tradycji rodzinnej, która niemal zamarła. Mówił, że wielu młodych ludzi właściwie nic nie wie o życiu religijnym, dlatego konieczna jest fundamentalna ewangelizacja, która musi objąć dzieci, młodych i całe rodziny. – W wielu młodych sercach widzimy augustynowe wołanie „Niespokojne jest serce moje, dopóki nie spocznie w Tobie”, którzy szukają spotkania z Jezusem. Ewangelizacja staje się także koniecznością w perspektywie nadciągających sekt i ruchów pseudoreligijnych, które w sposób szczególny chcą ze swoim przekazem dotrzeć do młodych i poszukujących – podkreślał Gość.

Wspominając o nadchodzących Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie kubański Biskup zapewnił, że do Polski przyjedzie tylko mała delegacja młodych z Kuby. – Całe nasze wysiłki skierowane są w organizację spotkania młodych w Hawanie, gdzie będzie transmitowane spotkanie z Krakowa. Chcemy w ten sposób zjednoczyć jak najwięcej młodych na miejscu, mając nadzieję, że to spotkanie będzie także okazją do skutecznej ewangelizacji wobec całej społeczności.

Zaproszenie na Kubę

Podczas spotkania z klerykami naszego Seminarium bp Marcelo Arturo González Amator wyraził nadzieję, że w wielu z nich dojrzewa powołanie misyjne, które jest świadectwem otwartości kościoła lokalnego na Chrystusowe wezwanie do niesienia Ewangelii na krańce ziemi. – Chrystus, gdy powołuje i podaje dłoń, nie pozwala się oglądać na prawo czy lewo, ale wzywa do bezpośredniego i odważnego pójścia za Nim. Takim wezwaniem jest zawsze powołanie misyjne. Nie obawiajcie się takiego Chrystusowego wezwania. Kościół na Kubie potrzebuje odważnych misjonarzy. Nie zostawiajcie nas samych – podkreślał Ksiądz Biskup.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież odwiedził rzymską parafię św. Magdaleny z Kanossy

[ TEMATY ]

wizyta

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

Spotkania i bezpośrednie rozmowy z różnymi grupami i środowiskami oraz Msza św. złożyły się w niedzielę na prawie trzygodzinny pobyt Franciszka w parafii św. Magdaleny z Kanossy w Borgata Ottavia – w północno-zachodniej części Rzymu, na jego peryferiach. Była to 14. wizyta Ojca Świętego w parafii Wiecznego Miasta.

Na początku swoich odwiedzin Franciszek spotkał się z grupą dzieci i młodzieży. Odpowiadał na ich pytania i m.in. zaprosił wszystkich do zaangażowania się w „apostolat ucha”, tzn. w umiejętność słuchania innych, umożliwienie im wypowiedzenia się, np. zadając pytania i czekając na odpowiedź. Podkreślił, że Jezus zawsze wychodzi nam na spotkanie i to On jako pierwszy zbliża się do nas, zanim my wyjdziemy do niego. Jezus mówi do naszych serc, chce, abyśmy my zrozumieli Jego z miłością, a „jeśli nie chcesz Go słuchać, to On ma cierpliwość, zawsze czeka” – tłumaczył Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował o pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli

2026-06-25 16:30

[ TEMATY ]

Caritas

trzęsienie ziemi

KEP

abp Tadeusz Wojda SAC

Wenezuela

Caritas Polska/ BP KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował do wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli. „Ludzkie dramaty, których świadkami byliśmy już wielokrotnie, pokazują, że Polacy mają serca otwarte na cierpienie innych i gotowe do niesienia pomocy" – napisał.

„Chcemy odpowiedzieć na ten dramat zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym, organizując pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi" – napisał abp Wojda. Zaapelował o modlitwę podczas Mszy Świętych sprawowanych w kościołach i kaplicach w całej Polsce, jak również w rodzinach oraz w domach zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję