Reklama

Głos z Torunia

Lekcja pamięci

3 maja w Polsce to uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Niedziela toruńska 20/2014, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rocznica

Helena Maniakowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W Toruniu przed pomnikiem bł. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie ludzi pamiętających wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 r. Obecni byli m.in. prof. dr hab. Wojciech Polak i poseł dr Zbigniew Girzyński. Ks. prał. Józef Nowakowski poprowadził modlitwę, złożono kwiaty pod pomnikiem i za pocztem sztandarowym „Solidarności” zgromadzeni przeszli w pobliże tablicy umieszczonej na bocznej ścianie kościoła Ducha Świętego. Tablica upamiętnia bohaterską postawę torunian, którzy w tamtych dniach wyrażali sprzeciw z powodu wprowadzenia stanu wojennego i pragnęli uczcić rocznicę trzeciomajowej konstytucji oraz uroczystość Królowej Polski. Prof. dr hab. Wojciech Polak przypomniał wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 r. Odśpiewano hymn i złożono wiązanki kwiatów. Następnie przy Ratuszu Staromiejskim odbyła się koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Obecni byli: senator Jan Wyrowiński, reprezentanci władz miejskich z prezydentem Michałem Zaleskim oraz marszałek Piotr Całbecki, reprezentujący władze województwa kujawsko-pomorskiego, były prezydent Torunia dr Jerzy Wieczorek, prorektor WSKSiM dr Maria Laska, ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, ks. Jerzy Molin, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, reprezentanci Oddziału Toruńskiego Związku Sybiraków z prezesem Janem Myrchą, liczne poczty sztandarowe, reprezentanci wojska, straży pożarnej i młodzież ze szkół Torunia. Oprawę muzyczną pod kierunkiem ks. kan. dr. Mariusza Klimka zapewnili chór „Con Anima” i Orkiestra Wojskowa Garnizonu Toruń.

W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do słów Ewangelii, podkreślił, że przy krzyżu czujemy się bezpieczni i czujemy się jedną rodziną. Z Maryją jesteśmy związani od chrztu Polski, przez czas św. Wojciecha, potop szwedzki i dalsze dzieje historii Kościoła na naszej ziemi. Nieliczne są narody, które mają tak wiele Jej do zawdzięczenia jak nasz naród, wszak nieustanna opieka Matki Bożej towarzyszyła nam przez stulecia. Bp Andrzej zaznaczył, że żyjąc w trudnych warunkach geopolitycznych, wynaradawiany, rabowany, skazywany niejednokrotnie na zagładę, nasz naród zawsze zwracał swoje oczy ku Maryi i u Niej szukał matczynej opieki. I zawsze tę pomoc otrzymywał. Dlatego cała kultura i obyczajowość polska przesycone są motywami maryjnymi. Król Jan Kazimierz złożył uroczyste ślubowanie i oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, nazywając Ją Królową Korony Polskiej. W nowszej historii Jej opieka zaznaczyła się w 1920 r. przez cud nad Wisłą w czasie bitwy o Warszawę, a w 1946 r. rozpoczął się nowy rozdział w historii Polski i jednocześnie nowe zagrożenia. Przed tronem Maryi w Częstochowie popłynęły kolejne modlitwy i Apel Jasnogórski. Przyzwyczaili się Polacy wszelkie sprawy zawierzać swojej Matce. Jest Ona obecna dla wszystkich. Jasna Góra to nie tylko miejsce pielgrzymek, lecz także sanktuarium narodu. To miejsce bije wszystkimi odgłosami życia. Przypomnijmy, że 19 czerwca 1983 r. św. Jan Paweł II zawierzył Maryi jeszcze raz cały naród polski i zaakcentował słowami „Totus Tuus”. Ksiądz Biskup, nawiązując do słów świętego papieża, wezwał zgromadzonych, by te słowa stały się także naszą modlitwą.

Po Mszy św. przy akompaniamencie orkiestry wojskowej odbył się barwny, historyczno-patriotyczny pokaz husarii polskiej, a także musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Toruń. Tego dnia świętowano także w zaułkach Starówki, gdzie przy straganach z przeróżnymi towarami można było zjeść swojski chleb ze smalcem, nabyć domowe wyroby wędliniarskie, zioła i przyprawy, strój rycerski lub rękodzielniczą biżuterię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Redemptoryści zakończyli w Krakowie obchody rocznicowe

[ TEMATY ]

rocznica

o. Sylwester Cabała CSsR

W sobotę 9 listopada w klasztorze redemptorystów w Krakowie odbyło się zakończenie obchodów rocznicowych, przeżywanych przez cały rok w związku ze 130. rocznicą powrotu redemptorystów do Polski i 80. rocznicą śmierci sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego. Ten niestrudzony misjonarz redemptorysta pracował w Krakowie w sumie przez 13 lat, co zostało szczególnie podkreślone w czasie wieczornej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której będzie przewodniczył o. Prowincjał Janusz Sok. W kazaniu podkreślił on, że o. Łubieński był odważnym i kreatywnym misjonarzem, który starał się wychodzić do każdego człowieka i przybliżać mu Boże miłosierdzie. Kaznodzieja wyraził też przekonanie i nadzieję, że sługa Boży zostanie rychło włączony do grona błogosławionych.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Loggia Rafaela: rusza wielka renowacja arcydzieła

2026-06-25 17:14

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

Muzeum Watykańskie

Loggia Rafaela

wikipedia/domena publiczna

Loggia Rafaela. Fresk "Ostatnia wieczerza"

Loggia Rafaela. Fresk Ostatnia wieczerza

Pięć lat pracy, ponad dwudziestu konserwatorów i 1,3 tys. metrów kwadratowych dekorowanych powierzchni - w Muzeach Watykańskich zaprezentowano projekt restauracji zachodniego skrzydła Drugiej Loggii Pałacu Apostolskiego, znanej jako Loggia Rafaela. To jedno z najważniejszych dzieł renesansu, stworzone w latach 1517-1519 przez „Boskiego Malarza” i jego uczniów dla papieża Leona X.

Loggie i Stanze Rafaela, należą do najcenniejszego artystycznego dziedzictwa pozostawionego w Watykanie przez mistrza renesansu. Jak podkreśla dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, artysta ostatnie dwanaście lat swojego krótkiego życia poświęcił Watykanowi i służbie papieżom. „Loggie przenoszą kulturę i cywilizację starożytnego Rzymu do naszego renesansu, a potem, dzięki Loggiom, przez wieki aż do naszych dni. Są kluczowym punktem przejścia między starożytnością a współczesnością” - wskazuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję