Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja Katolicka

Bądźmy świadkami wiary

Z udziałem kilku tysięcy osób z Polski, a także z Ukrainy, Włoch, Wielkiej Brytanii i Rumunii w dniach 20-21 czerwca br. odbyła się 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej. – Pielgrzymujemy na Jasną Górę, aby podziękować Bogu i Matce Najświętszej za dar kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II. To na pewno jest dar dla całego Kościoła, ale Akcja Katolicka przeżyła wydarzenie w sposób szczególny, ponieważ właśnie dzięki Ojcu Świętemu stowarzyszenie odrodziło się po wielu latach nieobecności w naszym kraju – powiedziała Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. – Jest nas w tej chwili w Akcji Katolickiej 25 tys. Chcemy rozwijać nasze struktury, aby było nas jak najwięcej, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie tylko liczba się liczy, ale również jakość, czyli solidna formacja i bogactwo inicjatyw – wyjaśniała prezes Szydełko.

21 czerwca na Szczycie Jasnogórskim Mszy św. dla Akcji Katolickiej przewodniczył bp Marek Solarczyk, krajowy asystent kościelny. Przybyłych powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor sanktuarium. W homilii bp Solarczyk zachęcił do bycia świadkami wiary w zwykłym, codziennym życiu. – Bądźmy tymi, którzy nie tyle powiedzą: „no to ruszaj”, ale tymi, którzy powiedzą: „chodź ze mną, ja będę ci towarzyszył, ja poprowadzę, ja będę to dzieło realizował” – mówił Ksiądz Biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szkoły i przedszkola Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

Jesteśmy piękni pięknem Twoim, Panie

Reklama

Ponad 4 tys. osób zgromadziła 24 czerwca br. na Jasnej Górze 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół i Przedszkoli Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W sanktuarium modlili się przedstawiciele 137 placówek z 18 polskich diecezji. W tym roku uczniowie, nauczyciele i duszpasterze szkół katolickich przybyli do Matki Bożej Jasnogórskiej, by dziękować za dar kanonizacji św. Jana Pawła II oraz za kolejny rok szczęśliwej pracy szkół i przedszkoli. Obecna była Maria Chodkiewicz, dyrektor Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona przed Szczytem Jasnogórskim. Wiernych powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

– Naszym stałym zadaniem jest, abyśmy przychodząc tutaj, na to miejsce modlitwy i zawierzenia, odnajdywali siebie, swoją historię, miłość naszych rodziców, miłość naszego domu, miłość i troskę naszych szkół, nauczycieli, kapłanów, wychowawców – wszystkich, którzy nas prowadzą, abyśmy wzrastali nie tylko w latach, ale w mądrości i w łasce u Boga i u ludzi. I o to prosimy, święty Janie Pawle II. Módl się za nami! – mówił w homilii abp Depo.

– Na wakacje, na czas zasłużonego odpoczynku wszystkim nauczycielom, wszystkim wychowawcom szkół, dyrekcji, pracownikom oraz wam – uczniom życzę, aby spotkania z ludźmi i przyrodą obfitowały również siłą i mocą ducha, nie tylko ciała – powiedział metropolita częstochowski, kończąc Eucharystię.

Po Mszy św. odbył się koncert zespołu „Siewcy Lednicy”. W ramach pielgrzymki na Jasnej Górze nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursów literackich oraz plastycznych pod ogólnym hasłem: „Jesteśmy piękni pięknem Twoim, Panie”.

Krótko

13 czerwca na Zamku Cieszyn o. Mirosław Górkiewicz, paulin, w imieniu przeora Jasnej Góry odebrał nagrodę specjalną za system komunikacji wizualnej na Jasnej Górze. Nagrodę przyznało jury w ramach dorocznego konkursu „Śląska Rzecz” 2013.

W dniach 16-18 czerwca odbywała się na Jasnej Górze 14. Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Kontrakt socjalny w procesie aktywizacji osób i rodzin szansą na nową jakość pracy socjalnej”. Uczestniczyło w nim ponad 100 osób z kilkudziesięciu ośrodków pomocy społecznej z całego kraju.

18 czerwca odbyła się promocja książki pt. „Historia Muzyki Polskiej” t. III, cz. 2, „Barok 1697 – 1795”. Autorką książki jest dr Alina Mądry z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzieło to jest jednym z 12-częściowej serii książek dotyczących wiedzy o muzyce polskiej i jej historii.

21 czerwca trwała 29. Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spotkanie było uwieńczeniem jubileuszu 150-lecia istnienia wspólnoty. Podczas pielgrzymki miało miejsce przyjęcie do Arcybractwa nowych członków. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski z Tarnowa.

21 czerwca przybyła Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Diecezji Tarnowskiej z udziałem ponad 400 osób. Organizatorem był ks. Robert Pociecha, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych ruchowo. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski z Tarnowa.

22 czerwca odbyła się 16. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, pod hasłem „Totus Tuus – cały Twój, Maryjo!”. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 10 tys. osób. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. Wśród koncelebrujących kapłanów był o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Nad przebiegiem spotkania czuwał o. Piotr Dettlaff CSsR, opiekun PKRD. (Więcej w dodatku „Różaniec za Ojczyznę”).

23 czerwca miało miejsce zakończenie roku szkolnego Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej i Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”. Mszy św. przewodniczył o. Nikodem Kilnar OSPPE, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, a koncelebrowali m.in.: o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, i o. Włodzimierz Ogorzałek, nowy opiekun chórów jasnogórskich. Dyrektor szkoły Marcin Gołda zawierzył placówkę Matce Bożej Jasnogórskiej.

Zapowiedzi

12 lipca – 15. Pielgrzymka Kawalerii Konnej

12–13 lipca – 22. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-07-01 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Zabawa i pomoc

2026-06-27 06:25

Paweł Wysoki

Już po raz 14. parafia św. Jana Pawła II w Lublinie na Wrotkowie zorganizowała „Świętowanie ze św. Janem Pawłem II”.

Festyn integrujący lokalną społeczność wokół wartości rodziny wpisał się już na trwałe do tradycji parafii. Czekają na niego nie tylko najmłodsi, dla których zawsze przygotowanych jest wiele atrakcji. – Idziemy drogą wyznaczoną przez św. Jana Pawła II. Służymy sobie nawzajem, jesteśmy dla siebie inspiracją i oparciem; troszczymy się o to, by poszerzać krąg Kościoła o nowych ludzi. Słowo „integracja” jest dla nas kluczem do tego, jak przeżywamy ten piękny czas dla wspólnoty, czas radości, spotkania i bycia razem. Naszym najważniejszym celem jest bowiem budowanie więzi między ludźmi – mówi proboszcz ks. Grzegorz Trąbka. Przepis na sukces takiego wydarzenia to szeroko pojęta współpraca, ale też połączenie kultury i zabawy, aktywności sportowej i pomocy charytatywnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję