Reklama

Niedziela Lubelska

Otworzyć spichlerze duszy

„Trzeba wreszcie otworzyć dla innych spichlerze swej duszy i szafy pełne szat łaski, zjadanych przez mole” – te słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego stały się inspiracją projektu Spichlerz Duszy, realizowanego w lubelskim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Niedziela lubelska 11/2015, str. 8

[ TEMATY ]

spotkanie

Ewa Kamińska

Agnieszka i Jakub Kołodziejowie

Agnieszka i Jakub Kołodziejowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spichlerz Duszy to cykl spotkań z gośćmi, którzy będą dawali świadectwo swojego życia zgodnego z wartościami ewangelicznymi. Ważne pytania: jak budować rodzinę silną Bogiem i jak być dobrymi rodzicami, wpisują się w hasło roku w „Civitas Christiana” – „Rodzina Bogiem silna”. Spotkania będą więc dotyczyły zagadnień związanych z rodziną. W założeniach, istotą projektu jest dawanie świadectwa przez zaproszonych gości, jak Bóg działa w ich życiu. Przez własny przykład postarają się oni ukazać, jak można otworzyć duszę, aby nie zakopać otrzymanych od Boga talentów. Spotkania mają być inspiracją do otwierania własnych skarbców i dzielenia się nimi, by pomnażały się i służyły innym.

Pierwsze spotkanie odbyło się 25 lutego w siedzibie stowarzyszenia w Lublinie przy ul. Bema 1. Gośćmi byli Agnieszka i Jakub Kołodziejowie, którzy prowadzą pismo „Zbliżenia” poświęcone zagadnieniom dotyczącym małżeństwa i rodziny. Małżonkowie należą do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Agnieszka jest magistrem filologii polskiej, a Jakub doktorem psychologii zajmującym się psychoterapią indywidualną, grupową i małżeńską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W czasie spotkania, na które przybyło bardzo dużo słuchaczy, zwłaszcza młodych par małżeńskich, Agnieszka i Jakub Kołodziejowie dzielili się swoimi doświadczeniami działania Boga w ich rodzinie, a także z pracy redakcyjnej i terapeutycznej z małżeństwami i rodzinami. Podkreślili, że hasło „Rodzina Bogiem silna” jest kwestią oczywistą. Dobra, kochająca się rodzina zaczyna się od prawidłowego małżeństwa. Najtrwalsze związki opierają się na sakramencie, na współpracy z łaską Bożą. Dzięki łasce wiary małżonkowie mogą doświadczać raju już tu na ziemi. Mimo trudności, kłótni czy nieporozumień, są w innej, głębszej przestrzeni wzajemnej miłości.

Jakub Kołodziej zaznaczył, że obecnie małżeństwo jest deprecjonowane, nie mówi się wcale o jego pięknie. Jednak życie ze sobą na próbę skazane jest na porażkę; to błędne ustawianie wzajemnych relacji najczęściej kończące się rozejściem. Podkreślił też, że psychologia może w wielu przypadkach pomóc w uzdrawianiu relacji osobowych, w leczeniu i odreagowaniu zranień, ale doprowadza do pewnego punktu, poza którym musi być rzeczywistość duchowości, wejście Pana Boga.

Agnieszka i Jakub przedstawili etapy życia małżeńskiego. Po etapie wzajemnej fascynacji przychodzi rozczarowanie. Jest to czas urealniania związku i szansa na wejście w głębszą relację miłości. Wiele par szuka pomocy, będąc właśnie w stanie rozczarowania, choć tak naprawdę nic takiego nadzwyczajnego się nie dzieje. Większość twierdzi, że się kochają, tylko nie mogą się dogadać. Problem istnieje więc na poziomie komunikacji. Pojawiają się negatywne emocje, stawianie na swoim. Mały impuls potrafi doprowadzić małżeństwa do rozejścia. Agnieszka podkreśliła z naciskiem, że małżonkowie, którzy od samego początku zakładają, że zawsze będą ze sobą, w każdych okolicznościach, rzeczywiście są razem.

Przy terapii małżeństw w kryzysie ważne jest takie nakierowanie myślenia, które spowoduje odejście od własnych potrzeb i pytanie siebie: Co mam zrobić, by współpartnerowi ze mną było lepiej? Kiedy jesteśmy w stanie zrezygnować z siebie, pojawia się rzeczywistość nadprzyrodzona, takie powiewy z raju, kiedy na nowo odkrywana jest wzajemna miłość. Nie muszą to być wielkie sprawy; czasem wystarczą proste gesty. W tym objawia się sakramentalność małżeństwa.

Pragnąc pomóc małżeństwom i rodzinom, Kołodziejowie wydają pismo „Zbliżenia”, w którym starają się pomóc przezwyciężyć trudności, jakie trapią współczesne rodziny. Każdy numer poświęcony jest innemu zagadnieniu, np. relacjom wzajemnym, seksualności, wychowaniu dzieci, śmierci, pieniądzom… Pismo jest dostępne w różnych księgarniach i parafiach, także w Internecie. Pomocą w terapii małżeństw jest także opracowana przez nich „Małżeńska gra”, ucząca wzajemnego dialogu i szacunku. – „Rodzina Bogiem silna” to małżeństwo idące w stronę raju, korzystając z sakramentalności, które stara się dojrzewać do pełni człowieczeństwa – podkreślał pan Jakub.

Wszystkie spotkania i wydarzenia lubelskiego oddziału „Civitas Christiana” są ogólnie dostępne i bezpłatne. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.lubelski.civitaschristiana.pl.

2015-03-12 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Duch Gór” dla biskupa Stefana Cichego

Już po raz 8. na dorocznym święcie spotkali się Ludzie Gór. Tegoroczne spotkanie odbyło się nieco później niż zwyczajowo, bo dopiero 29 stycznia. Tradycyjnie spotkania odbywają się w pierwszą sobotę przypadającą po święcie Trzech Króli. W tym roku przygotowania do zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, heroiczna walka o śnieg i o godne przyjęcie na Polanie Jakuszyckiej królowej nart Justyny Kowalczyk, wraz ze 150 zawodnikami światowej klasy z 24 krajów z 4 kontynentów, przeniosły na drugi plan kameralne i „rodzinne” spotkanie przyjaciół, którzy swe życie związali z górami. – Spotkania Ludzi Gór weszły już do historii, są stałym punktem poświątecznego kalendarza – tak ks. dziekan Bogusław Sawaryn nawiązał do historii tej pięknej inicjatywy spotkań opłatkowych przewodników, ratowników GOPR, gospodarzy schronisk, wyciągów narciarskich, stoków i gestorów bazy turystycznej z rejonu Szklarskiej Poręby. Inicjatorem tych spotkań przed laty był właśnie ksiądz dziekan i bp Stefan Cichy. – Pierwsze spotkanie – kontynuował Ksiądz dziekan – odbyliśmy tu, w gościnnym schronisku państwa Janiny i Jerzego Sieleckich, w schronisku Kamieńczyk. Nowego ordynariusza diecezji legnickiej bp. Cichego zauroczyły Karkonosze i Góry Izerskie. Pomyśleliśmy wtedy o spotkaniu scalającym wszystkie grupy ludzi pracujących w górach i żyjących z gór. I to po raz pierwszy tu, na Kamieńczyku, się zaczęło. Tak było przez następne 5 lat. I dobrze się stało, że po dwóch ostatnich latach, gdzie spotkania odbyły się w innych schroniskach, powróciliśmy znów do Kamieńczyka. Tu czujemy się jak u siebie, jak ludzie gór w górach. Burza oklasków potwierdziła życzenie wszystkich uczestników, aby już na stałe Kamieńczyk pozostał miejscem świąteczno-noworocznych Spotkań Ludzi Gór. Również dobrze się stało, że organizację spotkań przejął samorząd Szklarskiej Poręby – ocenił Ksiądz dziekan. Burmistrz na co dzień współpracuje ze służbami ratunkowymi, restauratorami, przewodnikami, pracownikami wyciągów i nartostrad, Nadleśnictwa i KPN. Jak nikt inny zna ich problemy. Te spotkania to też okazja do rozmów o problemach gór i ludzi gór, ale rozmów niestandardowych, nie w gabinetach czy na salach obrad, ale rozmów przy świątecznym stole.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję