Reklama

Wiadomości

Janowskie warsztaty

Niedziela sandomierska 31/2014, str. 8

[ TEMATY ]

warsztaty

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy ul. Zamoyskiego 77 w Janowie Lubelskiem mieszczą się Warsztaty Terapii Zajęciowej. Zostały utworzone przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w listopadzie 2008 r. Od 2013 r. kierownikiem placówki jest ks. Waldemar Olech: – w Warsztatach rehabilitacja prowadzona jest w dziewięciu pracowniach: stolarskiej, rękodzieła, komputerowej, wikliniarskiej, hafciarsko-krawieckiej, fryzjersko-kosmetycznej, teatralno-muzycznej, oraz dwóch gospodarstwa domowego. Każda pracownia posiada swojego instruktora. Zadaniem instruktora jest przekazanie uczestnikom wiedzy jaką posiada oraz umiejętności praktycznych. W pracowni rękodzieła wykonuje się kartki świąteczne, pamiątki na różne okazje, ozdoby czy dekoracje. Milena Powęska, instruktor pracowni wikliniarskiej, opowiada: – Uczestnicy potrafią wykonywać dekoracje przestrzenne, kapelusze, kosze zakupowe czy kosze na pranie. Oplatamy różne przedmioty, np. butelki czy puszki. Otwarci jesteśmy na realizację różnego typy pomysłów proponowanych przez uczestników. Podejmujemy się również reperacji uszkodzonych przedmiotów z wikliny. Nasze wyroby są wystawiane na sprzedaż na kiermaszach i aukcjach. Pieniądze pozyskane są przeznaczone na działalność warsztatu.

Reklama

Podopieczni i ich rodziny mają zapewnione także wsparcie psychologa. Dodatkowo uczestnicy korzystają z zabiegów w gabinecie rehabilitacji, który jest wyposażony w szereg sprzętów do ćwiczeń fizycznych. W ramach Warsztatów prowadzone są zajęcia taneczne dla uczestników należących do zespołu: „Jacy Tacy”, który w swoim dorobku posiada występy podczas imprez organizowanych na terenie miasta i powiatu. Biorą oni udział w festiwalach i przeglądach. Placówka prowadzi także sprzedaż aukcyjną prac wykonanych podczas zajęć na wewnętrznym stoisku, jak również podczas jarmarków, kiermaszów i festiwali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Regina Małek informuje nas: – Podstawowym kryterium przyjęcia osoby na Warsztaty jest ukończone 16 lat oraz aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej. Celem działania placówki jest rehabilitacja społeczna i zawodowa, zmierzająca do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności osób niepełnosprawnych. Prowadzona rehabilitacja zmierza do podniesienia poziomu ogólnego rozwoju uczestnika, poprawy jego zaradności osobistej, sprawności psychofizycznej oraz przystosowania do samodzielnego i aktywnego życia w społeczeństwie, wylicza pracownik socjalny. Ks. Olech dodaje: – Warsztaty stwarzają okazję do rozwoju religijnego i duchowego uczestników. Codziennie gromadzimy się na modlitwie „Anioł Pański”, a uroczystości kościelne przeżywamy uczestnicząc we Mszy św. Kilka razy w roku spotykamy się na świętowaniu z rodzinami naszych podopiecznych, pomagając rodzicom i opiekunom w budowaniu wzajemnych więzi i ubogacaniu się doświadczeniami w służbie niepełnosprawnym. Część naszych wychowanków chętnie bierze udział w spotkaniach modlitewno-integracyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie „Effata” działające przy miejscowym Sanktuarium.

W Warsztatach prowadzona jest terapia zajęciowa dla 45 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu janowskiego. Placówka posiada własny środek transportu – busa do przewozu osób niepełnosprawnych. Zajęcia terapeutyczne są prowadzone przez pięć dni w tygodniu w godzinach od 7 do 15. Podczas pobytu uczestnicy mają zapewniony posiłek w czasie przerwy śniadaniowej oraz obiad.

2014-07-31 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiele inspiracji jeden Bóg

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2017, str. 6

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

MR

Taniec żydowski czas zacząć

Taniec żydowski czas zacząć
„Dalej – spotkanie ludzi z pasją” – to tytuł warsztatów, które 11 lutego w bielskim Klubie „Arka” oraz w sąsiadującym z nim budynku Liceum i Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego zorganizowali członkowie Wspólnoty „Miasto na Górze”. Wśród 36 propozycji tematycznych można było wybrać zajęcia ceramiczne, logopedyczne, stylizacji, manicure, poćwiczyć zumbę lub tańce żydowskie, a także wysłuchać wykładów dotyczących antykoncepcji, radzenia sobie ze stresem, racjonalnego gospodarowania finansami. Do tego można się było nauczyć produkcji utworów muzycznych – sample, bity, obróbka, liryka – lub wziąć udział w jam session. – Szukaliśmy w naszej wspólnocie pomysłu na ewangelizację i na rozreklamowanie zaplanowanego na 19 lutego seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Chcieliśmy wyjść do ludzi, którzy nie chodzą do kościoła i których spotkać trzeba gdzie indziej. Postanowiliśmy, że ściągniemy ich za sprawą naszych pasji i fascynacji. O ten wymiar ewangelizacyjny zadbali nasi prowadzący, którzy dawali świadectwo swej wiary i zachęcali do udziału w seminarium – tłumaczyła koordynatorka akcji Anna Moll.
CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 10. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę

2026-06-27 17:13

ks. Łukasz Romańczuk

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

Zdjęcie grupowe przy kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu

10. Jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła na Jasną Górę. Ponad 60 osób rozpoczęło czterodniową drogę, która swój finał będzie miała w Kaplicy Cudownego Obrazu,

Pielgrzymi rozpoczęli swoją drogę sprzed kościoła św. Michała Archanioła we Wrocławiu. W cztery dni przejadą ponad 200 kilometrów. Jak podaje ks. Jerzy Babiak, przewodnik pielgrzymki, w tym roku na trasę wyruszyło 61 pielgrzymów: 39 mężczyzn i 22 kobiety, w wieku od 13 do 71 lat. Są z całej Polski: Wrocławia i okolic, Górnego Śląska, Wielkopolski, Rzeszowa, Legnicy, Opola, Warszawy, Torunia, a nawet z Częstochowy i z Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Bezpieczne wakacje z PCK. Wakacyjna lekcja, która może uratować życie

2026-06-28 07:52

Katarzyna Nastaj /PCK

Słońce, rodzinna atmosfera, gry, animacje i nauka zasad, które mogą uratować życie – tak rozpoczęły się wakacje nad Zalewem Zemborzyckim.

Podczas Pikniku Integracyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża „Dzień Dobrych Spotkań” mieszkańcy Lublina, turyści oraz rodziny z dziećmi mogli wspólnie spędzić czas, ale także zdobyć wiedzę niezwykle ważną podczas letniego wypoczynku. Wydarzenie pod hasłem „Bezpieczne wakacje z PCK” odbyło się na terenach zielonych Ośrodka Słoneczny Wrotków. Jego głównym przesłaniem było przypomnienie, że wakacyjny odpoczynek powinien zawsze iść w parze z bezpieczeństwem - nad wodą, podczas upałów, wyjazdów i codziennych letnich aktywności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję