Reklama

Niedziela Podlaska

„Wyjść poza obóz”

W dniach 30 stycznia – 1 lutego pod hasłem: „Wyjść poza obóz” odbyły się rekolekcje powołaniowe. Był to czas rozeznawania swojej drogi życiowej. Najważniejsze było wsłuchanie się w głos Boga. Taki czas dla młodzieży męskiej naszej diecezji zorganizowało Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. Spotkanie „twarzą w twarz” z Bogiem przygotował i poprowadził ks. Dariusz Kucharek, odpowiedzialny za powołania w diecezji oraz ojciec duchowny WSD, pomagało mu pięciu kleryków

Niedziela podlaska 7/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

powołanie

Al. Grzegorz Konopacki

W rekolekcjach powołaniowych wzięło udział 28 chłopców

W rekolekcjach powołaniowych wzięło udział 28 chłopców

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielką pomocą i wsparciem modlitewnym dla wszystkich uczestników był ks. Jarosław Rosłon, wikariusz parafii Grodzisk k. Siemiatycz oraz trener Katolickiego Klubu Sportowego Orzeł Bobola z Siemiatycz. Z czasu tego skorzystało 28 chłopców z szkół średnich oraz kilku studentów (z KKS Orzeł Bobola 16 piłkarzy).

Czas rozmyślania nad powołaniem rozpoczęliśmy w piątkowy wieczór. Odbyło się spotkanie z bp. Tadeuszem Pikusem, który mówił, że nie wszyscy oczywiście odnajdą się na drodze wiodącej do kapłaństwa. W Kościele i w społeczeństwie potrzebni są nie tylko mądrzy i święci księża, ale i dobrzy ojcowie, sumienni nauczyciele czy też roztropni i uczciwi urzędnicy. Każdą życiową rolę i każdy zawód można wykonywać „z powołania”, jeśli przyświeca nam wola służenia Bogu i ludziom, a nie wyłącznie osobisty interes. Wskazał, że jeśli wybierzemy drogę do świętości, to w każdym z powołań będziemy szczęśliwi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sobotnie przedpołudnie rozważaliśmy Księgę Wyjścia (Wj 33), modlitwę Mojżesza poza obozem. Zastanawialiśmy się, co nam przeszkadza w rozmowie z Bogiem. Po południu swoje sprawy życia codziennego i przyszłość mogliśmy przed Najświętszym Sakramentem przedstawić i zawierzyć Jezusowi.

Reklama

Głównym celem rekolekcji było stworzenie dogodnych warunków do tego, aby rekolektanci mogli przeżyć osobiste spotkanie z Bogiem. Pomogły w tym różne punkty programu, w szczególności zaś wspólnotowa celebracja sakramentu pokuty i pojednania połączona z indywidualną spowiedzią i codzienna Eucharystia w kaplicy seminaryjnej. Wspólnie z uczestnikami rekolekcji modlili się i posługiwali przy konfesjonale moderatorzy WSD: ks. Tadeusz Syczewski, rektor, ks. Mariusz Bartosiak, prefekt, oraz ks. Tomasz Szmurło.

Istotnym punktem programu były także spotkania w grupach dzielenia, które pomagają wykształcić w sobie większą otwartość w relacji z Bogiem i innymi ludźmi. Podczas rekolekcji był także czas na grę w piłkę z klerykami, wspólny film i na wieczór pogodny. Ks. Dariusz oraz każdy z kleryków powiedział świadectwo swojego powołania, relacji, jaką ma z Panem Bogiem.

Przy okazji rekolekcji możliwe było zapoznanie się z naszym seminarium – poznanie księży i kleryków, którzy tworzą wspólnotę seminaryjną, oraz miejsc, w których kiedyś modlili się i studiowali obecni proboszczowie i wikariusze, a teraz dorastają w nich do kapłaństwa przyszli księża naszej diecezji.

Czas modlitwy, rozważania nad swoim życiem zakończyliśmy niedzielną Eucharystią w kaplicy seminaryjnej.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny: Bóg ufa człowiekowi i powierza mu różnego rodzaju zadania

Bóg ufa człowiekowi i powierza mu różnego rodzaju zadania, do których - wydaje się - człowiek jest nieprzygotowany. Bóg mógłby działać bezpośrednio, ale lubi działać przez wydarzenia i ludzi. (...) Bóg chce, abyśmy wchodząc w jakiś kryzys, stworzyli nową rzeczywistość, dali światu nową jakość.

Zapraszamy na 8 odcinek rekolekcji wielkopostnych "Ojcowskie serce". Dziś o 4 kryzysach w życiu św. Józefa i jego ojcowskiej twórczej odwadze.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Waldemar Żurek ujawnił liczbę spraw dotyczących zgonów w Szpitalu Południowym

2026-06-24 12:36

[ TEMATY ]

zgony

minister sprawiedliwości

Waldemar Żurek

Szpital Południowy

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w środę o liczbie zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Minister sprawiedliwości odniósł się podczas konferencji prasowej do informacji, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję